14.12.2012, 19:01 316

BREZİLYA- ARJANTİN GEZİLERİM (3)

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

SAO PAULO ŞEHRİ 

Onüç günlük gezimizden İstanbul’a döndük.

Dolayısıyla, gezi notlarıma devam ediyorum.

Bu gezimizde Güney Amerika'nın üç büyük şehrini ziyaret ettik. İlk durağımız Sao Paulo oldu. Şehri gezmeden önce kısaca size genel bilgileri ile tanıtmayı istiyorum

Sao Paulo, Brezilya'nın 26 eyaletinden birisinin başkenti ve ülkenin başlıca sanayi merkezlerinden biridir. 12 milyonu aşan nüfusuyla Güney Amerika'nın en büyük kentidir. (Çevresindeki metropolitan alanıyla birlikte 19 milyon nüfusa ulaşmaktadır.) "San Paulo" şeklinde okunur. Brezilyanın en büyük , dünyanın yedinci büyük şehridir.

Sao Paulo, Brezilya'nın güneydoğusunda işlek bir liman olan Santos'tan 48 km uzakta, Serra do Mar tepeleri üzerinde kuruludur. Santos'a elektrikli tren hattı ve otoyolla bağlanmıştır. Bu tepelerden doğan Tiete ırmağı kentin hemen doğusundan geçer. Sao Paulo, bir dizi küçük kasabaya ve geniş tarım alanlarıyla otlaklara tepeden bakar. İkinci durağımız olan Rio de Janerio, Sao Paulo'nun 355 km. kuzeydoğusunda yer alır.

Sao Paulo 1554'te Portekizli papazlarca bir yerli yerleşim merkezi olarak kuruldu. Ve dini niteliği olan bu isim verildi. 1700'lerde küçük bir kasaba iken çabuk büyümesinin nedenleri arasında verimli toprakları ve yüksek rakımı (790 metre) sayesinde gelişen kahve üretimi yer almaktadır.

Kahve plantasyonlarının bölgenin başlıca zenginlik kaynağı haline geldiği 19. yüzyılda Sao Paulo gelişmeye başladı. Kısa süre sonra da, bir sanayi, ticaret ve bankacılık merkezine dönüştü. Kent ve çevresinde İtalya, Portekiz, İspanya, Almanya ve Japonya'dan pek çok göçmen geldi. Portekizce konuşulan São Paulo'da halkın büyük bölümü Katolik'tir.

Dokumacılık ürünleri, mekanik ve elektrikli gereçler, mobilya, gıda maddeleri ve ilaçta Brezilya sanayi ürünlerinin üçte biri Sao Paulo'da üretilir. Kentin yakınlarındaki Cubatao'da Brezilya'nın en büyük petrol rafinerisi bulunur. Sao Paulo bölgesinde kahvenin yanı sıra şekerkamışı, pamuk, mısır, pirinç, fasulye ve meyve yetiştirilir. Sığır yetiştiriliciliği de yaygınlaşmaktadır. Kentte çok sayıda okul ve  kütüphane bulunur.

Sao Paulo'nun 19. yüzyıldan bu yana sürekli büyümesi gecekondulaşmayı da beraberinde getirdi. Milyonlarca insan kentin çevresinde, sağlıksız barınaklarda yaşamaya başladı. 20. yüzyılın başlarında, Japon, Suriye ve Lübnanlı göçmenlerin gelişiyle göç dalgası sürdü .Çevre kirliliği ciddi boyutlara ulaştı. Kent içi ulaşım önemli bir sorun oldu. Durmadan yeni yolların yapıldığı ve gökdelenlerin yükseldiği Sao Paulo, "Güney Amerika'nın Chicago'su" olarak nitelendirilir. 1940'ta 1,3 milyon olan nüfusu hızlı kentsel gelişmeyle 1960'ta 3,7 milyona, 2010'da ise 12 milyona ulaştı.

Aşağıdaki fotoğrafta şehrin büyük bir kısmını kaplayan gecekondular görülmektedir.

Şehir kültürel , ekonomik ve siyasal açıdan milli  ve uluslararası etkiye sahiptir . Pek çok park, anıt , müze  ve kültür merkezi bulunmakta  olup 160 tiyatro salonu  40 kültür merkezi, 110 müzesi vardır. Ayrıca yıl boyunca çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır.  Sanat Bienali, Grand Prix Formula 1 Otomobil Yarışları, Sao Paulo Moda Haftası ile muhtelif sergi ve konserler bunlar arasında yer almaktadır.

2009 Yılının Mayıs Ayında THY İstanbul-Sao Paulo seferlerini başlatması Türkiye ile Brezilya arasında hem ticaretin hem de turizmin gelişmesine önemli katkı sağlamıştır.

Brezilya  gezimize Sao Paulo’dan başladık.Uzun bir yolculuktan sonra Cumbica (Gaurulhos) Hava Alanına indik .Akşam üstü saat 6.30 civarında indiğimiz alandan hava karardıktan sonra çıktık . 25 km. mesafedeki şehir merkezine elimizdeki rehber kitapta tavsiye edilen otobüse (emtu bus) binerek gittik.Alandan şehre giderken yolların genişliğine rağmen  yoğun trafik dikkatimizi çekti . Bunun nedeni de Sao Paulo'nun tahmini 20 milyona ulaşan nüfusu ile dünyanın en kalabalık şehirlerinden biri olmasıdır.Sol tarafımızda ise nehir yollara paralel gidiyordu.Otobüsün merkezdeki  varış noktası otelimizin bulunduğu Republica Meydanı'nın diğer yanındaydı. İstanbul sonbahardan kışa geçerken buralar yaza girmişti. Biz orada iken hava sıcaklığı 30 derecenin altına düşmedi.

Şehri  rehber kitabımızdaki bilgiler doğrultusunda gezdik. Çok gelişmiş bir metro hattı olduğu için her yere kolaylıkla ulaşabildik.Burada resmi  dil Portekizce ve İngilizce konuşan çok fazla insan olmasa da herhangi bir sorumuzu vücut dili ile ve hareketleri ile hallettik. Halkı çok yardımsever  bulduk . Şehri dolaşırken meydanlarda ve parklarda , cadde kenarlarında yatan evsizlere  sıkça rastladık. Bunların büyük bir çoğunluğu Afrika kökenli olanlardı. Ayrıca güvenlik ve uyuşturucu sorunu  nedeniyle  çok sayıda da polis şehirde görev yapıyordu ve tüm köşe başları polis arabalarınca tutulmuştu..

Sao Paulo tam bir gökdelenler şehri .Fazla sayıda helikopterin gökdelenlere  insan taşıdığına şahit olduk . Şehrin hemen her noktasında helikopter sesi geliyordu.Brezilyanın  en yüksek  binalarının  Sao Paulo’da bulunduğu  belirtilmektedir.

Aşağıdaki fotoğrafta şehrin gelişmiş bölgelerini kaplayan yüksek yapılar görülmektedir.

İstanbul,13 Aralık 2012

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
23°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@