26.05.2013, 00:20 186

BREZİLYA- ARJANTİN GEZİLERİM (24)

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Arjantin- Buenos Aires (Belgrano bölgesi- Florais generica-Plaza Francia- Güzel Sanatlar Müzesi- Recoletta mezarlığı-Eva Peron)

Buenos Aires’teki son günümüzde havaalanına gitmeden önce yine şehir turuna çıkarak görmediğimiz bölgeleri de gezip turumuzu tamamladık. Tur otobüsünün önünde bir hatıra fotoğrafı çektirdik.
İlk önce Belgrano bölgesinden geçtik. Bu bölge güzel konutların (rezidans) bulunduğu bir semt. Bol ağaçlı caddeler, eski görkemli yapılar ve birçok ülkenin büyükelçiliğinin bulunduğu bir yer. 19. yüzyılda yapılmış güzel bir saray da dikkatimizi çekti. 1916'da İspanyol rönesans sarayı olarak dekore edilmiş. İçinde muhtelif tablolar, eşyalar(objeler) ve mobilyalar bulunuyor. Belgrano bölgesinden, Hipodrom, polo sahası, Çin mahallesi gibi yerlerden geçtik.
Büyük bir parkın içinde Birleşmiş Milletler Meydanı'nda Florais generica isimli dev çiçek sembolünü gördük. 20 metre yüksekliğindeki bu çiçek Arjantinli bir mimar tarafından paslanmaz çelikten yapılmış ve 2002’de açılmış. 6 adet yaprağı elektrikli bir sistem ile sabah açılıp gece kapanıyor.
Plaza Francia meydanı da yine çok büyük bir yeşil alan. Civarında el sanatları fuarı açılıyor. Güzel Sanatlar Milli Müzesi (Museu National de Bellas Artes ), Hukuk Fakültesi, Milli Kütüphane, Recoletta Kültür Merkezi, Mezarlık ve Pilar kilisesinden geçtik. Hukuk Fakültesi, klasik stilde yapılmış, 1949’da açılmış, ana girişi ve dışı Mar del Plata’dan getirilmiş taşlardan yapılmış. İçinde bir müze ve kütüphanesi de bulunuyor.
Güzel Sanatlar Müzesi dışı koyu pembe bir bina, eskiden bir içme suyu arıtma tesisiymiş. Kullanılmadığı bir dönemde, 1931'de bir mimar burayı güzel sanatlar müzesi haline getirmiş. Aslında bu müze fikri 1895’de ortaya çıkmış ama yer bulunamadığı için 1931'e kadar etkin olamamış. İçinde 11.000 adet eser bulunuyor ve 688'i geçici olarak gösterime açılıyor. Tablolar, eskizler, baskılar yanında heykeller de yer alıyor. Eserlerin büyük bir kısmı Arjantinli koleksiyonerlerden toplanmış. El Greco, Rodin, Dedas, Cezanne, Van Gogh, Picasso, Renoir, Monet, Miro ve pek çok tanınmış sanatçıların eserleri bulunmakta.
Milli Kütüphane olarak 1972'de kısmen açılan bu modern bina halen tamamlanamamış. Mimari tarzı 20. yüzyıl izlenimcilik akımının bir kesidi. Buna brutalism deniliyor, uzun yıllar yazar Louis Borges tarafından yönetilmiş. İçinde 800.000'den fazla eser, kitap ve doktora tezi yer alıyor.
Recoletta semti, Buenos Aires'in güneyindeki Paris olarak tanımlanıyor. 20. yüzyıl başında Fransız stilinde inşa edilmiş çok sayıda bina var. Güzel bir butik otelin de bulunduğu Recoletta şık bir rezidans bölgesi. Sarı humma salgını nedeniyle San Telmo bölgesinden kaçan üst sınıf buraya yerleşmiş ve semt zenginleşmiş. Şehrin en önemli kültür merkezi olan Recoletta Kültür Merkezi de burada.
Bu bölgede Recoletta Mezarlığı yer alıyor. Arjantin tarihinin en önemli simalarından Eva Pero'nun mezarı da burada bulunuyor. Bu bölgeyi tur otobüsümüzden gözlemledik. Recoleta, Buenos Aires’in dünyaca ünlü mezarlığı. Buraya gömülmek bir ayrıcalık. Ancak köklü ailelerden gelenler, çok zenginler buraya gömülme şansı bulabiliyorlar. Peki yoksulluklar içinde büyümüş, evlilik dışı doğmuş, ancak ufak tefek filmlerin oyuncusu, ününü Juan Peron’la evlenip işçi sınıfı davasına öncülük ederek kazanan Eva Peron'un üç defa Cumhurbaşkanı seçilmiş kocası Juan Peron şehrin kenarındaki bir mezarlıkta yatarken, gayrimeşru babasının zenginliği nedeniyle Eva Peron buraya gömülmüş.
Eva Peron 33 yaşında dünyaya veda etmiş. Onun yaşarken, ezilenler için yaptıklarından hiç hoşlanmayanlar, bir darbeyle iktidarı Juan Peron’dan alınca, cenazesi mezardan çıkarılarak bilinmeyen bir yere sürgüne gönderilmiş. Böylece onu seven yoksullar, ezilenler onu unutsunlar istenmiş. Cenaze 20 yıl sonra İtalya’da bulunmuş ve tekrar yurduna getirilmiş.
Recoletta bölgesinde koloniyal mimaride, 1932'de yapılmış olan Pilar Kilisesi de bulunuyor. Ana girişindeki kabartma gümüş işlemeleri Peru'dan getirilmiş. Kiliseyi dışarıdan görerek turumuza devam ettik.
İstanbul, 24 Mayıs 2013

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
24°
parçalı bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@