04.04.2013, 00:00 187

BREZİLYA- ARJANTİN GEZİLERİM (13)

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

RİO DE JANERIO (Samba Lokali Rio Scenariuma- Samba dansı )

 

 

 

Rio'daki ilk günün gecesinde, mutlaka görülmesi tavsiye edilen otelimize yakın, barların, lokantaların ve eğlence yerlerinin bulunduğu Lapa bölgesindeki samba lokali Rio Scenariuma yürüyerek gittik. Gece 8.00'de başlayan programları sabaha kadar sürüyor. Rio Scenarium şehrin en büyük ve en çok talep gören bir gece kulübü olup Rio'nun mutlaka görülmesi tavsiye edilen yerlerinden biridir. 3 katlı olan bu eski yapı antika mobilyaları, aynaları, sütunları ile de ünlü. Şehrin en tanınmış kulübü imiş. Dünyada samba müziği  konusunda  en iyi 10 lokal arasında sayılıyor.

Giriş ve çıkışta sıkı bir güvenlik vardı. Girişte ismen kayıt yapılırken özel bir alet ile girenlerin yüz kaydı yapılıyordu. Bu lokalin dışarıdan çekilmiş fotoğrafı aşağıda görülmektedir.

Buraya gelenler, ilk önce mekanı dolduran antika eşyaların (10 bin adet) resmini çekmekte ve daha sonra da çok eski ve halen elle kumanda edilen asansörle iki üst kata çıkmaktadırlar. Sahne ve dans yeri alt katta bulunmakta olup sahnenin ve dans edilen kısmın görüldüğü üst katlarda da icra edilen müzik duyulmaktadır. Buranın müşterileri orta ve üst gelir grubundan olup lokal farklı yaş gruplarına hitap etmektedir. Aileler, topluca buraya geldikleri gibi, çok sayıda turiste de rastlanmaktadır.

Bize sahnenin tam yanında bir yer verdiler, buradan sanatçıları yakından izleme imkanı bulduk. Burada Brezilya'nın popüler müziği, samba, koro ve karnaval müziği icra edilmektedir. Değişik sanatçılar ve orkestralardan Samba müziği dinledik. Başlangıçta fotoğrafta görülen kadın solist uzun bir süre orkestra ile samba müziğinden değişik örnekler sundu.

Müziği dinlerken çevremizi seyrettik.Kızı ile eğlenmeye gelmiş yalnız bir genç kadını, yalnız dans eden bir beyi, hemen yanımızdaki masada  yaş ortalaması 70 civarında olan ve tüm program boyunca samba yaparak dans eden üç hanım arkadaşın neşeli hallerini izledik.Turistler dışında tüm Riolular çok şık giyinmişlerdi.Buraya giriş ücreti ödeniyor diğerleri ayrıca ödeniyor. İsterseniz yemek yiyor, isterseniz bütün gece sadece birşeyler içip, tatlı vs yiyebiliyorsunuz.

Gece yarısında orkestra ve solist değişti. Vurmalı müzik aletlerinin etkin olduğu bu sunumlarda solistde parçaları güzel yorumlayan erkek sanatçı idi. Bu saatte insanlar sahnenin önüne kadar dolduklarından kalabalık orkestranın bir kısmının fotoğrafını çekebildik.

Biz kalkmak üzereyken diğer bir erkek solist programına başladı. Bir süre kendisini ve coşkuyla samba yapanları izledik. Kalkarken bize servis yapan sempatik garson bu saatte gidilir mi diye bize takıldı. Ve sabaha kadar kalın diye ısrar etti. Çok nezih ve güzel bir atmosferi olan bir yerdi. Gece ilerledikçe lokal doldu taştı ve biz geri dönerken kapıda yaklaşık 1 km. lik bir kuyrukta şık  insanlar içeri girmek için bekliyorlardı.

İçeri girmeyen veya giremeyen kişiler yolun karşısında yer alan balık lokantasında (Mangue Seco ) oturup lokalden gelen müziği dinleyebiliyorlardı.

Kalabalık bir semt olduğu için geç saat te olsa herhangi bir tehlikeli durumla karşılaşmadan otele döndük.

Samba dansı, samba müziğiyle 19. yüzyıldan beri yapılan Brezilya kökenli bir danstır. Samba 2/4 ya da 4/4 ölçüsüyle yapılan bir salon dansıdır. Dizler hafifçe bükülerek dans edilir. Bazı hareketlerin kökeni Afrika'nın geleneksel danslarına dayanmaktadır. Her yıl Şubat ayında yapılan geleneksel Rio Karnavalında tekli, uluslararası yarışmalarda eşli olarak yapılır.

İstanbul, 3 Nisan 2013

 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
24°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@