09.05.2012, 00:00 78

BOĞAZ'DA ÇORUM YEMEKLERİNİN KOKUSU!

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Geçen hafta Cuma akşamı Çorum Valimizin ve Metro Toptancı Market'in davetlisi olarak, "Çorum Mutfağına Güzelleme" kitabı tanıtım toplantısına katıldım.

Sakıp Sabancı Müzesi’nin bahçesinde yeşillikler içinde yer alan ve İstanbul Boğazına nazır güzel bir ortamda bu toplantı gerçekleştirildi.

Basında ve televizyonlarda yazılarına ve yorumlarına rastladığım çok sayıda gurme katıldı.Gurme ne demek diye sorabilirsiniz.Bu kelime yabancı dilden Türkçeye girmiş olup güncel yaşamda çok kullanılmaktadır.

Gurme, sözlükte tatbilir anlamında verilmiştir. Daha geniş anlamda düşünürsek eğer yemeğin tadını çok iyi anlayan nasıl yapıldığını içerisinde hangi malzemelerin olduğunu anlayabilen kişidir.Tabii ki iyi anlayabilmesi için yediği yemeğin nasıl yapıldığını bilmesinde de fayda vardır.

Katılan gurmelerden benim şahsen tanıdıklarım arasında Buket Uzuner, Vahap Munyar, Mehmet Yaşin, Atilla Dorsay ve Sahrap Soysal vardı.

Bu akşama çok sayıda Çorumlu katıldı.Bunlar arasında Çorum Valisi Nurullah Çakır, TBMM İdare Amiri ve Ak Parti Çorum milletvekili Salim Uslu, Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan,Beşiktaş Kaymakamı Sadettin Yücel, Fatih Kaymakamı Hasan Karakaş, Kargı Kaymakamı Tolga Kamil Ersöz, Yapraklı Kaymakamı Canan Ersöz, Çorum Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Başaranhıncal, Çorum Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Şevket Erzen, ÇESİAD Başkanı Mehmet Yıldırım, SİNPAŞ GYO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Faruk Çelik, işadamı Ömer Derindere, İHA Çorum Bölge Müdürü Bülent Özkaleli benim görebildiklerim.Hemşehriler olarak birlikte çektirdiğimiz fotoğraf aşağıda görülmektedir.

Bu kitap Metro Toptancı Market bünyesinde faaliyet gösteren Metro Kültür yayınlarının 4. kitabı olarak basıldı.Bu kitap, Çorum mutfağının unutulmuş lezzetlerini tozlu geçmişinden günümüze aktarmış...150 kaynak kişiden alınan 110 yöresel yemeğin (versiyonları ile birlikte 150)tarifine burada bulabilirsiniz.Bu kitabı yayına hazırlayan Metro Kültür Yayınları Yayın Yönetmeni Nilhan Aras'a ve yayınlanması için tüm desteği sağlayan Toptancı Market Türkiye Genel Müdürü Kubilay Özerkan'a ben şahsım ve tüm Çorumlular adına teşekkür ediyorum.

Bu kitabın yazılmasına katkıda bulunan kaynak kişilerden beş bayan da bu akşama özel davetli olarak katıldılar. Bunlar arasında hatırlayabildiğim Katipler Konağı sahiplerinden Fevziye Duran, Meryem Kadife ve İskilip’ten Havva Bodur ile konuşma fırsatı buldum. Kitabın 14 yazarından 10’unun orada olduğunu öğrendim. Ayrıca “Kızılırmak Havzası Gastronomi ve Yürüyüş Yolu” kitabının yazarı Ersin Demirel de oradaydı.

Yazarlar arasında yer alanların şahsında bu kitaba bildiklerini aktaran tüm hemşehrilerime teşekkür ediyorum.

Ben bu kitabı okurken İstanbullu olan eşime çocukken zevkle yediğim ''Yumurtalı Fasulye'' ve ''Cızlak'' yemeklerinin nasıl yapıldığını okudum. Bana söz verdi, bu kitaptan faydalanarak bu yemekler dahil bir çok Çorum yemeğini hazırlayacak.

Kokteyl esnasında sunulan ''Kuru Mantı''yı,''Kargı Peyniri''ni katılanların bir çoğu ilk defa tattılar ve çok beğendiler. Akşam yemeği listesinde yer alan ''Sömelek Dolması''nı ben bilmiyordum ve hiç yememiştim. Belki sizler de benim gibi bu güzel yemeği tatmamış olabilirsiniz.

Size kısaca tarifini vereyim;

''Meşe ormanı içinde yetişen, siyah ve beyaz renklerde olan, halkın hışır dediği dokuya sahip, haşlanıp sütle kaynatılarak ya da üzerine yoğurt dökülerek yenebilen mantar Nisan-Haziran aylarında toplanıyor...Mantarın taze olduğu dönemlerde önemli konuklara dolması ikram ediliyor.''

Yemeğe geçilmeden önce Valimiz Nurullah Çakır, Metro Toptancı Market Türkiye Genel Müdürü Kubilay Özerkan ve Metro Kültür Yayınları Yayın Yönetmeni Nilhan Aras bugün basında yer alan çok güzel ve aydınlatıcı konuşmalar yaptılar.

Geçmişle bugün arasında bir köprü kuran yemek kültürünün yaşanılan coğrafyada binlerce yıl boyunca biriken ayrıntıları sofralara taşıdığını belirten Vali Nurullah Çakır, yemek sayesinde doymanın, tatmanın yanı sıra zamanda yolculuk yapıldığını belirtti. Sayın Çakır'ın konuşması kadar Çorum'un tanıtımı ve turizm potansiyelin ortaya çıkarılması için gösterdiği gayretin tüm katılımcılar tarafından taktir edildiğini duymak beni onurlandırdı.

Yapılan konuşmaların ardından Vali Nurullah Çakır, Metro Toptancı Market Türkiye Genel Müdürü Kubilay Özerkan ve Metro Kültür Yayınları Yayın Yönetmeni Nilhan Aras'a Hitit figürlü tablet verdi.

Tanıtım toplantısının ardından yemeğe geçildi. Yemekte toplantıya katılanlara Kıtırlı düğün çorbası ve peynirli yufka dürümü, sömelek dolması, kuzu tandır, madımaklı pastırmalı bulgur pilavı, Çorum sıkma baklavası ikram edildi.

Bu toplantının tüm zenginliğine karşın şimdiye kadar kendisini gösterememiş Çorum mutfak kültürünün tanıtımına önemli katkısı olacağına ve katılan gurmelerin yazacakları ile bu boşluğu dolduracaklarına inanıyorum.

İstanbul'da yaşayan biz Çorumlular,şehrimiz için her zaman elimizden geleni yapmaya hazır olduğumuzu valimize söyleyerek ayrıldık.

İstanbul,7 Mayıs 2012

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
24°
parçalı bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@