21.05.2013, 19:08 196

BREZİLYA- ARJANTİN GEZİLERİM (20)

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Arjantin- Buenos Aires( Avenida de Mayo ve Plaza de Mayo - Casa Rosada-Catedral Metroplitan-Placio del Congres National )

Bounes Aires'de ikinci günümüzde otelimizden çıktık, 9 Temmuz caddesinden karşıya geçtik ve yakında bulunan şehri gezdiren tur otobüslerinin bulunduğu bölgeye geldik. Şehrin kolaylıkla gezilmesini ve tanınmasını sağlayan, istenilen duraklarda inip ve daha sonra binerek gezmeye imkan veren ve çok sayıda yabancı dille şehri tanıtan turist otobüsünden iki günlük tur bileti alarak şehri gezmeye başladık.
Tarihi açıdan önemli bir meydan ve cadde olan Avenida de Mayo ve Plaza de Mayo meydanını dolaştık. Avenida de Mayo şehrin büyük bulvarlarından birisi olup 1894 yılında açılmıştır. Bu meydana ait bir fotoğraf aşağıda görülmektedir.
Burada 20. yüzyılın başında yapılmış pek çok saray bulunmaktadır. Bu sarayların çatıları bakır ile kaplanmış ve bahçelerinde demirden yapılmış süslemeler dikkati çekmektedir. Bu bölgedeki bazı diğer önemli binalar, Casa Rosada, Palais Barolo, Palacio del Congres National, Cabildo, Piramide de Mayo ve Catedral Metropolitana olarak sayılabilir. Bu meydan bugün muhtelif kutlamalara, protestolara da ev sahipliği yapmaktadır. Plaza de Mayo meydanı, 1810’daki İspanyollara karşı ayaklanmaların merkezi olmuştur. 1976-1983 arasındaki askeri rejim sırasında kaybolan çocukları için anneleri de burada toplanmaktadırlar ve halen Perşembe günleri de bu gösterileri devam etmektedir.
Avenida de Mayo ve Plaza de Mayo meydanında bulunan ve yukarıda isimlerini verdiğim yapıları aşağıda kısaca tanıtmayı istiyorum.
Casa Rosada (Pembe ev) Hükümet binası olarak kullanılmaktadır. İlk bakışta tek bir bina olarak görünüyorsa da detaylı bakıldığında burada bulunan eski 2 saray yerleşiminin üzerine kurulmuş olan asimetrik bir görünümdedir. İtalyan mimar Franceso Tamburini bu projeyi, iki binayı bir kemer köprü ile birleştirerek gerçekleştirmiş olup bu bölüm bugün binanın girişi olarak kullanılmaktadır. 1873’de pembeye boyanmıştır. Tek renk olarak boyanmış olması Arjantin’in birlik ve bütünlüğünün sembolü olarak görülmektedir. Juan ve Eva Peron'un bu binanın balkonundan halka yaptıkları konuşmalar ve halkı selamlamaları ile hafızalarda yer etmişlerdir. Burası halk ile hükümetin birlikteliğinin sembolüdür. Binanın karşısında Casa Rosada müzesi de bulunmaktadır. Bu müzede Arjantin'in ilk başkanlarının büstleri ile şahsi ve resmi eşyaları sergilenmektedir.
Palacio Barolo, bu caddenin önemli eserlerindendir ve anıtsal bir özellik taşımaktadır. İtalyan göçmen Louis Barolo, 1890’da Buenos Aires'e yerleşmiş, burada bazı tesisler kurarak zenginleşmiş ve politik açıdan da güçlenmiş, İtalyan şair Dante'ye olan hayranlığını ifade etmek için böyle bir yapı inşa etmeye karar vermiştir. Neo Gotik katedrallere benzeyen bu sarayın inşaatı 1919’da başlamış ve 1923’de açılmıştır. 22 katlı ve 100 metre yüksekliktedir.
Piramide de Mayo, Buenos Aires’teki ilk anıtsal yapıdır ve 1810 Mayıs bağımsızlık ayaklanmasına (devrim) ithafen 1811’de yapılmıştır.
Cathedral Metroplitan, şehrin en önemli dini yapısı olan neoklasik stildeki katedral 1752-1852 tarihleri arasında bitirilmiştir. 12 sütunlu olan fasadı(dışı) 12 havariyi tasvir etmektedir. Tabanı antik seramik çinilerle kaplanmıştır. Katedralin içinde Arjantin, Peru ve Şili topraklarını kurtarmış olan general San Martin' in mozolesi de bulunmaktadır.
Cabildo, Cathedralin karşısında bulunmaktadır. Beyaz Cabildo binası ise Arjantin’in bağımsızlığı öncesinde koloniyal valilik binası olarak kullanılmıştır. 1712-1725 yılları arasında koloniyal mimaride yeniden inşa edilmiştir. 1880’de Fransız-İtalyan stilinde yeniden düzenlenmiştir. Cabildo ve buradaki Milli Tarih Müzesi'nde şehrin geçmiş dönemlerine ait pek çok doküman, resim, fotoğraf ve eşya (obje) sergilenmektedir. Katedral ve civarı aşağıdaki fotoğrafta görülmektedir.
Placio del Congres National, Kongre Sarayı Avenida de Mayo'nun son kısmında yer almaktadır. Millet Meclisi ve Senato bu binada bulunmaktadır. Bu yapının mimarisi Berlin'deki Meclis Binası ve Washington D.C. deki Senato binası ile benzerlik göstermektedir. 1906 yılında açılmıştır. Zenginleşen şehrin ihtişamı bu binada görülmektedir. İlk planları bir İtalyan mimara ait olup, o öldürülünce bir Belçikalı mimar projeyi devam ettirmiştir. Bina şehrin en büyük kubbesine sahiptir. İçinde bulunan kütüphanedeki 1 milyondan fazla kitap ile ülkenin en büyük kütüphanesidir. Bu meydan ülkenin tüm yollarının başlangıcı, diğer bir ifade ile 0 noktası olarak kabul edilmektedir. Bu alanda Auguste Rodin'in meşhur düşünen adam heykelinin bir kopyası yer almaktadır. Tüm dünyada 20'den fazla bulunan bu kopyalardan biri olan heykel, orjinalinin birebir aynısı olarak dökülmüş ve Rodin tarafından imzalanmıştır. Aşağıdaki fotoğrafta Kongre Sarayı önünde bu heykel görülmektedir. Plaza de Congresso, Mayıs devriminin 100. yılı nedeni ile yapılmış olan büyük bir yeşil alanı da kapsayan bir meydandır.
İstanbul,20 Mayıs 2013

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
24°
parçalı bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@