Boğazkale’de meyve üreticileri zorda

Cumhuriyet Halk Partisi Çorum İl Başkanı Mehmet Tahtasız, Boğazkale’de tarımsal sulama göletlerinin yapılmamasından ve su yetersizliğinden dolayı meyve ağaçlarının kurumaya başladığını ifade ederek yetkilileri üreticinin sesine kulak vermeye çağırdı.

Boğazkale 09.10.2020, 20:03
910
Boğazkale’de meyve üreticileri zorda

CHP İl Başkanı Tahtasız, Boğazkale’de meyve üreticilerinin sorunlarını yerinde inceledi.

Gök Yakup Deresi üzerine yapılması planlanan tarımsal amaçlı sulama göledinin 2008 yılında planlanmasına rağmen henüz yapılmadığını, DSİ’nin 2019 yılında verilen bir dilekçeye karşılık göledin 2020 yılında yapımına başlanacağını ifade etmesine rağmen ödenek yetersizliğinden dolayı henüz bir çalışma yapılmadığını anlatan Tahtasız, Boğazkale halkına verilen sözlerin tutulmasını istedi.

Abidin Kaynak isimli bir üreticinin kurduğu 1000 adedi ceviz, 3000 adedi elma olmak üzere 4 bin ağaçtan oluşan meyve bahçesinde inceleme yaparak sorun ve talepleri dinleyen Tahtasız, “Burada son derece kaliteli ceviz ve elma üretilmesine rağmen, sulama suyunun yetersizliğinden dolayı ağaçlar kurumaya başlamış. Boğazkale halkı bir an önce Yazır Köyü sınırlarında bulunan Gök Yakup Deresi üzerine sulama göledi yapılmasını bekliyor. Gölet yapıldığında 390 hektarlık arazi suyla buluşmuş olacak. Ağaçların kurumasına gönlümüz razı değil. Bu konunun takipçisi olacağız. Üreticinin sesini duyurmak ve sorunu çözmek için yetkililerle gerekli görüşmeleri yapacağız” dedi.

Üretici Abidin Kaynak ise meyve ağaçlarının kurumaya başladığını, bugüne kadar kendi imkanlarıyla sulama yaptıklarını ancak yeterli su olmadığından dolayı ağaçların kuruduğunu, bölge halkına verilen gölet sözünün aradan yıllar geçmesine rağmen yerine getirilmediğini, üreticinin geleceği için göledin bir an önce yapılması gerektiğini anlattı.(Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
11°
açık
banner303
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@