18.02.2013, 00:00 155

BREZİLYA- ARJANTİN GEZİLERİM (8)

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

SAO PAULO ŞEHRİ (Japonların yaşadığı Liberdade bölgesi- Edificio İtalia ve Edificio Copan gökdelenleri- Mimar Oscar Niemeyer yapıtları)

 

 

Sao Paulo'daki Rio'ya seyahatimizden önceki son günümüzde, Brezilya’ya ilk gelen Japon kolonisinin kurduğu ve bugün küçük Japonya olarak tanınan Liberdade bölgesini ziyaret ettik. Yine çok sıcak ve güneşli bir havada aktarma yaparak metro ile Liberdadeye gittik. Sao Paulo, Japonya dışında en fazla Japon nüfusunun yaşadığı şehir.1930’lardaki göçler sırasında 200.000 Japon'un buraya yerleştiği ifade edilmektedir. Buraya gelen Japonlar geldiklerinde pamuk bitki ve meyve üretiminde çalışmışlar  ve bu konuda ekonomiye katkıda bulunmuşlar, şimdilerde ise değişik mesleklerde çalışıyorlar ve müzik sanayiinde de söz sahibi olmuşlar.

 

Liberdade’de , büyük bir meydan, buradan açılan geniş bir cadde ve bu caddeyi kesen birbirine paralel  sayısız dar sokaklar, Uzak doğu ve Japonya temalı hediyelik eşya dükkanları, pasajlar, kahve ve lokantalar sıralanmıştı. Burada Japon kökenliler dışında ziyaret amacı ile gelmiş pek çok turist de vardı. Japon tapınağı ve Japonların göç hikayesini anlatan müzeye gittik fakat açılış saati geç olduğu için beklemeden ayrıldık. Caddenin girişinde Japonya'da olduğu gibi inşa edilmiş kırmızı boyalı büyük bir tapınak kapısı ve tüm cadde boyunca Japon tipi lambalarla yapılan ışıklandırmalar dikkati çekiyordu. Buraya ait bir fotoğraf aşağıda verilmiştir. Burada çok fazla kalmadık. Gece bu bölgenin daha güzel görüneceğini düşündük.Merkeze yani otelimizin bulunduğu Republica meydanına döndük.

 

Daha önceden karar verdiğimiz gibi Sao Paulo'nun ikinci yüksek binası olan, 1955-1965 yılları arasında yapılan, 165 metre yüksekliğinde 46 katlı Edificio İtalia isimli gökdelenin en üst katına çıktık ve buradan şehri gözlemledik .Sonrasında yine komşu gökdelen olan Edificio Copana gittik . Bu binanın  mimarı Brezilyanın dünyaca ünlü mimarı Oscar Niemeyer olup kavisli, kıvrımlı, yılankavi dış cephe kaplaması kendisi tarafından projelendirilmiştir.Bu güzel yapı aşağıda görülmektedir.

 

Sao Paulo'da geçirdiğimiz üç tam gün içinde ancak görülmesi gereken ana yerleri görme imkanımız oldu.Ancak yine görülmesi gereken çok sayıda müze yanında ,Şehrin en büyük yeşil alanı olan Parque de Ibirapuera (içinde Oscar Niemeyer'in yaptığı binalar,sanat bienali ve moda haftasının yapıldığı Fundaçao Bienal binası, Monumento as Banderias anıtları, Obelisk, Memorial de America Latina (Latin Amerika'nın bütünleşmesini-entegrasyonunu- hedef alan bu anıt yapının mimarı Oscar Niemeyer olup açık el şeklindeki heykel üzerinde Latin Amerika'nın haritası kan rengindedir. Bununla bu kıtanın geçmişte hürriyetine kavuşmak için verdiği mücadele canlandırılmaktadır ), konferans salonları, gözlemevi, suni göller vs).Diğer bir yeşil alan olan Brezilyanın bağımsızlığının ilan edildiği yer olan Parque de Independencia  ve futbol müzesi sayılabilir.

 

Oscar Niemayer tarafından projelendirilen Memorial de America Latina yapısı ve heykeli aşağıda görülmektedir. 

 

Kendisinin 104 yaşında olduğunu ve halen çalıştığını öğrenmiştik . Ancak bir kaç gün sonra biz Arjantin'de iken kendisinin akciğer enfeksionu nedeniyle hastaneye kaldırıldığını ve vefat ettiğini duyduk . Brezilyanın bu tanınmış şahsiyeti hakkında da kısaca bilgi vermek isterim.

 

1907 yılında Rio de Janeiro kentinde doğmuş olan Niemeyer, uluslararası modern mimarlığın en önemli temsilcilerinden birisidir.Dökme betonu estetik amaçlar için farklı biçimlerde ve  kavisli hatlarla ilk kez kendisi  kullanmıştır. 

 

1939 da New York dünya fuarında Brezilya pavyonunu tasarlayarak dikkat çekmiş olan Niemeyer, Brezilya'nın yeni başkenti Brasilia'daki çok sayıdaki tasarımları ile dünyada tanınmıştır.

 

İstanbul, 17 Şubat 2013  

 

 

 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
21°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@