24.05.2013, 19:09 261

BREZİLYA- ARJANTİN GEZİLERİM (22)

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

ARJANTİN- BUENOS AİRES(FLORİDA CADDESİ- GALERİAS PASİFİCO- PLAZA SAN MARTİN-İNGİLİZ SAAT KULESİ- PALERMO )

Tur otobüsümüz Florida caddesi ile Cordoba caddesinin birleştiği yerden geçerken indik ve bu renkli alışveriş caddesini dolaşmaya başladık. Florida caddesi, şehrin ilk kaldırımlı caddesi olup aynı zamanda 1971'den bu yana trafiğe kapalı ilk yaya yolu olarak da bilinmektedir. Günde bir milyondan fazla insanın bu bölgede dolaştığı belirtilmektedir. Gerçekten cadde çok kalabalık ve alışveriş yapan, kafelerde oturan insanlarla dolu idi.
Burada üstünde büyük bir kubbesi bulunan şehrin en pahalı ve gösterişli alışveriş merkezi olan ve fotoğrafta dış ve iç görünümü görülen Galerias Pasificoya girdik. Burası 1889’da bir Fransız mağazası için yapılmış. Ancak iyi işletilememiş,1946’da Arjantinli sanatçılar burayı elden geçirmişler. 1992’de ise büyük cam kubbesi eklenmiş ve alışveriş merkezi olmuş. İç süslemeleri, kemerleri, renkli duvarları ve camları ile ihtişamlı bir görünümde olan üç katlı ve tanınmış yerli ile yabancı markaların satıldığı 150 mağaza bulunuyor. Bu mağazalardan bazılarında Arjantin'de çıkan değerli taşlar ve süs eşyaları satılmaktadır. Buranın alt katında şehirde tango gösterilerinin yapıldığı yerlere ait bilgi ve bilet satışının yapıldığı bir ofisten, ertesi gece gitmek istediğimiz tango gösterisi ile ilgili bilgi edindik.
Üst katında ise Borges Kültür Merkezi yer alıyor. Burada tiyatro, sergi, sinema ve plastik sanat sergileri yapılıyor. İsmini tanınmış Arjantinli yazar Jorge Luis Borges'den alan bu kültür merkezinde, yazarın yaşamına ait çalışmalar, fotoğraflar, şiir ve çizimleri yer alıyor. Yılın her döneminde burada kültürel faaliyetler yürütülmektedir.
Buradan Plaza San Martin meydanına gittik. Burası Florida caddesinin sonunda şehrin karmaşasından uzaklaşılabilecek bir mekan. Yeşillikler, ağaçlar, palmiyeler bulunan alanda, San Martin'in bir heykeli de bulunuyor. Orgeneral Jose de San Martin, İspanyol anne ve babadan Arjantin'de doğmuş, İspanya'da büyümüş ve İspanyol ordusunda 20 yıl hizmet vermiş, daha sonra, Güney Amerika İspanyol kolonilerinin bağımsızlık çabaları için giderek daha fazla taraf olmuştur. 1812'de Arjantin'e dönerek, bağımsızlık savaşı için ordu kurmuş, 1817'den itibaren İspanyollarla Şili’de savaşarak başarılı olmuş, 1820’de Peru'nun İspanya'nın hakimiyetinden kurtulması için savaşmıştır. San Martin, Şili'de milli bir hükümet kurmasına rağmen Şili'li General Bernardo O’Higgins lehine başkanlıktan feragat etmiştir. 1820 yılında, Peru'nun kurtuluşu için İspanyol egemenliğine karşı bir operasyon düzenler. İspanyolları, Aralık 1820'de Pisco'da yenerek Lima'yı işgal eder. 28 Temmuz 1821'de Peru'nun bağımsızlığını ilan ederek ülkenin Protektor'ü olarak tanımlanır.
İspanyolların Peru'daki ilerleyen direnişi onu, Venezuelalı general ve devrimci Simón Bolívar'dan askeri destek istemeye zorlar. Ancak, 1822'de yaptıkları görüşmelerde fikir ayrılığı sonucu San Martin, Simon Bolivar lehine geri çekilmiştir. Her iki devrimci hükümet politikası konusunda uzlaşı içinde değildirler. San Martin monarşi yürütürken, Bolivar cumhuriyet yanlısıdır. 1824'de siyasi nedenlerle Avrupa’ya sürgüne giden San Martin 1850 yılında Fransa’da ölmüştür. Ölümünden sonra, 1862'de, doğumunun 100. yılı anısına bir heykel yapılması kararlaştırılmıştır. Biz de meydanda San Martin'in bir at üzerindeki heykelini gördük.
San Martin meydanında bir İngiliz saat kulesi de bulunuyor. Kulenin karşı tarafında ise Arjantin ile İngiltere arasında Falkland adaları için yapılmış olan savaşta ölen Arjantinli askerlerin anısına bir anıt yer almaktadır.
Turumuz sırasında içinden geçtiğimiz bölgelerden biri de Palermo idi. Burası şehrin kuzeybatısında yeşil alanları ile tanınmış bir bölgedir. Burada Plaza İtalia ve İtalyan meydanı da bulunuyor. Bölge, son 10 yılda dramatik bir değişim göstermiştir. Eski evler korunmuş ancak mağaza ve dükkanlara dönüşmüştür. Bugün Palermo bir açıkhava alışveriş bölgesidir. Tanınmış markalar, film ve TV yapımcıları, kitapçılar, sanat galerileri, butik oteller ve dekorasyon mağazaları burada toplanmıştır. Bölge Palermo Soho, Palermo Hollywood ve Palermo Queen gibi, resmi olmamakla birlikte birkaç semt olarak ayrılmıştır.
Palermo civarı yeşil alanları oldukça büyüktür. 4 adet gölü kapsayan 400 hektardan fazla bir alanda 12000 ağaç, gül bahçeleri, 200 farklı kuş çeşidi, binlerce farklı bitki türü ile insanların özellikle hafta sonları geldiği yerlerdir. 2500 hayvanın bulunduğu hayvanat bahçesi, 1898’de yapılan botanik bahçesi, Japon bahçesi, planateryum(gözlem evi), Evita müzesi, çeşitli anıtlar, Stadyum, Malba (Latin Amerika Güzel Sanatlar müzesi )görülecek yerler arasındadır. planateryum(gözlem evi) ve civarındaki park aşağıda fotoğrafta görülmektedir.
23 Mayıs 2013

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@