01.03.2013, 00:00 143

BREZİLYA- ARJANTİN GEZİLERİM (9)

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

BREZİLYA- ARJANTİN GEZİLERİM (9)

 

SAO PAULO-RİO OTOBÜS SEYAHATİMİZ VE RİO'DA İLK İZLENİMLERİMİZ (Avenue Mem de Sa- Su Kemerleri)

 

 

Sao Paulo'dan Rio de Janerio'ya seyahatimizi uçak yerine karayolu ile yaptık. Bu tercihimizin nedeni çevreyi ve doğayı izlemek ve ülkenin kırsal alanlarını da görebilmekti.

 

Güney Amerika'nın en büyük otobüs terminali olan Tiete'den daha önce bize turizm bürosundan önerilen otobüs firmasından biletimizi aldık ve otobüsümüzün kalkış saatine kadar firmaya ait özel(vip) salonunda bekledik. Sao Paulo- Rio arası otobüsle 6 saat civarında ve bizim gittiğimiz otobüs firması (1001) uçakla yarışır bir hizmet veriyor ve gayet konforlu.

 

Altı saat süren 440 kilometrelik yol boyunca bizi en çok etkileyen şey otobüsteki aşırı soğutma idi. Esasen bu sorunla hemen hemen her yerde karşılaştık. Otobüsteki tüm yolcular ince yazlık kıyafetlerle hiçbir rahatsızlık duymaz iken biz donduk ve yanımızda bulunan kazak, ceket ve şapkamızı giydik, şallarla örtündük.

 

Sao Paulo'dan çıktıktan bir süre sonra etrafımızdaki yeşil doğanın güzelliklerini izleyerek yolumuza devam ettik. Hemen her yerde sayısız muz ağaçları ve çeşit çeşit ağaçlar vardı. Yol boyunca çok sayıda nehirlerin üzerinden geçtik. Bu arada dikkatimizi çeken etraftaki toprağın kahverengiden çok pembemsi kırmızı bir renk ihtiva etmesi idi.

 

Yolun yarısında verilen yemek molasından sonra Rio'ya doğru hareket ettik. Rio'ya yaklaşırken yolun iki tarafında sayısız gecekondu ve çok alt gelir grubunun yaşadığı evler, terk edilmiş fabrikalar ve işyerlerini gördük.

 

 Rio’ya geldiğimiz ilk gün akşam otelden çıkarak, üzerinde bulunduğumuz Avenue Mem de Sa’da dolaşmaya ve çevreyi tanımaya başladık. Farklı kahve ve lokantalardan geçerek insanların açık havada sohbet edip bir şeyler  yedikleri bir kahvede oturduk, gelen gideni seyrettik ve ertesi günün programını yaptık. Otelimizin arka sokağında  gidiş yönünde, tam önünde de şehirden gelen otobüslerin durağının olduğunu gördük. Bu durum bizi sevindirdi. Çünkü bir şehri tanımak için tur otobüslerine ilaveten her zaman toplu taşıma araçlarını tercih ediyoruz ve hem halkı görüyor, hem de ulaşım sistemleri hakkında bilgi sahibi oluyoruz . Metro 700 mt mesafede idi . O nedenle hiç kullanmadık . Hemen hemen tüm şehir gezimizi ya yürüyerek ya da otobüs ile yaptık .Şehrin ulaşım ağının da çok iyi planlanmış olduğunu gördük. Gerek Sao Paulo'da gerekse Rio'da şehir turu yapılabilecek üstü açık turist otobüsleri yok. Bunun nedenini sorduğumuzda, yoğun trafik nedeni ile saatlerinde duraklarına yetişememe endişesi ile yapılmadığını, ancak önümüzdeki yıllar için planlandığını söylediler.

Şehirdeki ilk günün sabahında otelin en üst katından şehri seyrederek yön tayini yaptık .Avenida mem de Sa'yı yürüyerek geçtik . Burada şehrin  koloniyal dönemden kalma rengarenk boyalı yüksek olmayan evlerini, süslü Fransız tipi balkonları ve beyaz veya kontrast renkten yapılmış, pencere ve kapı çerçevelerini görerek , ağaçlıklı yollardan  geçtik ve su kemerlerine vardık . Arcos Rio adıyla bilinen bu su kemerleri 1673-1723  tarihleri arasında şehre su getirmekte kullanılmış. Sokağı ve su kemerlerini gösteren fotoğraf aşağıda görülmektedir.

Otelimizin de bulunduğu Lapa bölgesi eskiden şehrin eğlence bölgesi iken sonraları terkedilmiş 2000 yılından sonra yeniden canlanmış ve İstanbul’daki İstiklal caddesi-Taksim bölgesi gibi şehrin eğlence hayatında  tekrar yer almış eski oteller yenilenmiş. Sadece bu bölgede 50 taneden fazla bar bulunuyor ve insanlar özellikle hafta sonları buraya akın ediyorlar ve Lapa bölgesi  sabaha kadar hareketli ve canlı kalıyor. Biz  Rio’da güvenlik sorunu konusunda çok uyarıldığımız için özellikle kalabalık olan ve merkezde ulaşımı kolay olan bir yerde kalmayı tercih etmiştik.

 

İstanbul, 28 Şubat 2013

 

 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@