07.06.2012, 00:00 199

BOYNUZ KULAĞI GEÇER

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Bu kez sizlere Merzifonlu bir emekli öğretmenden gelen mektubu aynen aktarıyorum:

“Merzifon’umun keşkeği meşhurdur. Aklıma estikçe öğle vakti, formunda keşkek yapan dostun lokantasının yolunu tutarım. Lokantaya girdim. Kasa yakınındaki masada bir boş yer vardı. Masadaki üç kişiden izin alarak sandalyeye oturdum. Onlar da, ben de keşkek istedik. En yaşlı amca, benim keşkek yarım porsiyon olsun dedi. Bu yaşlı amcaya göre; genç ve dinç kalmanın sırrı az yemek yemekmiş. Onların sohbetini dinlemeye başladım. Karşımda oturan yaşlı kişinin amca, yanımda oturan kişinin de bu amcanın yeğeni olduğunu öğrendim: Yeğen:

-Amcam, 89 yaşında emekli fizik kimya öğretmeni ve yazardır. Kendisine özgü yanları vardır. Yemekleri de yiyebileceği kadar yemek alır. Nişastalı şeyler yiyorsa hiç ekmek yemez. Yavaş yavaş, az yer, midesini abur cuburla doldurmaz. Yemek yerken de fazla konuşmaz, daha çok dinlemeyi tercih eder. En önemlisi de tabağına yiyeceği kadar yemek alır, tabağında da hiçbir artık bırakmaz. Onun ifadesi ile “yemeği tabağa yedirmez!” Tabağını çok güzel temizler, pırıl pırıl yapar. Ben de bu durumu çok severim. Tabağıma yemek yedirmemeye çalışırım” dedi.

Yemekler yenildi. Bir baktım amcanın da yeğenin de dostlarının da tabağında yiyecek kalmadı. Ben de onları gayri ihtiyari taklit ettim. Tabağım onlarınki gibi temiz oldu. Yeğen duramadı.

-Dördümüzün de tabağı yemek yiyemedi, tabaklar pırıl pırıl oldu. Var mısınız? Bir oylama yapalım. Sizce birincliki kimin diyelim. Beyefendi siz hakem olun diye ekledi. Ben:

-Bey amca, kusura bakmayın, birinciliği yeğeniniz kazandı, dedim. Yeğen ise:

-Amca, demek ki “boynuz kulağı geçermiş” deyince yaşlı bey:

-Efendim ben 12 yaşımda köyden çıktım. Akrabalarımın sayesinde ortaokulu İzmir ile Gönen’de okudum. Öğretmen okulu ile eğitim enstitüsünü 5 yıl yatılı bitirdim. Fizik kimya öğretmeni ve yazar oldum. “Tabağıma yemek yedirmem” diye bir köşe yazısı yazdım. Bu yazım çok sevildi. Yeğenim de bu durumu çok benimsedi. Benimle yemek yiyenler de benim gibi tabaklarına yemek yedirmediler. Tabaklarında yemek artığı bırakmadılar. Ne oldu? Bugün, yeğenim bu konuda beni bile geçti. Bu mutluluk da bana yeter, dedi.

*     *     *

Mektup gönderen öğretmene bir değil, binlerce selam ve sevgiler de benden olsun!

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
parçalı bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@