21.04.2013, 19:06 179

BREZİLYA- ARJANTİN GEZİLERİM (15)

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

RİO DE JANERIO (Rio Karnavalı)

Rio de Janerio'nun en tanınmış faaliyeti ve dünyanın en ünlü festivali her yıl şubat ayının ikinci haftasında yapılan ve beş gün süren Rio Karnavalı'dır. Karnaval, Hıristiyanlık inancındaki Büyük Perhiz'den önce düzenlenmektedir.Bu karnavallar Brezilya'nın pek çok şehrinde yapılmaktadır. Katılım ve kostümleri bölgeden bölgeye değişiklik göstermektedir.Rio ve Sao Paulo'da bu karnavallar organize kuruluşlarca düzenlenmektedir. Rio'da bir hafta boyunca tatil atmosferi yaşanmaktadır. Bu sürede hayat neredeyse durmaktadır. Samba okulları orijinal kıyafet ve samba müziği eşliğinde şehrin belli başlı yerlerinde geçit törenleri yapmaktadırlar.
Karnaval, Rio'nun en pahalı olduğu ve otel fiyatlarının 4 kata kadar yükselebildiği bir dönemdir. Şehre gelen turist sayısının yüzde yetmişinin bu karnaval döneminde geldiği belirtilmektedir. 2011 yılındaki karnavalı önemli bir kısmı yabancı olmak üzere 4.9 milyon kişi izlemiştir. Karnaval sayesinde 2014 yılında yaklaşık 700 milyon dolar gelir elde edilmesi beklenmektedir.
Samba okulları, dansçı ve müzisyenleri, davul ritimleri, Latin ezgileri ve birbirinden renkli kostümleriyle dünyanın en ünlü karnavalı olan Rio Karnavalı'nı Aralık ayında Rio'yu ziyaret ettiğimiz için izleyemedik.Görmediğimiz fakat Rio'da bulunduğumuz sürede hakkında çok şeyler duyduğumuz Rio Karnavalı ile ilgili hususları ve iki fotoğrafı internetten indirerek aşağıda bilginize sunuyorum.
Rio Karnavalı dünyanın en büyük partisine dönüşmüş en çok kutlanan etkinliktir. Oruç tutma, tövbe etme ve dünyevi zevklerden uzak durma dönemi olan Paskalya öncesi perhizden bir hafta önce başlayan Karnaval her yıl Rio'ya bir milyondan fazla turist çeker. Rio boyunca oteller, gece kulüpleri, barlar ve restoranlardaki sokak partileri, fantezi karnaval baloları ve durmayan partiler şehri durma noktasına getirir ve pek çok yer kapanır. Normal hayatın akışı bozulur...Bu dönemde karnavalı stadyumda izlemek için yer bulmak çok zor ve pahalıdır.
Karnaval Brezilya'da yaklaşık 1700'lü yıllarda Portekizli göçmenlerin birbirine çamur ve su attığı dostane sokak kavgalarına karıştığı zaman boy gösterdi. Etkinlik, özenle hazırlanmış kostüm geçitlerinin Rio sokaklarında göründüğü 1800'ler sırasında gelişmiş bir kutlamaya dönüştü. İtalyan bir büyükelçinin karısının, müzisyenler ve dansçılar ile maskeli bir balo şeklinde 1840 yılında ilk Rio Karnavalını düzenlediği söylenir. Etkinlik toplumun daha az imtiyazlı bölgelerinin, özellikle Rio'nun içi ve çevresindeki favelaların (varoşların) katılımıyla daha bir kutlamaya dönüştü. Bu kutlama etkinliklerinin davetlileri, dönemin iyi bilinen müzisyenleri tarafından çalınan polka ve vals ile eğlenirdi. Bu dönem sırasında popüler bir Karnaval etkinliği, bir Portekiz centilmeni olan Jose Nogueira tarafından organize edildi. Geçit davullar, tamburinler ve ıslıklar dahil olmak üzere bir enstrüman kalabalığı ile sokaklar boyunca ilerlerken, yereller kutlamaların coşkusuna katkıda bulunarak enstrüman olarak mutfak gereçleri ile katıldılar. Özenle yapılmış geçit arabaları ile askeri gruplar, 1890'ların sonu ile 1900'lerin başında geçitlerin ana odağı haline geldiler.
Portekizliler tarafından Brezilya'ya getirilen Afrikalı köleler tarafından geliştirilen samba, 1900'lerin başlarında Karnavalın ana odağı haline geldi. Müzikal eğilimli olarak bilinen köleler, sambanın ritimlerine göre ayarlanmış müzik, şarkı ve dans ile yeteneklerini gösterdiler. Köleliğin kalkmasıyla, samba, samba okullarının kurulmasını müjdeleyen Karnavalın özü haline geldi. 1928'de fakirlerin oturduğu bölge olan Estacio'da ilk samba okulu açılmış olup bugün Rio'da 50 samba okulu faaliyet gösteriyor. Bir yıl boyunca iki ligde yer alan takımlar bu karnavala hazırlanıyorlar. Bu Liglerin takımlarını Rio'daki dans okulları oluşturuyor. Birinci ligde 16, ikinci ligde 18 takım var. Dans okullarının 3 bin ila 5 bin arasında dansçısı mevcut. Dansçılar yıl boyunca tüm maharetlerini sergileyerek Sambodromo Caddesi'ndeki resmi geçitte yer almanın savaşını veriyorlar. Bu cadde etrafında Oscar Niemeyer tarafından projelendirilen 77.800 oturma yeri ve locası olan karnaval stadyumu ter alıyor..
Rio Samba Karnavalı ilk kez 1923 yılında yapılmış. İnanması güç de olsa bu çılgın karnavalın katı kuralları var. Orada sadece dans edilmiyor, rengarenk, hayal gücünün sınırlarını zorlayan kostümlerle geçit yapılmıyor. Karnavalda yeni bir hayat kurmanın yarışı var aslında.
Karnavalda dans edebilmek geçim zorluğu çeken Brezilyalılar için kurtuluşa açılan bir kapı aslında. KarnAval geçidine katılan bir okul, 1.4 kilometrelik yolu yaklaşık 2 saatte sürekli dans ederek geçiyor.
Her okulun kullanabildiği iki renk var. Yani giysiler ve dekorlar seçilen bu iki renkle bezeniyor. Karnaval sonunda yılın şampiyon dans okulu seçiliyor. Danscılar yeni bir geleceğe yol almanın planını yaparken neredeyse tüm Rio, kumsallara akıyor. Ayrıca şehir 492 sokak partisine de ev sahipliği yapıyor.
İstanbul, 21 Nisan 2013

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
24°
parçalı bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@