15.05.2013, 19:07 285

BREZİLYA- ARJANTİN GEZİLERİM (18)

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Rio'dan ayrılış- Arjantin- Buenos Aires

Rio'daki son günümüzde, öğle saatlerinde Arjantin'e uçmak üzere Galeao havaalanına taksi ile gittik. Oldukça büyük ve yeni havaalanının duvarlarında yer alan panoda Rio'nun en tanınmış yerlerinin bulunduğu resimler dikkatimizi çekti. Resimleri siyah beyaz renkli şehirde çok sık gördüğümüz süslü kaldırım taşları mozaik şeklinde çevreliyordu. Dört fotoğrafın yer aldığı panoda Rio'nun plajları,Sugar Loaf dağı,teleferik ve şehrin kuşbakışı görüntüsü ve İsa heykeli görülüyordu. Diğer turistler gibi ben de burada bir fotoğraf çektirdim.
TAM isimli havayolu ile Arjantin'in başşehri Buenos Aires'e uçuşumuz üç saatte gerçekleşti. Uçaktan bakıldığında Arjantin'in göz alabildiğince yeşil doğası görülüyordu. Ezeiza'daki Ministro Pistarini havaalanından Manuel Tienda Leon isimli otobüs firması ile 30 km uzaklıktaki şehir merkezine vardık. Firmanın buradaki terminalinde tüm yolcular gidecekleri bölge ve otellere göre firmanın otomobilleri ile gönderiliyordu. Bu uygulamaya tüm yurt dışı seyahatlerimizde hiç rastlamamıştık.
Buenos Aires şehrindeki gezimiz hakkında bilgi sunmadan önce sizlere Arjantin'i kısaca tanıtmak istiyorum.
Arjantin'in toplam yüz ölçümü yaklaşık 2,8 milyon kilometre kare olup Türkiye'nin yaklaşık 3,5 kat büyüklüğündedir. Nüfusu ise 40 milyon civarındadır. Güney Amerika kıtasının güney kesiminde And dağları ile Atlas Okyanusu arasında uzanan bir devlettir. Doğusunda Atlas okyanusu kıyısında yer alan Uruguay, kuzeydoğuda Brezilya, kuzeyde Paraguay ve Bolivya, batıda ise Şili toprakları ile çevrilidir. Kıyı şeridi 4980 kilometredir. Arjantin'in en önemli nehri Rio de la Plata olup nehrin Brezilya ile olan sınırında İguazü şelalesi bulunmaktadır. Bu doğa güzelliği Güney Amerika'ya gelen tüm turistlerin programında yer almaktadır. Ülkenin güneyinde 700 bin kilometrekarelik bir alanı kaplayan Patagonya Arjantin'in en az nüfusunun yaşadığı bölgedir.
Arjantin adı Latince ''Argentum'' (gümüş) kelimesinden gelmektedir. İspanyol kolonicilerinin bu topraklarda bulmayı ümit ettikleri bu maddenin adı ülkenin ismini oluşturmuştur. Ülkede yaşayanların çoğu İspanyol ve İtalyan göçmenlerin torunlarıdır.Arjantin 23 eyalete ve 1 federal bölgeye(Buenos Aires) ayrılmıştır.
1536'da Arjantin'e gelen İspanyollar bugün Buenos Aires olarak bilinen yerde ilk kolonilerini kurdular.1776'ya kadar İspanya'nın Peru Genel Valiliği'nce idare edilen Arjantin bu yıldan sonra kurulan ve başkenti Buenos Aires olarak La Plata Genel Valiliği tarafından yönetildi. 1806'da Buenos Aires'in İngilizler tarafından kısa bir süre işgal edilmesi Arjantin'in istiklal mücadelesi için bir başlangıç teşkil etti. 1808'de Napolyon'un İspanya'ya girmesi bağımsızlık mücadelesini hızlandırdı. Ülke 1812'ye doğru istiklalini kazandı ise de 1816 yılına kadar müstakil bir devlet olduğu resmen ilan edilmedi. Bağımsızlık hareketinin baş lideri general Jose de San Martin'dir. II. Dünya Savaşı'ndan sonra kendisi general olan Juan Peron 1946'da Arjantin cumhurbaşkanı seçildi. Eşi Eva Peron'un yardımı ile enerjik ve otoriter bir idare kurdu. Daha büyük yetkilere sahip olmak için Anayasa'yı değiştiren Peron işçi sınıfları arasında çok sevildi ve hatta kahraman olarak tanındı. Fakat askeri bir darbe ile 1955'de devrildi, uzun yıllar İspanya'da sürgünde yaşadı. Daha sonra dönerek 1973'de devlet başkanı oldu. Bir yıl sonra ölümü üzerine İsabel Peron olarak tanınan üçüncü eşi devlet başkanı oldu. Ancak ülkenin birlik ve beraberliğini sağlayamayınca ordu tarafından devrildi.
Arjantin'in eski devlet başkanlarından general Galtier İngiltere’ye ait fakat kendilerine çok yakın olan Falkland adalarını Nisan 1982'de işgal etti. İngiltere ile olan savaşı Haziran 1982'de Arjantin kaybetti ve adalar İngilizlerin eline geri geçti. Gerek bu savaş ve gerekse bazı devletlerin uyguladığı ekonomik ambargo ülkenin iktisadi durumunu çok sarstı. Askeri idare 1983 sonunda seçime giderek idareyi sivillere teslim etti.
1989'da Raul Ricardo Alfonsin yerine Lübnandan 19. yüzyıl sonunda göç eden ve ülkede El Turco olarak tanınan Carlos Menem devlet başkanı seçildi. Ülke halen seçilmiş sivil idare ile yöneltilmektedir. Şimdiki cumhurbaşkanı bir süre önce ülkemizi ziyaret eden Christina Kirchner'dir.
Arjantin halkının %86,4’ü Avrupalı göçmenler,%8'i Mestizo,%4'ü Arap veya Asyalı, diğerleri Arjantin'in kızılderili yerlileridir. Ülkenin kişi başına düşen gayri safi yurtiçi hasılası 14 bin dolardır.
İstanbul,12 Mayıs 2013
Kaynak : Vikipedi ansiklopedisi

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
21°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@