28.05.2013, 00:00 330

BREZİLYA- ARJANTİN GEZİLERİM (25)

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Arjantin- Buenos Aires(Cafe Tortoniye-Milli Tango Akademisi ve tango müzesi-Don Kişot heykeli )

 

Şehirdeki bu son günümüzde, Buenos Aires’in en eski ve tanınmış kahvesi Cafe Tortoni’ye de uğradık.1858 yılında Fransız göçmen Touran tarafından açılmış. Sütunları, mermer masaları, vitrayları ile ilgi çeken ve çok geniş bir alanda yer alan kahve, şehir sakinleri ve turistlerle dolu idi. Biz de burada oturduk ve resim çektik. Geçmişte Alfonsino Storni, Benito Quinqela Martin, Carlos Gardel ve Jorge Luis Borges gibi yazarların, politikacıların, aydın kesimin ve sanatçıların uğrak yeri olan bu kahvede bir süre oturduk. Sürekli olarak gelen giden kalabalığı izledik. Kahvenin atmosferi ve dekoru insanı gerçekten yüzelli yıl ötesine götürüyor. Zamanımız az kaldığı için istemeyerek bu ilginç yerden ayrıldık.

Böyle tanınmış bir yerde, aynen Rio'da Cafe Colombo'da olduğu gibi makul fiyatlarla karşılaşmak bizi şaşırttı. Kahvenin bulunduğu binanın üst katında ise Milli Tango Akademisi ve Tango Müzesi vardı. Akademi'de tango ile ilgili seminerler ve tango dersleri veriliyor. Ayrıca kütüphane ve sergi salonu da bulunmaktadır. Aşağıda Cafe Tortoni ve Milli Tango Akademisi binasının ve Cafe Tortoni'nin içinden çekilmiş fotoğrafları görülmektedir. 

Buradan 9 Temmuz caddesi ve onu dikey kesen Corrientes caddesinde yürüdük. Dikilitaş ve Colon Tiyatrosu'nun yakınından geçtik. Caddedeki Don Quijote Heykelinin resmini çektik. Ve akşam üzeri uçağımıza gitmek üzere yola çıktık.

Buenos Aires'i güzel ve büyük bir Avrupa şehri gibi değerlendirebiliriz. Buenos Aires, İspanyolcada güzel hava anlamına geliyor. İklimi İstanbul'a çok benziyor. Nem oranı yüksek değildi ve güvenlik sorunu da yaşamadık. Buradaki sayılı günlerimizde rehber kitapların önerdiği yerleri görmeye çalıştık, ancak daha detaylı olarak gezilmek istenilirse, bir haftanın bile yetmeyeceği bir gerçek.

Buenos Aires dümdüz bir şehir. Zaman kısıtlaması yoksa, görülmesi gereken yerlerin hemen hepsini yürüyerek gezmek mümkün. Arjantin halkı, bizim halkımız gibi; her konuda çok yardımcı oldular.

 

Biz Güney Amerika seyahatimizden çok memnun kalarak döndük. Brezilya ve Arjantin'deki üç şehri gezmeyi iki haftaya sığdırmak oldukça zor oldu. Zamanı olanların çevreyi de görebilmek ve daha detaylı gezebilmek için en az bir ay ayırmaları gerektiğine inanıyorum.

 

Buenos Aires'den Sao Paolo'ya uçtuk.Ve uçuş saati için alanda bir süre  bekledikten sonra, sabah erken İstanbul'a doğru yola çıktık. Türk Hava Yolları, Arjantin hattını biz gitmeden açmış olsa idi, biz de direkt olarak dönebilecektik. Gerek gidiş ve gerekse dönüş uçuşlarımızda Türk Hava Yollarının servisinden çok memnun kaldığımızı da belirtmek isterim.

 

İstanbul, 24 Mayıs 2013

 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@