Hattuşa’da “Arkeoloji Filmleri Festivali” için harekete geçildi

Hitit medeniyetinin önemli merkezlerinden birisi olan Boğazkale’de Arkeoloji Filmleri Festivali düzenlenecek.

Boğazkale 20.06.2019, 01:00
471
Hattuşa’da “Arkeoloji Filmleri Festivali” için harekete geçildi

Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) Boğazkale’de ‘Arkeoloji Filmleri Festivali Planlama ve Organizasyon Danışmanlığı Projesi’ni destekleyecek.

Çorum Valiliği tarafından yapılan açıklamada İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü yürütücülüğünde hazırlanan Arkeoloji Filmleri Festivali Planlama ve Organizasyon Danışmanlığı Projesi Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) tarafından teknik destek programı kapsamında değerlendirilmeye hak kazandı.

Açıklamada proje ile Çorum’un Boğazkale İlçesinde gerçekleştirilmesi öngörülen geleneksel bir uluslararası arkeoloji filmleri festivalinin planlama ve organizasyon süreçleri için gerekli bilgilerin edinileceği danışmanlık hizmeti alımı yapılacağı dile getirildi. Proje kapsamında OKA İl Temsilcisi Özden Özgür Yalçın ile Kültür ve Turizm Müdür Vekili Sümeyra Şengül arasında protokol imzalandı.

Çorum Valiliği tarafından yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi: “1986 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınan ve Hitit İmparatorluğunun başkenti olarak Anadolu’da yüzyıllar boyunca çok önemli bir merkez olan Hattuşa’da, ulusal ve uluslar arası programlara ev sahipliği yapmaktadır. Hattuşa’da uluslararası düzeyde düzenlenecek bir film festivali kültür ekonomisine katkı sağlayacak olup, ulusal ve uluslararası düzeyde buranın tanıtımı sağlayıp Hattuşa bir cazibe merkezine dönüştürülecektir. İlimizde yer alan Yazılıkaya açık hava mabeti, Alacahöyük ve Şapinuva gibi arkeolojik miraslar göz önüne alındığında, Hattuşa’da iki farklı disiplini, arkeoloji ve sinemayı birleştiren bir film festivalinin hayata geçirilmesi, bölgenin en önemli rekabet unsurlarından olan kültürel mirasın ülkemizde ve dünyada tanıtılmasını sağlayacaktır. Hattuşa’da uluslararası boyutta, senede bir kez düzenlenecek Arkeoloji Filmleri Festivali, tüm dünyadan önemli arkeoloji ve sinema profesyonellerini bir araya getirecek, bu kişilerin Hattuşa ve çevresindeki kültürel mirası bizzat deneyimlenmesini mümkün kılacaktır; festivalin her sene düzenlenerek kurumsallaşması halinde Hattuşa’nın bir “marka” haline gelmesi mümkün olabilecektir.

Düzenlenecek film festivali ile, Çorum’u ziyaret eden sinema profesyonellerinin, buradaki kültürel zenginlikler hakkında film yapım projeleri geliştirmesi de olanak dahilinde olacaktır. Sinema ve dizi sektörünün giderek daha çok önem kazandığı, görselliğin giderek daha çok ön plana çıktığı günümüzde, Çorum ve çevresinin sinemada kendine yer bulması, bölgenin imajına katkıda bulunacaktır. Söz konusu uluslararası festival organizasyonu aynı zamanda yerel ekonomide de canlanma yaratacaktır. Festival süresince yerel firmaların üretimini yaptığı hediyelik eşya satışları, bölgede yaşayanlara yönelik sağlanacak iş olanakları sayesinde ticaret canlanacak, böylece festivalin yerel sahiplenmesi de mümkün olacaktır”

(Volkan SINAYUÇ)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 26 Ocak 2021
İmsak 06:21
Güneş 07:48
Öğle 12:58
İkindi 15:33
Akşam 17:57
Yatsı 19:19

Gelişmelerden Haberdar Olun

@