23.05.2013, 01:31 193

BREZİLYA- ARJANTİN GEZİLERİM (21)

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Arjantin- Buenos Aires (La Boca- San Telmo - Puerto Madero'ya)

Şehrin muhtelif bölgelerinden geçtikten sonra şehrin en renkli bölgelerinden biri olarak belirtilen La Boca semtinde otobüsten inerek dolaştık.
La Boca, tipik bir fakir liman semti olarak kuruldu ve bugün kısmen bu özelliğini halen devam ettiriyor. Burayı 19.yüzyılda Buenos Aires'e, İtalya'nın Cenova kentinden gelen göçmenler kurmuşlar. 20. yüzyılın başında tango dalgası La Boca'yı da etkilemiş ve çok sayıda kahve ve taverna, küçük tango gruplarının müzik ve gösteri yaptıkları bir yer haline gelmiş. Bu gelişme sonucu insanlar buraya eğlenmek ve hoş vakit geçirmek için gelmeye başlamışlar. Burada bir lokalin önünde fotoğraf çektirdim.
Bölgenin en tanınmış ismi ressam Quinquela Martin olup kendisi Arjantin Sanat Müzesi'nin kurucusudur. Onun etkisi burada küçük bir sokak olan Caminito'daki evlerin dış yüzeylerine yansımış, evler muhtelif renklerle boyanarak güzelleştirilmiş ve bu bölgeye ayrı bir çekicilik kazandırmıştır. La Boca’da yürüyerek dar sokaklara girip çıktık. Burada büyük bir coşku ile tango yapan bir çiftleri gördük.
La Boca'nın merkezinde olağanüstü renkli her katı, kapıları ve çerçeveleri farklı boyanmış ve alt katları bar ve restoran olan evleri, hediyelik eşya satan dükkanları gördük. Yan yana dizili bu mekanların her birinde tango grupları dans ediyor ve şarkı söylüyorlardı. Meydan turistlerle dolup taşıyordu. meydanda tango gösterisi yapan çiftler vardı. Burada fotoğraflar çektirdik.
Bölgeyi, şehrin zenginleri alarak Buones Aires'in prestij semti olan Puerto Madero gibi yeni bir semt haline getirmeyi planlamışlar ancak bölge sakinleri karşı çıkarak, semtlerini eskisi gibi korumaya devam etmişler. La Boca'yı, Buenos Airesin en renkli semtlerinden biri olarak hatırlıyoruz. Buranın turistik hale gelmesi ile pahalılaştığı söylenmektedir. Civardaki futbol tesislerini ve sanat galerilerini de gezdik. Bu arada Maradona'nın uzun yıllar formasını giydiği Boca Junior futbol takımının stadyumunu da gördük.
Buradan turumuza devam ederken San Telmo bölgesine geldik. Burası Plaza de Mayo'dan sonra şehrin en eski ikinci meydanı olup turistler tarafından çok ziyaret edilmektedir. Koloniyal döneme ait olan evlerin bir çoğu 1978’deki yol genişletilmesi sırasında yıkılmıştır. 1979'dan sonra ise kalan evler koruma altına alınmıştır. Kahveler, lokantalar ve antikacıların bulunduğu bu bölge, başlangıçta bir balıkçı yerleşim yeri iken daha sonra zenginlerin ve tüccarların yaşadığı bir yer haline gelmiştir. Koloniyal döneme ait ilginç sokak lambaları halen geceleri tango müziği ile canlanan semti aydınlatmaktadır. Burası tango lokalleri ile tanınmaktadır.
Burada daha çok Afrika’dan getirilen siyahlar çalıştırılmışlardır.1813’de ise siyah köleler burada özgürlüklerine kavuşmuşlardır. 1870-1871 tarihleri arasında ortaya çıkan sarı humma hastalığı semti olumsuz yönde etkilemiş, zenginler buradan kaçmışlar, bu semt de fakirler, göçmenler, siyahların ve göç ile gelen bekarların oturduğu bir yer olmuştur. Hastalık sırasında burada 15.000'den fazla insanın öldüğü belirtilmektedir.
