25.07.2013, 00:00 212

BÖLGE MÜDÜRLÜKLERİ ve ÇORUM

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Geçen sene Eylül ayında Çorum Ziraat Bankası’nın bölge merkezi olduğu haberini ihtiva eden gazeteyi büyük bir memnuniyetle okudum ve kesip masama koydum. Bu sene tatile çıkarken masamda olan gazete küpürlerinden bazılarını köşemde değerlendirmek üzere yanıma aldım.

Ziraat Bankası’nın Çorum Bölge Müdürlüğü açılışı bir yıl olmasına rağmen konuyu Çorum’un gelişmesini değerlendirmek açısından güncel olduğunu düşünüyor ve ele alıyorum.

Yıllardan beri Çorum’a bölge müdürlükleri kurulması konusunda hükümetlerce gereken ilginin gösterilmediği bilinmektedir. Buna karşılık komşu illerimizden Amasya’da Orman Bölge, Yozgat’ta Tapu Kadastro, Tokat’ta Vakıflar ve Kastamonu’da Devlet Su İşleri bölge müdürlükleri muhtelif tarihlerde siyasi kararlarla açılmış bulunmaktadır. Buna karşılık Çorum Ziraat Bankası 10 yıl önce  bölge müdürlüğü statüsünü kaybetmiştir..

Eminim ki bu durum beni olduğu kadar tüm Çorumluları da üzmüş ve düşündürmüştür.Bazıları ise Çorum neden üvey evlat muamelesi görüyor diye sormuştur.

Bankalar genelde kararlarını verirken ekonomik göstergelere ve kazanç  durumlarına bakarlar. Çorumu tekrar bölge merkezi yaparken bu göstergeleri dikkate almışlardır.

Bu konuda Çorum Haber’de yer alan değerlendirme, ’’  Edinilen bilgiye göre, Çorum’un hem nüfus, hem sanayi hem de ekonomik faaliyet bakımından bölgesindeki illerden üstün olması bölge müdürlüğü statüsü verilmesinde etkili oldu. Çorum’da tarımsal faaliyetlerin yanı sıra verilen kredilerin geri dönüşü ile işlem hacminin de çevresindeki illerden üstün olduğu kaydediliyor.’’ şeklindedir.

Bu değerlendirme bir hakikati ortaya koymaktadır. O da, her şeye rağmen Çorum’un komşu illere göre kalkınmış olduğudur. Belki ben de dahil bir çok Çorumlu bu kalkınmayı yeterli görmese de Çorum kalkınma maraton yarışında önde koşmaktadır.  Bunu sağlayanlara teşekkür borçluyuz.

Çorum Ziraat Bankası Bölge Müdürlüğü’ne Tokat ve Amasya ile Çorum’un ilçelerdeki 40’a yakın şubesinin bağlanmış olması şehrim için gurur duyulacak bir gelişmedir.

Çorum’a Ziraat Bankası Bölge Müdürlüğü kurulmasını sağlayanlara ve şehrimizin kalkınmasını devam ettireceklere şimdiden teşekkür ediyorum.

Dörttepe- Bodrum, 23 Temmuz 2013

‘’ Çorum, Ziraat Bankasının Bölge Merkezi oldu’’, Çorum Haber, 05.09.2012

 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
24°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@