26.01.2010, 00:00 159

BUGÜN DONUYORUZ, YARIN UZAYDAN MI ISINACAĞIZ?

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Birkaç günden beri İstanbul da dahil olmak üzere tüm Türkiye kar altında. Soğuk hava dalgası tüm ülkeyi kapladı. Soğuktan neredeyse donuyoruz.

Kış günlerinde insanın en önemli ihtiyacı ısınabilmek. Isınabilmek için ülkemizde odun, kömür, elektrik, doğalgaz, petrol türevleri kullanılmaktadır.

Isınma yanında ülkemizde başta sanayi, ulaşım olmak üzere bir çok dalga enerji tüketilmektedir.

Türkiye’nin 2007 yılı verileri ile tükettiği enerji (107,4 milyon TEP) ürettiğinin (27,4 milyon TEP) dört mislidir. (TEP: ton petrol eşdeğeri)

Tükettiğimiz enerjinin yüzde 31’i doğalgaz ve yüzde 31’i petrol, yüzde 29’u kömür, yüzde 5’i odun ve yüzde 4’ü yenilenebilir kaynaklara dayanmaktadır.

Türkiye tükettiği enerji kaynaklarının yüzde 60’ı ithalata dayanmaktadır. Bu nedenle Türkiye yeni enerji kaynakları bulmak ve bilhassa “Yenilenebilir Enerji Kaynakları”nı daha çok kullanmak zorundadır.

*     *     *

Ülkemiz gibi enerji fakiri olan Japonya yeni enerji kaynakları bulmak için büyük gayret göstermektedir.

Japon Uzay Araştırmaları Enstitüsü, uzaydan yüklenen ısı enerjisinin dünyada kullanılması ilgili bir araştırma başlattı, “Uzay Güneş Güç Sistemi” olarak anılan sistemde, dev bir güneş güç jeneratörü ve aktarma paneli bulunuyor. Japon Uzay Enstitüsü, 2030 yılında güneş kaynaklı enerji sisteminin dünyada fosil yakıtların (doğalgaz, petrol türevleri) büyük oranda yerini alacağını öngörüyor.

Japonların bu projesinde uzaydaki güneş enerjisi kaynağı, hem enerji üretecek, hem de depolayacak. Depolanan güneş enerjisi lazer ya da mikrodalgayla yeryüzüne aktarılacak.

*     *     *

Ülkemiz, yenilenebilir enerji kaynakları (güneş, rüzgar, jeotermal, biyoyakıtlar, odun, hidrolik) ile enerji ihtiyacının önemli bir kısmını karşılayabilecek bir potansiyele sahip olmasına karşın, henüz bu kaynaklar mevcut potansiyelin çok altında değerlendirilmektedir.

2007 yılında jeotermal, rüzgar ve güneş gibi yerli kaynağımızın toplam birincil enerji arzı içindeki payı sadece yüzde 1,5-2 civarındadır. Bu değer şu anda Almanya’da yüzde 12 civarında olup yüzde 20’ye çıkarılması hedeflenmektedir.

*     *     *

Türkiye güneşten oldukça faydalanılabilecek bir coğrafi konumda (yılda metre kareye 1311 kwh ışınım şiddeti düşmekte) bulunmaktadır.

Kışın donmamak için uzaydan enerji sağlayamayacağımıza göre öncelikle bu üç yenilenebilir enerji kaynaklarımızdan faydalanmaya çalışmalıyız.

İstanbul, 26 Ocak 2010
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@