Buenos Aires 19. yüzyıl başına kadar köle ticaretinin merkezi idi. O zaman halkın yüzde yirmisi siyahtı ve bunların çoğunluğu evlerde köle olarak çalıştırılıyordu. 1813'de kölelere özgürlük verildi. San Telmo da o zamanlar kölelerin merkezi idi. Bugün Buenos Aires’de siyahlara pek rastlanmıyor. Rastlanan siyahlar ise çoğunlukla Brezilya’dan gelip burada alt düzeydeki işlerde çalışan işçilerdir. Siyahların azalmasının, hatta yok olmasının nedeni, salgın hastalıklar dışında Arjantin’in bağımsızlık savaşları ve iç savaşlarda onların savaşa gönderilmeleri ve çoğunun da savaşta ölmeleridir. Kısaca bugün Arjantin, Brezilya'dan farklı olarak çoğunlukla beyazların yaşadığı bir ülkedir.
Bölgede Milli Tarih Müzesi de yer almaktadır. Müzede 1950 Yılına kadar olan Arjantin tarihi ile ilgili belgeler, dokümanlar ve eşyalar (objeler) yer almaktadır. Yine aynı semtte bulunan Mercado San Telmo , pazar yeri orjinal İtalyan stilinde yapılmış ve 1897 yılında açılmıştır. İçinde muhtelif objeler, antika satıcıları, sebze ve meyve dükkanları yer almaktadır.
Buradan sonra şehrin diğer bir tanınmış bölgesi olan Puerto Madero'ya geldik. Eski ve yeni liman bölgesi olarak bilinen bu bölge, 300 yıla yakın bir süre gemilerin yanaşma yeri olarak kullanılmış basit bir barınaktı. 1882’de ise buraya bir liman yapılması kararlaştırıldı ve Eduardo Madero isimli bir tüccarın planlarına göre liman inşa edildi. Limanın planı hazırlanırken, Madero’nun İngiltere'ye yaptığı bir geziden etkilendiği ve orada gördüğü kızıl-kahverengi kiremitleri burada yapılacak binalarda kullandığı belirtilmektedir. Liman daha sonra genişletilmiş, 1911-1925 arasında kuzeye doğru yeni limanın yapılması ile eski liman terkedilmiştir. Burayı değerlendirmek için çeşitli görüşler ortaya konulmuş, 1989’da neo-liberal başkan Carlos Menem( El Turco), Puerto Madero'ya yeni bir çehre kazandırmıştır. Mevcut İngiliz tarzı yapılar buraya büyük değer kazandırmış, loft olarak kullanılır hale getirilmiş, yüksek yeni iş merkezleri, residanslar, ofisler inşa edilmiştir. Halen devam eden çok sayıda yüksek bina inşaatlarını da gördük. Hilton da burada bir otel açmıştır. Bugün burası pahalı bir bölge haline gelmiştir. Ayrıca 1887 yılında deniz eğitim gemisi olarak inşa edilen ve İngiltere Liverpol şehrinden gelen gemi burada demirlenmiş ve 1960’dan beri ziyarete açılmıştır. Yine gemi şeklinde bir kumarhane de semti canlandırmıştır.
Bölgedeki Woman's Brigde isimli, İspanyol mimar Santiago Calatrava tarafından yapılmış çok güzel bir köprü vardır. Bu köprü Buenos Aires'in sembolü haline gelmiştir. 2001'de ise yaya kullanımına açılmıştır. Köprü iki dakika içinde aksları üzerinde 90 derece dönerek deniz taşıtlarının geçişi için açılabilmektedir. Fotoğrafta bu köprü ve Puerto Madero'nun bazı binaları görülmektedir.
İstanbul,22 Mayıs 2013
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
21°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@