Boğazkale’de büyük bakır rezervi bulundu

İzmir merkezli firma Çorum’un Boğazkale ilçesinde kendine ait maden sahasında ülkenin en büyük bakır rezervlerinden birini ortaya çıkardı. Rezervin mali değerinin 174 milyon dolar olduğu belirtildi.

Boğazkale 09.11.2018, 21:30
1810
Boğazkale’de büyük bakır rezervi bulundu

Bir Alman şirketine maden arazisinde sondaj ve rezerv tespit çalışmaları yaptıran İzmir merkezli firma, dev bir kaynağa ulaştı. Saha içerisinde toplamda 2,7 milyon ton, yüzde 2 tenörlü bakır rezervi tespit edildi. Tespit edilen madenin, Türkiye'nin en büyük bakır rezervlerinden biri olduğu öğrenildi.

Alman şirketi, bakır rezervinin mali değerinin 174 milyon dolar, yani günlük kurla 945 milyon TL olduğunu rapor etti. İşletme ve maliyet hesaplarını da yapan şirket, 10 yıl sürecek üretim safhası sonunda tüm masrafları çıktıktan sonra 96 milyon dolar (521 milyon TL) kar edebileceğini raporladı.

İzmir firması madenciliğin yanı sıra kurutulmuş sebze-meyve ihracatı, eğitim, gıda ve turizm alanlarında da faaliyet gösteriyor. Firma ayrıca dünyaca ünlü bir fast food zincirinin ABD ürün tedarikçisi konumunda.

(Yusuf ÇINAR)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
26°
parçalı az bulutlu
banner303
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@