22.10.2019, 00:02 134

BODRUM’DAKİ KOMŞULARIMIZDAN YILDIZ BÜGET’İN BİR ŞİİRİ!

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Bu sene de Bodrum’daki yazlık evimizde ailemle birlikte uzun bir tatil yaptım. Buradaki yaşamımızın önemli bir kısmını, özellikle deniz kenarında geçirdiğimiz zaman almakta idi. Bu esnada yaklaşık bir saat kadar yüzüyorduk. Daha sonra dinlenirken, sahildeki dostlarımızla sohbet etme imkanını buluyorduk. Okuduğu kendine ait şiirleriyle Yıldız Büget hanımefendi bu birlikteliğimizi daha da renklendiriyordu.

Her bakımdan kendini yetiştirmiş olan Yıldız Hanım, yazmış olduğu beş şiir kitabında yer alan tüm dörtlükleri hemen hemen ezbere okuyabiliyordu. Bu kitaplardan birinde benim hakkımda yazdığı “şakayık” isimli şiiri de yer almakta. Geçmiş yıllarda da kendisinin yazdığı şiirlerinden bazıları köşemde yer almıştı. Yıldız Hanımın bazı şiirleri ise bestelenmiş ve TRT arşivine girmiş bulunmakta.

Hepimizin en büyük ihtiyacı olan ve insanları birbirlerine yaklaştıran “SEVGİ” ile ilgili şiirini sizlerle paylaşmayı istiyorum

TÜM İNSANLARI SEVMEK

Boynumun borcu olsun,

Bunlar isterse sağcı

İsterse solcu olsun.

İster siyah derili

İsterse beyaz olsun

Yeter ki benliğinle

Gönlünce insan olsun.

Irk, din, mezhep demeden

İnsanı sevebilmek

Herkes için kendinden

Bir şeyler verebilmek…

Gerçek mutluluk bence

Bu olsa gerek

Kaç kulda var acep

Böyle bir yürek?

*

Şiirde, dikkati çeken husus, dünyadaki insanların ırk, din ve mezhep ayırmadan birbirlerini sevebilmesinin ve sevmesinin ne kadar önemli olduğu vurgusudur. Bu noktada, ben de şairin belirttiği gibi bizlerin de birbirimizi sevmemizin ve kucaklamamızın, ülkemizin geleceği açısından ne kadar önemli olduğuna bir defa daha dikkat çekmeyi istiyorum.

İstanbul, 1 Ekim 2019

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 26 Ocak 2021
İmsak 06:21
Güneş 07:48
Öğle 12:58
İkindi 15:33
Akşam 17:57
Yatsı 19:19

Gelişmelerden Haberdar Olun

@