17.10.2014, 00:03 331

BOR ELEMENTİNİN DÜNYA İÇİN ÖNEMİ-2

Salim SAVCI

Salim SAVCI

4. BOR ELEMENTİNİN KULLANILDIĞI YERLER?
Bor elementinin en belirgin özelliği; metal ile ametal arası yarı iletken özelliğinden dolayı pek çok alanda kullanma yerine sahiptir:
1) ASKERİ ALAN:
•Piyade tüfeği, tabanca, top ve tank üretimi.
•Tüm zırhlı araçların üretiminde kullanılır.
•Güçlendirilmiş cam maddelerin üretiminde onların iletken olmalarını sağlar.
•Borun yalıtkan özelliğinden de radarlarda kullanılır.
2) TIP ALANI:
•Kanser tedavisinde çok kullanılır( BMCT- Boron-Neutran- Therapy)
•Beyin kanserleri tedavinde yer alır.
3) DİĞER ALANLAR:
•Süper iletkenlerin elde edilmesinde kullanılır.
•Nükleer enerji elde den reaktörlerde çok öneme sahiptir.
•Son günlerde de otomobil yakıtı olarak kullanılmaya başlamıştır.
5. STRATEJİK ALANDA:
Bu alan hakkında bir açıklama yapmadan önce ‘’Strateji’’ hakkında bir şeyler söyleyelim:
Strateji sözcüğü Yunancadır. Her ülkenin siyasetinde geniş anlamda yer alır. Dünyada tüm ülkeler, sahip oldukları yer altı ve yer üstü zenginliklerine sahip çıkarak bunlardan yararlanmayı birinci plana alırlar, yurt dışından gelebilecek tehlikelere karşı kullanmak isteyebilirler. Bu kullanma sanatına ‘’strateji’’ adı verilir.
Stratejide kullanma alanı olarak askeri, politik, ekonomik ve manevi zenginlikleri yurt dışından gelebilecek tehlikelere karşı savunma amacıyla tüm hazırlıklarını yaparak devreye sokulmasını içerisine alır.
6. BOR ELEMENTİN TÜRKİYE AÇISINDAN ÖNEMİ:
Bugün dünyada bağımsızlığını kazanan ülkeler, Birleşmiş Milletler Meclisinin üyesidirler. Bu önemli mecliste:
-Gelişmiş ülkeler,
-Gelişmekte olan ülkeler,
-Geri kalmış ülkeler olarak yer alırlar. Bu mecliste bile her şey gelişmiş ülkelerin emelleri doğrultusunda şekillenir. Gelişmiş ülkeler genel olarak dünyadaki mevcut zenginliklerden yaralanmaya çalışırlar. Dünyadaki iletişim sistemlerinden çok iyi yararlanmayı bilirler. Kredi musluklarının açılmasına olanaklar verirler. Bilhassa Orta Doğudaki ülkelerin her türlü zenginliklerine sahip olmayı ön plana alabilirler. Hatta 21. yüzyılda olduğu gibi gelecek 100 yıllarının hesabını düşünerek bugünün ve geleceğin kaynaklarını nasıl elde edebileceklerinin hesabını düşünebilirler. Bunların başında petrol ile sanayide ve yaşamda geniş kullanma imkanı olan BOR elementi gelir. Dünyadaki bor minerallerinin %65’i ise Türkiye’de bulunmaktadır. Ülkemiz ise bor minerallerini şimdilik işleme gücüne sahip değildir. Bu zenginlik bugün de yarında Türkiye üzerinde planlar yapılabileceğinin sinyallerini vermektedir. Bize düşen görevler vardır. Ülkemiz Birleşmiş Milletler Meclisinde gelişmekte olan ülkeler arasında sayılır.
Türkiye Cumhuriyeti Orta Doğuda bir yıldız olmaya adaydır. Bunun yolu da Türkiye’nin ülke içinde ve dışında bir varlık göstermesine bağlıdır. Bugünkü sınırlar içerisinde insanlarımız, bireysel çıkarlar yerine çoğunluğun çıkarlarını düşünebilirse, birlik ve beraberliğimizi anlamında temin edebilirse, bir gün bor minerallerinden bor elde edip bizden yararlanmak isteyenlere bu olanağı vermemiş olabiliriz. Dileyelim bugünler yakın olsun dileklerimizle’
Kaynakça: İlginç Bilgiler Ansiklopedisi’nde esinlenilerek.
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner443
banner255
banner133
10°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 26 Ocak 2021
İmsak 06:21
Güneş 07:48
Öğle 12:58
İkindi 15:33
Akşam 17:57
Yatsı 19:19

Gelişmelerden Haberdar Olun

@