10.04.2013, 19:06 216

BREZİLYA- ARJANTİN GEZİLERİM (14)

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

RİO DE JANERIO (Leblon-İpanema-Copacana plajları)

Rio'nun meşhur plaj bölgesi olan, Leblon, İpanema ve Copacabana'ya buradaki ikinci günümüzde gittik. Otobüs ile sahilin en uzak bölgesi olan Leblon'a ulaştık. Burası, Rionun en zengin ve en pahalı bölgesi olarak biliniyor. 1878'den itibaren kaçan esirlerin yerleşim yeri iken bugün bu bölgede şehrin beyaz zengin ve üst düzey insanlarına ait modern apartmanlar yer alıyor. Leblon merkezinde otobüsten indik ve sahile yürüdük. Sahile inen ağaçlıklı yolda butikler, kahveler ve lokantalar mevcut. Leblon sahilinden bakıldığında İki kardeş dağ diye tanımlanan doğa güzelliğini gördük ve fotoğraf çektik.
Sahil ise oldukça uzun(1.3 km) ve geniş(80-120 m) olup, apartmanlardan geniş ulaşım yoluyla ayrılmış bulunmaktadır. Bu yolun iki tarafında  hem geniş yaya yolu hem de bisiklet yolu yer almaktadır. Ayrıca bu yolların sahil tarafında spor yapmaya müsait aletlerle donatılmış özel alanlar ayrılmıştı. Çok sayıda büfenin bulunduğu sahil tamamen halka açık ve ücretsizdi. Sahil çok ince ve beyaz kumlu idi. Kıyıda çok sayıda güneşlenen spor yapan insanlar vardı ancak denize girenler hayli azdı. Okyanus dalgaları çok büyük ve insanı alıp götüren cinsten idi. Esen rüzgar sörfçülere uygundu. Hepsi dalgaların üzerinde hünerlerini gösteriyordu.Sahilde, Brezilya'da herkes gibi biz de hindistan cevizi(coconut) suyu içtik.
Denizi merak ederek kumsalda yürüdük. Ancak ayağımızı soktuk ve buz gibi bir suyla ürperdik (insan Türkiye’deki sahillerin kıymetini  bu kadar reklamı yapılan ve turist akınına uğrayan yerleri değerlendirince daha iyi anlıyor).
Biz Rio'da iken, hava sıcaklığı 33 derece ve olağanüstü nemli idi. Burada konuştuğumuz bir hanım bize bunlar iyi günler, gelecek ay (Ocak) 42-44 derece, nem de yüzde yüz olur dedi. Gerçekten insan durduğu yerde sırılsıklam oluyordu.
Gezi kitabımızda, Leblonun alışveriş merkezlerinin meşhur olduğu belirtiliyordu. Sahilden geri yürüyerek bunlardan en  tanınmış olanı ''Shopping Leblon'' a girdik. Mağazaları dolaştık. Gerek kendi markaları gerekse dünyanın tanınmış markaları buralarda satılıyordu. Yaklaşan Noel nedeniyle süslenmiş alışveriş merkezinde bir kahvede oturarak dinlendik. İçerisi de aşırı soğuk klimalı idi. Bu sıcak soğuk farkından üşüttük ve gezi boyunca zor kendimize geldik. Ama oranın halkı çok alışkın. Burada Çalık Holding adına inşaat işlerini yürüten bir genç inşaat mühendisi ile tanıştık. Meğerse kendisi İstanbul'dan yakın bir tanıdığımın oğlu imiş. 
Leblondan yürüyerek aynı plajın devamı olan İpanema plajına gittik. Denizde sıra sıra devam eden adalar dikkat çekiyordu. Aynı yollar ve plaj tesisleri devam ediyordu. Yolun diğer tarafı ise  deniz manzaralı evler ve oteller ile dolu idi. Evler yine yüksek düzeyde korumalı idi. Burada sahildeki bir büfede oturduk, dinlendik ve fotoğraf çektik.
İpanemadan da otobüsle aynı sahilde yer alan Copacabana plajına ulaştık. Burası diğer iki plaja nazaran çok daha kalabalık idi. Copacapana'da meşhur mimarisi ile dikkat çeken, Fransız Rivierasındaki binaları andıran ve dünyanın en pahalı otellerinden Copacapana Palace otelini gördük. Dünyanın  önde  gelen sanatçı ve şahsiyetleri 1923 yılından beri fotoğrafta görülen bu otelde kalmışlar.
Rio Karnavalı'nın geçit töreni bu sahillerde de yapılıyormuş.
Günü yine otobüs ile otele dönerek tamamladık. Özel araba olmadan da tüm bu plajlara ulaşılabilecek şekilde metro ve otobüs bağlantılarının mevcut olması halkın kolaylıkla buralara ulaşmasına imkan veriyor. Bu nedenle sahillerde her tabakadan insan görülüyordu.
İstanbul, 8 Nisan 2013
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
24°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@