25.04.2016, 02:38 440

BUGÜN 23 NİSAN

Özin ERDEMLİ

Özin ERDEMLİ

“Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” ile “Dünya Kitap Günü”
23 Nisan, çocukluğumuzda “Bugün 23 Nisan/ Neşe doluyor insan…” diye şarkılar söyleyerek kutladığımız, büyüklerimizin de bizim neşemize, heyecanımıza ortak olduğu bayramımızdı. Dünyada ilk kez çocuklara “bayram” olarak armağan edilen, son yıllarda –tüketim kültürü gereğince-- AVM’lerde “Çocuk Şenliği” olarak da kutlamaya başladığımız 23 Nisan’ımız… Bu yıl ise, biz büyüklerin yitirdiklerimiz için yüreği günden güne daha çok yansa da… Ulusal birliğimiz, geleceğimizin umudu, güvencesi çocuklarımız için, hep birlikte kutluyoruz 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızı…
23 Nisan, tümümüz bilmesek de, ayrıca “Dünya Kitap Günü”dür. Günümüzde değer yargıları, doğrular-yanlışlar öylesine altüst edilmiş durumda ki… Çocuklarımıza doğruları öğretip iyi örnek olmakta zorlanırken, en iyisi, yine kitaplara yöneliyoruz. Kitaplığımızdan bir kitap, sanki kendiliğinden elimize geliyor: Atatürk Anlatıyor, yazarı Adnan Binyazar.
“Atatürk Anlatıyor”, Adnan Binyazar Öğretmenimizin, “Atatürk’ü ‘kendine özgü bir yaşam ve kişiliği’yle devrim tarihimizde anıtlaştıran” Prof. Dr. Şerafettin Turan’a (doğ. 1925-16 Ekim 2015) adadığı kitabıdır. Sayın Adnan Binyazar, kitabın sunu yazısında, Atatürk’ü çocuklar ile gençler için, neden ve nasıl yazdığını anlatırken duraksadığı her konuda, Prof. Dr. Şerafettin Turan’ın “Atatürk: Kendine Özgü Bir Yaşam ve Kişilik” adlı kitabının kendisine kılavuz olduğunu belirtiyor.
“Dünya Kitap Günü”nde, anlatıcısı Atatürk olan kitaptan, Harp Okulu öğrencisi olduğu yıllarda, Atatürk’ün “kitaplar” ile ilgili düşüncelerinden bir bölümünü okuyalım:
“Okudukça yazarların, düşünürlerin, sanatçıların bir sınıfta ders vermeyen toplum öğretmenleri olduğuna inanıyordum. Onlar yapıtlarıyla her ortamda, her koşulda herkesin öğretmeniydiler. Kültürlerini geliştirmek isteyen öğrencilerin iki öğretmeni vardır. Biri okuldadır, biri de kitaplardır. Bir yandan sınıf öğretmenlerimden, bir yandan da kitaplardan edindiğim bilgilerle daha kapsamlı düşünüyor, o ölçüde de kavrayışım gelişiyordu.
Okul da kitaplar da, insanı yalnızca bilgiyle donatmıyor, ona çevresini daha iyi görme, değerlendirme duyarlığı da kazandırıyordu.” (Atatürk Anlatıyor, sayfa 52-53)
“Atatürk Anlatıyor” kitabının arka kapağında, kitabı okuyacak olanlara yönelik bir soru var:
“(Atatürk için) Peki, bunca önemli işinin arasında Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kurulduğu günü neden çocuklara armağan ediyor?
Soruyu bu kitabı okuduktan sonra yanıtlayın…”
Yazımızın sonunda çocuklarımızın bayramlarını kutluyor, ayrıca, yaşamları boyunca en iyi dostlarının kitaplar olmasını diliyoruz.
(*) Atatürk Anlatıyor, Adnan Binyazar, Can Çocuk Yayınları, 1. Basım 2010 – 14. Basım Ağustos 2015
(**) Mustafa Kemal Atatürk Kendine Özgü Bir Yaşam ve Kişilik, Şerafettin Turan, Bilgi Yay.
NOT: Burada, Adnan Biryazar Öğretmenimize saygılarımızı sunarken, geçen yıl yitirdiğimiz Prof. Dr. Şerafettin Turan’ı da saygıyla, şükranla anıyoruz. Geriye bıraktığı çok değerli kitaplarıyla bizleri aydınlatmayı sürdürecek. (Prof. Dr. Şerafettin Turan’ın benim kitaplığımda olan kitapları: Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü, Türk Devrim Tarihi)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
parçalı bulutlu
banner303
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@