11.02.2013, 19:03 198

BREZİLYA- ARJANTİN GEZİLERİM (7)

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

SAO PAULO ŞEHRİ (Avenida Paulista caddesi-Jardins bahçeler semti)

Gezimizin üçüncü gününde, şehir merkezinin batı yakasını  görmeye karar verdik.Buranın en önemli caddesi olan Avenida Paulista , tarihi merkezin güney batısında yer alıyor. Cadde  iki tarafı gökdelenleri, alt katlarında büyük mağazalar ve pasajları ile yapılırken New York'daki 5.caddenin örnek alındığı belirtilmektedir. Bu cadde aşağıdaki fotoğrafta da görüldüğü gibi Sao Paulo'nun  klasik kartpostal resminin çekildiği bir mekandır.
Cadde  1891’de kurulmuş . O dönemler  zengin kahve baronları çok güzel bahçeli büyük evler yaptırmışlar ve buraya yerleşmişler. 20.yüzyılın başında bu cadde şehrin en moda  mekanı haline gelmiş.Ancak daha sonra 1940 ve 1950’lerde ofis binaları ve gökdelenlerin yapımı için bu evler ve ağaçlar yok edilmiş ve 1980'lerden itibaren de artık banka, iş merkezi ve uluslararası kuruluşların ofislerinin  bulunduğu  bir merkez haline gelmiş.

Biz dolaşırken de burada da gökdelenlere  konup kalkan helikopter sesleri devam ediyordu.

O sabah kısa bir sağanak yağmurla karşılaşmıştık. Ancak caddeyi gezmeye başladığımızda yağmur durdu ve hava yükseldi , sonra da pırıl pırıl bir güneş açtı. Paulistanın en tanınmış binası Museu de Arta Sao Paolo’dur.Güney Amerika'daki  en  zengin  Avrupa ve Brezilya sanat eserleri koleksiyonu bu müzede bulunmaktadır. Biz zaman kısıtlı olduğu için müzeye girmedik. Tam karşısında ise Park Trianon isimli büyük bir yeşil alan yer alıyordu. Aynı cadde üzerinde Conjunto Nacional isimli bir gökdelene girdik . Bu bina caddenin en tanınmış noktalarından biri sayılıyor. Günde 30 000 kişinin gelip geçtiği bu bina(kompleks) 1958 de yapılmış daha sonra 1978 de bir yangın geçirmiş. Şimdi şehrin en büyük kitapçısı Livraria Cultura  bu binanın giriş katında çok sayıdaki dükkanlarda yer alıyordu. Ayrıca burada şehrin en  iyi sinema salonları,  mağazalar ve kahveler de bulunuyordu. Ana girişte ise yaklaşan yeni yıl ve Hristiyanların dini günleri nedeni ile büyük bir sergi vardı . Bu sergide muhtelif dini figürlerin  bulunduğu semboller ve heykeller yer almıştı. Ayrıca aynı nedenle açılan hediyelik eşya standlarına da rastladık. Burada çekilen bir fotoğraf aşağıda görülmektedir.

Öğleden sonra, aynı caddenin Consolaçao isimli  bir bölümünden aşağı doğru yürüyerek  rehber kitapta mutlaka görülmesi gereken bir bölge olarak tanımlanan Jardins -bahçeler  semtine doğru gittik . Burası Sao Paulo'nun bahçeleri ve yeşilliği ile meşhur olup rezidans olarak en şık  oturum ve alışveriş bölgesi olarak biliniyor. İstanbul'un Nişantaşı semti benzeri ... Burada kahve baronları yaşıyor.Yürüyerek dolaştığımız bu semtte gerçekten adını aldığı gibi güzel korunmuş iki katlı bahçeli evler var. Bunlardan bazıları yıkılarak 5-6 katlı evler de yapılmış. Güvenlik sorununun burada da çok üst düzeyde olduğunu, bütün evlerin hem güvenlik kameraları hem güvenlik personeli hem de çok yüksek hapishane duvarı gibi demir parmaklıklarla çevrildiğini, bir çoğuna 2 hatta 3 etapta parmaklık veya duvarları geçtikten sonra ulaşıldığını gördük. Aşağıdaki fotoğraf böyle korunan bir evin önünde çekilmiştir.

Oldukça pahalı mağazaların Brezilyanın tanınmış modacılarının  butiklerinin  bulunduğu sokaklara ve pasajlara da girdik çıktık. Çok sayıda güzel kahve ve lokantalar bu bölgede yer alıyordu. Buranın en tanınmış caddesi olan Oscar Freire'de bir kahvede oturup dinlendik. Bu bölgeden dönüşümüzü metroya kadar bir otobüsle sonra da metro ile otele doğru tamamladık.

İstanbul,10 Şubat 2013 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
23°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@