29.03.2013, 00:00 116

BREZİLYA- ARJANTİN GEZİLERİM (12)

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

RİO DE JANERIO (Tiradentes Sarayı-

Kral Don Joe VI' Heykeli - Kral Sarayı)

 

 

 

Yürüyerek Rio şehrinin en önemli tarihi  meydanı olan Praça 15’de Novembro'ya geldik.Burası geçmişte hapishane bulunan bir yer iken yıkılarak kazanılmış. Bu meydanın ortasında aşağıdaki fotoğrafta görülen bir heykel vardı. At üzerindeki kişi kral Don Joe VI' idi.

Bu meydanda devasa neo-klasik sütunları ve akşamları ışıklandırılan kubbesi ile Palacio Tiradentes isimli büyük bir saray yer almaktadır.1926 yılında inşa edilen  bu saraya ismi verilen Silva Xavier Tiradentes (1746-1792) Brezilya'nın devrim hareketinin lideri olup, amacı Portekiz egemenliğinden kurtularak tam bağımsızlık almak ve Brezilya Cumhuriyetini kurmaktı. Ancak planı açığa çıktığı için tutuklandı ve asıldı.19. yüzyıldan beri Brezilya'nın milli kahramanı ve askeri polisin komutanı kabul edilmektedir. Bu saray, Brezilya Parlamento binası olarak kullanılmıştır. 1960 yılında  Parlamentonun yeni başkent Brasilia'ya taşınması üzerine bugün Rio eyalet meclis binası olarak kullanılmaktadır. Sarayda, Brezilyanın bağımsızlık hareketi ile ilgili kronolojik bir sergi de bulunmaktadır. Bu saraya ait çektiğimiz bir fotoğraf aşağıda görülmektedir. 

Sarayın karşısında yer alan iki katlı koloniyal stilde inşa edilmiş dikkati çeken beyaz bir bina bulunmaktadır. 1699 yılında inşa edilen Kral Sarayı( Paço Imperial), Rio'nun en iyi muhafaza edilmiş yapısı olup 1743'den itibaren valiler ve veliahtların konutları olarak ve 1808'de Napolyon'un istilası nedeniyle Lizbon’dan kaçan prens Dom Joao VI tarafından da konut olarak kullanılmıştır. 1822-1889 arasında Kraliyet idari binası olarak hizmet vermiştir. Bir süre posta ve telgraf teşkilatının merkez binası olarak değerlendirilmiştir. 1938'de şehrin tarihi ve sanatsal mirası olarak tanınmıştır. Bugün ise içinde bir kültür merkezi yer almaktadır. Ayrıca dükkanlar, kahveler, hediyelik eşya satan mağazalar yanında kitapçı dükkanı ve çok tanınmış bir restoran bulunmaktadır. Bu binanın önünde fotoğraf çektirdim.

Bu bölgede çok sayıda kilise bulunmakta olup bunlardan mimari bakımından en güzellerinden birisi olan Iglesia N.S. Do Monte Do Carmo'dur. 1808'den 1976’ya kadar kilise ve opera binası olarak hizmet vermiştir. Burada çok sayıda kralın taç giyme töreni yapılmıştır.

Meydanın yakınında bulunan Travessa do Comercio caddesinden geçtik. Burada sokak  kahveleri, bar ve restoranlar bulunuyordu. İş çıkışında Rio'luların buluştuğu bir yer. Buradan sonra Rio'nun en tanınmış caddelerinden biri olan Rua do Ouvidor'a ulaştık. Burası için 19'uncu yüzyılda ''Brezilya Rio'dur, Rio ise Rua do Ouvidor ''dur ifadesi kullanılmış. Şık alışveriş merkezlerinin bulunduğu bu cadde 1829'da taşıtlara kapatılarak yaya bölgesi olmuş ise de bugün yine vasıtalara açılmış. 1860'da cadde yüksek direklerde yer alan gaz lambaları ile süslenmiş. Bu cadde pazartesiden cumaya kadar insanların mesai bitiminde buluştukları ve yiyip içtikleri canlı bir bölgedir.

Aynı bölgede yer alan müzeleri (Museu da Imagem e do Som ile Museu Historico Nacional) dışarıdan görerek sahilde deniz otobüslerinin ve vapurların yanaştığı iskeleye ulaştık ve burada bir kahvede dinlenerek deniz havasını kokladık.İşten çıkıp karşı yakadaki evlerine dönen insanları gözlemledik. Ayrıca iç hatlara hizmet veren yakındaki Santos Dumont hava alanından kalkan ve inen çok yakından geçen uçakları izledik.

 

İstanbul, 27 Mart 2013

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@