25.12.2012, 19:02 126

BREZİLYA- ARJANTİN GEZİLERİM (4)

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

SAO PAULO ŞEHRİ (Republica meydanı-Opera) 

Şehri gezmeye, otelimizin yakınında bulunan bölgedeki Republica meydanından (Cumhuriyet meydanı ) başladık. Pazar akşamı,  havaalanından otobüsle geldiğimizde karanlık ve biraz da terk edilmiş hissi veren bu meydan, Pazartesi sabahı çok canlı idi. İlk önce bu meydanda yer alan turist bürosuna gittik. Şehrin daha büyük bir haritasını ve bize faydalı olacak dokümanları aldık. Diğer günlerde de bu büroya uğradık.

Meydanda yer alan federal şehir idaresine ait eğitim dairesinin sarı renkli güzel binasını gördük. Ayrıca bu meydanın çok yakınındaki şehrin önemli yapılarından Edificio İtalia ve Edificio Copan isimli yüksek binaları dıştan izledik. Ve gezimizin ikinci gününde bunlardan bir tanesinin tepesinden şehri seyretmeye karar verdik.

Meydanı gezerken ve genelde Sao Paulo’nun her tarafından çok sayıda sokakta yatan insanları gördük. Bu insanların büyük bir çoğunluğu Afrika kökenli Brezilyalılar idi. Fotoğrafta uyuşturucu da kullanan bu kişiler görülmektedir. Gezi kitaplarında ve bilgisayarda rastladığımız gezi anlatımlarında bu insanlardan uzak durmamız önerildiğinden genelde akşamları otelimize erken döndük.

Şehrin kalabalığı içinde yürüyerek meydanı dolaştıktan sonra meşhur Teatro Municipal Opera House(Opera)  binasına geldik. Fotoğrafta görülen ve 1874’de yapılmış olan bu görkemli taş bina çatısındaki barok süslemelerle dikkati çekiyordu. Dünyaca meşhur artistler  burada konser vermişler, gösteriye çıkmışlardı (Maria Callas, Nureyev,Fonteyn,Duke Ellington ). Operanın yanında büyük bir park(Parque Anhangbau), heykeller ve fıskıyeli bir havuz yer alıyordu. Burada Sao Bento Kilisesine ve Se Kadetrali’ne kadar olan ve yaklaşık yüz ölçümü (3kmx0.5km) olan bir yaya bölgesi yer alıyordu. Geçtiğimiz yollar  çiçek ve yüksek ağaçlarla süslü parklarla  ayrılmıştı.

Burada ve genelde Sao Paulo’da dikkatimizi çeken önemli bir husus eski tarihi yapıların yıkılmadan korunması oldu. Fotoğrafta yakınında yüksek yapılar inşa edilmesine rağmen az katlı tarihi yapıların nasıl korunduğu dikkati çekmektedir. Bu fotoğrafı çekerken inşallah Çorum'da da kalan tarihi yapılar korunur diye düşündüm.

İstanbul,25 Aralık 2012

 

 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
25°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 19 Eylül 2020
İmsak 04:53
Güneş 06:18
Öğle 12:39
İkindi 16:06
Akşam 18:50
Yatsı 20:10

Gelişmelerden Haberdar Olun

@