20.06.2013, 00:00 152

BU KEZ BİR SÖZCÜK KONUŞUYOR

Salim SAVCI

Salim SAVCI

La Fonten ateş böceği ile karıncayı konuşturmuş. Bunu gören insanoğlu bu kez de sözcükleri konuşturmaya kalkmış. 2013 Türkiyesinde bir sözcük olan ben yani “Hain” sözcüğü gerekli yerde de, gereksiz yerde de kullanılır oldu. Bu davranıştan alındım, kendimi anlatmak istiyorum izninizle!.,

Adım olan “Hain” sözcüğü Arapçadır. Arapçada ve Türkçede yaşarım. Eksik olmasınlar insanlar beni allayarak, pullayarak yaşatırlar. Adım Türk toplumunda çok kullanıldığı için rahatsız oldum. T.C. sınırları içerisinde yaşayan Türklere kendimi, kendimce anlatma gereği duydum. Hainin tanımından başladım:

Bir insanın hiyanette bulunmasını, nankörlük etmesini, zarar vermekten, kötülük etmekten hoşlanmasını sağlarım. Kişinin vefasızlık göstermesini, bir olaya ya da davranışa kötü bakmasını temin ederim.

Hain olarak beni, hiyanette bulunan kişi yaşatır. Nankörlük eden kişinin sırtından asla inmem. İnsanların iyilikleri bilmesini hemen unuttururum. Kasıldıkça kasılırım. Hainliğin halısını dokurum. İnsanlara sevgi ile bağlanmalarını unuttururum. Onları bencil bile yaparım. Kişi, kendisine ne imişim derse, ona her şeyin kötü ve beğenilmeyen yanını yaptırırım. İyinin, güzelin, doğrunun, gerçeğin karşısında yer alırım. O insanı kabına sığmayacak duruma sokarım. Hatta bazılarını düşman ile ederim.

Her toplumda benim tuzağıma düşmeyen insanlar da vardır.

Türkiye Cumhuriyetinde yetişen Bitlis Milletvekilliği yapan Kamuran İnan şöyle konuşmak zorunda kalır:

-“Bu ülkede, 90 yıl içerisinde bunca haini nasıl yetiştirdik? Hayret!”

Türkiye Cumhuriyetinde yetişen Yılmaz Özdil diye bir yazar da çıkar;

-“Türkiye öyle mümbit bir ülke ki, ottan çok hain var.” Demekten kendisini alamaz.

*     *     *

Bu vatanın insanlarıyız. Sınırlarımız içerisindeki bu topraklara sahip çıkmaya mecburuz. Etnik kökenimiz, dini inancımız ne olursa olsun bu ülkenin nimetlerinden yararlanıyoruz. Göğsümüzü gere gere vatandaşız diyoruz. Her sorumlu sandalyede oturanımızın, ülkenin menfaatlerine her yerde, her zaman sahip olmasını bekliyoruz.

Orta Doğuda parlamakta olan Türkiye Cumhuriyetini, bu vatan üzerinde yaşayan her insanımızı korumak gerektiğinde kendimizi bu vatana adamaya hazır olmamız gerekiyor.

Sivil ya da askeri alanlarda olan insanlarımızın imalı da olsa “hain” damgasını yemelerini isabetli, doğru bulmuyoruz. Çünkü bu toplum et tırnak gibi birbiriyle kenetleşmiştir. Farklı düşünmek başka, vatana ihanet etmek başka bir kavramdır.

Hain damgasını yememek ise “akıl mantık bilim” yolundan gitmemize bağlıdır. Bu da hepimizin temel görevidir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
14°
açık
banner303
Namaz Vakti 28 Eylül 2020
İmsak 05:03
Güneş 06:27
Öğle 12:36
İkindi 15:56
Akşam 18:35
Yatsı 19:54

Gelişmelerden Haberdar Olun

@