16.02.2018, 00:18 1443

BU VATANIN BİRLİK VE BERABERLİĞİ İÇİN CANINI VEREN ŞEHİTLER...

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Milletimizin tarihi vatan müdafaası için “Allah… Allah…” diyerek düşmanın üzerine yürüyen şehitlerin menkıbeleri ile doludur. Dün Çanakkale’de vatanımız için çekinmeden canını feda eden evlatlarımız bugün de Afrin’de aynı coşku ile ülkemizi bölmeye çalışanların üzerine yürümektedir.

Tüm şehitlerimizi unutmadığımız gibi Afrin şehitlerimizi unutmayacağız. Geride bıraktıkları ailelerine ve evlatlarına devletimiz ve milletimiz her zaman sahip çıkacaktır. Ve Genelkurmay Başkanımızın beyan ettiği gibi “ Şehitlerimizin ve gazilerimizin bir damla kanı yerde bırakılmayacaktır”

* * *

Birinci Cihan Harbinde ülkemizi işgal eden ve parçalayan dış güçlere karşı yürütülen İstiklal Harbinde Türk Ordusu,46.386 şehit vermiştir. 15 Ağustos 1984 yılından beri yine ülkemiz üzerinde emellerini gerçekleştirmek isteyen emperyalist devletler bugün Suriye’de olduğu gibi PKK’yı kullanarak ülkemizi tekrar bölmek istemektedirler. PKK’nın 33 yılda yaptığı saldırıları sonucu 16 bin 500 şehit verdik. 100 bin terör saldırısında 9 binden fazla güvenlik görevlisi şehit olmuştur. Hain saldırılarda 7 bin 500 sivil hayatını kaybederken, 16 bin sivil de yaralandı. Saldırılarda hayatını kaybedenlerin 5’te birinin çocuk olduğu belirtilmelidir.

Bu rakamları mukayese ettiğimizde hakikaten 7 düvele karşı bir mücadele yürüttüğümüz apaçık ortaya çıkmaktadır. Ülkemizdeki PKK hareketi ile istedikleri hedefe ulaşamayanlar NATO’da müttefik olmamıza rağmen şimdi Suriye’de kendi kontrollerinde bir devlet kurmaya çalışmaktadırlar. Türkiye’nin, sınırlarında boğazını sıkacak böyle bir oluşuma dur demesinden başka bir yol olmadığı aşikardır. Bunun için de siyasi girişimlerden bir netice alınamayınca Türk Ordusuna Afrin’e girme emri verilmiştir.

* * *

Ülkemizde bacası tüten hangi evin kapısının çalsanız ve onlarla konuşsanız muhakkak size şehitlerinden ve gazilerden bahsederler. Annem de, çocukken 3 oğlunu harpte kaybeden ve esir olan bir oğluna yıllarca sonra kavuşan ve esaretten dönen bu oğlunun (annemin Eşref dayısı) yanında yaşayan anneannesinin evlatları ile gurur duyduğunu bana anlatmıştı.

Dolaştığım hiçbir ülkede ve uzun yıllar yaşadığım Almanya’da askere gidenlerin bizde olduğu gibi coşku ile uğurlandığını görmedim. Anadolu kültüründe bir erkek için askerlik, sünnet ile birlikte en önemli dönüm noktalarından biri kabul edilmektedir. Gencin askere uğurlanması sırasında ise yüzyıllardır uygulanan adetlerin, askerlik süresi boyunca genci tehlikelerden ve kötülüklerden koruduğuna inanılmaktadır. Türkiye'nin dört bir yanında askere uğurlama törenleri arasında büyük benzerlikler görülmektedir.

* * *

Vatanımız için düğüne gider gibi savaşa giden aziz şehitlerimizin ruhları şad olsun ve kendilerine Allah’tan rahmet, ailelerine sabır ve gazilerimize acil şifalar diliyorum. Ulusumuzun başı sağ olsun

İstanbul, 14 Şubat 2018

Kaynaklar

- Rakamlarla Birinci Dünya Savaşı, 13 Nisan 2014, http://www.milligazete.com.tr/haber/897854/rakamlarla-birinci-dunya-savasi

- http://www.turkiyegazetesi.com.tr/gundem/475923.aspx

- http://www.hurriyet.com.tr/boyle-asker-oluyorlar-8300686

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
18°
parçalı az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@