14.05.2013, 19:14 267

BREZİLYA- ARJANTİN GEZİLERİM (17)

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

RİO DE JANERIO ( Corcovado İsa heykeline çıkış- Flamingo parkı)

Rio’ya gelen turlar iki şeyi programlarına mutlaka alıyorlar. Şehri tepeden görmek için ve şehrin sembolü olan dev boyutlardaki İsa heykelinin bulunduğu Corcovado dağına ve Sugar leaf adı ile bilinen orijinal ismi Pao de Açucar olan Urca dağına teleferik ile çıkış. Biz bir gün önce zaten kenti tepeden gördüğümüz için sadece bir tanesine çıkmaya karar verdik.

Otelimizden aldığımız bilgi ile hemen arka sokaktan geçen Cosme Velho'ya giden otobüse bindik. Son durakta indiğimizde İsa heykelinin bulunduğu tepeye çıkacak iki vagonlu tren yolcuları bekliyordu. Biz trene ulaştığımızda sis olduğunu söylediler ancak son günümüz olduğu için çıkmaya karar verdik. Corcovado dağı 730 metre yükseklikte ve raylı sistem tren ile 5 kademeden tropik ağaçların  içinden geçilerek çıkılıyor.

Treninin durduğu bir istasyonda bulunduğumuz vagona dört kişilik bir müzisyen grubu bindi. Samba müziği çalan bu grup herkesi neşelendirerek hareketli müzikleri ve dansları ile hepimizi coşturdular. Tabii ki bol bahşiş de topladılar. Grubun fotoğrafını çektik ve ben kendilerinin en sempatik olanı ile fotoğraf çektirdim.

Tepeye vardıktan sonra İsa heykelinin olduğu  yere engellileri ve yaşlıları da dikkate alarak inşa edilmiş bulunan asansör ve yürüyen  merdiven ile çıktık. Bu heykel 8 metre yüksekliğinde kaidesi hariç 30 metrelik bir yüksekliğe sahip olup kollarının uçtan uca genişliği 28 metre, ağırlığı ise 1145 tondur. Geceleri ışıklandırılan bu heykel şehrin her tarafından görülmektedir.

Rio şehrine böyle bir heykelin yapılma fikri ilk kez 1859'da bir Fransız papaz tarafından ortaya atılmış, gerçekleşmesi ise 1926 yılında olmuştur. Bu yıl Brezilya'daki Katolik grubunun başındaki din adamı Sebastiao Leme'nin öncülüğünde büyük miktarda bağış toplanmış, proje Heitor da Silva Costa tarafından yapılmıştır. 1931 yılında tamamlanan bu heykel 2007'den beri dünyanın yeni yedi harikasından biri olarak tanımlanmakta ve günde ortalama 5 bin kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Burası turistlere hizmet veren tüm imkanlara sahipti.

Tepeye vardığımızda her taraf sisle kaplı idi. Ara ara sis dağıldığı zaman heykeli görme imkanı bulduk. Bu anlarda herkes gibi resim çektik. Aşağıda görüldüğü gibi bu fotoğraf pek güzel olmadığı için internetten daha iyisini buldum.

Tepeden şehrin en büyük yeşil alanı olan Park de Tijuca görünüyordu. Bu park ve Rio'da bulunan diğer parklar şehrin doğal iklimini olumlu etkilemekte olup dünyanın en büyük şehir ormanları olarak biliniyorlar. Bunların hepsini görmeye zamanımız yetmedi.

Orada çok uzun süre de beklemedik ve şehrin Guanabara körfez kıyısına inmeye karar vererek geri döndük . Bu körfezin kıyılarında çok sayıda park, heykel, yürüyüş ve bisiklet yolları yer alıyordu.  Körfezi gören evler şehrin tarihindeki gelişmelere ışık tutan niteliklere sahipti.

Körfezde  Gloria, Cattede ve Flamengo semtleri yer almaktadır.19.yüzyıl ve 20. yüzyılın başlarına kadar zengin kahve baronları ve aristokratlar burada çok güzel  evler yapmışlar. Bunlardan bir kısmı halen korunmuş bulunuyor. Önemli meydanlarından biri Largo de Machado. Klasik bir Güney Amerika meydanı, ortasında 1834’de yapılmış dini bir anıt var. Parklar çok geniş. Parque de Flamingo New York'daki Cental park gibi düşünülmüş. Burada eşimin dinlenirken fotoğrafını çektim.

Bu park 1965’de halka açılmış.1.2 km karelik bir alan deniz doldurularak elde edilmiş. Bu park özellikle hafta sonları Rio halkının gezme, spor yapma ve dinlenme için en çok tercih ettikleri bölgelerden biridir. 2016 Olimpiyatlarının yapılacağı Rio'da bu park koşu ve bisiklet yarışlarının yapılacağı yer olarak belirlenmiş.Körfez uzun bir sahil şeridine sahip olduğu halde daha önce gezdiğimiz ve sizlere anlattığım üç plaj kadar kadar temiz olmadığı söyleniyor.Yine de denize giren insanlara rastladık (burada dalga yoktu). Parkta dinlenerek resim çektik, arka planda Urca dağı ve Sugar loaf görünüyordu.Uzun süre sahilde kaldık ,spor yapan insanları seyrettik ve geç vakit geri döndük.

İstanbul, 10 Mayıs 2013

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
24°
parçalı bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@