16.09.2011, 00:00 216

BODRUM'DA TATİL DÖNEMİNDE SANATSAL VE KÜLTÜREL ETKİNLİKLER !

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Tatil denince akla gelen Bodrum'da insanlar yalnız deniz kenarında güneşlenerek veya barlara giderek zamanlarını geçirmiyorlar. Bodrum'da yaşam yalnız gündüz denizde ve teknede gece ise meyhanelerinde,diskolarında,tavernalarında ve barlarında eğlence ile geçmiyor. Tarih, kültür ve doğa zenginliklerine sahip bu turizm kentinde yabancılar yanında tatilini burada geçiren yerli halkın orta yaş ve üzerindekilerin önemli bir kısmı Bodrum'da sunulan sanatsal ve kültürel faaliyetlere katılarak tatillerinin daha dolu dolu ve zengin geçmesini sağlıyorlar.
Yurt dışında ve içinde tanınan Bodrum yarımadasına ilgiyi daha da artırmak isteyen Kültür ve Turizm Bakanlığı,belediyeler yanında özel kuruluşlar çeşitli organizasyonlar yapıyorlar. Yaz boyunca Bodrum'daki reklam panoları daha çok ülkemiz ses sanatçılarının konser duyuruları ile dolu. Ajda Pekkan'dan Tarkan'a,Ferhat Göçer'den Funda Arar'a kadar bir çok sanatçı bu sene de Bodrum'da konserler verdiler.Ayrıca bazı yabancı sanatçıların konserleri ve gösterileri de gerçekleşti.Çok sayıda resim sergisi de açıldı.
Bodrum'da çok sayıda kultürel faaliyetler buraya gelenlere bölgenin çekici kılınması için tertiplendi. Sitemiz Bodrumun merkezine 30 km uzaklıkta olduğundan biz bu faaliyetlerden çok azına katılabildik.Bunlardan benim önemli olarak gördüklerimi aşağıda sunuyorum.
* 9. Bodrum Uluslararası Bale Festivali
Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü'nce Bodrum Belediyesi'nin ev sahipliği ve destekleriyle Bodrum Kalesi'nde 15 Ağustos-3 Eylül 2011 tarihleri arasında düzenlenen bu festivalin çağdaş Türkiye imajına büyük ölçüde  katkı yaptığına inanıyorum.
İstanbul Devlet Opera ve Balesi, "İstanbul Mozaik" , St. Petersburg(Rusya) Boris Eifman Devlet Bale Topluluğu "Ben, Don Kişot" , Mecklenburg Schwerin Devlet Bale Topluluğu (Almanya) "Carmen" adlı klasik bale eserlerini icra ettiler. Washington Bale(ABD), "Rock'n Roll" (Sallan Yuvarlan) adlı gösterileri ve İspanyol topluluğu Los Vivancos "Los Vivancos 7 Kardeş" adlı programı ile modern bale örneklerini sundular.
''Ben Don Kişot'' balesini eşimle birlikte izledik.Bu bale sunumu İspanyol yazar Miguel de Cervantes'in aynı ismi taşıyan romanından bale sahnesine taşınmış olup kendini şövalye sanan Don Kişot'la uşağı Sanço Panza'nın akıl hastahanesinden kaçması ile başlıyor.Don Kişot'un sokak kavgasında kurtardıkları genç bir kızda sevgilisi Dulcinea'yı görmesi,onunla hayal dünyasında dans etmesi ile sona eriyor.Sunulan bu balenin koreografisi içinde yer alan çok sayıda tanz ise oldukça doyurucu idi. Kaleyi dolduran 2000 izleyici sanatçıları coşku ile alkışladı.
* Bodrum'da Uluslararası Klasik Müzik Festivali
Kurucu destekçiliğini Doğuş Grubu'nun üstlendiği D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali bizim Antalya'da olduğumuz 9-13 Temmuz tarihlerinde  Bodrum'da 'Romantizmden Modernizme' ana teması ile düzenlendi..Festivali'nin açılış konseri dünyaca ünlü çellistlerden Mischa Maisky solistliğinde, dünyanın en iyi orkestralarından biri olarak kabul edilen Moskova Tchaikovsky Senfoni Orkestrası tarafından gerçekleştirildi.. Academy of St Martin in the Fields, usta kemancı Julian Rachlin ile ilk kez Bodrum'da sahne alırken, kapanış konserini ise dünyaca ünlü besteci ve piyanistimiz Fazıl Say solistliğinde Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası verdi.Orkestra, Fazıl Say'ın Trompet Konçertosu'nu Gabor Boldoczki (trompet) solistliğinde seslendirirken; Fazıl Say ve Gabor Boldoczki, Shostokovich'in piyano ve trompet konçertosunu birlikte çaldılar. 
Fazıl Say'ın İstanbul Senfonisi adlı bestesinde ise, Burcu Karadağ (ney), Hakan Güngör (kanun) ve Aykut Köselerli (ritm) solist olarak yer aldılar . 
Ayrıca  İngilizlerin Academy of St Martin in the Fields orkestrası, usta kemancı Julian Rachlin solistliğinde ilk kez Bodrum'da müzikseverlerle buluşdu. İtibarını ve başarısını 50 yıldır hep daha yukarıya taşımayı başaran orkestra, 13 yaşındayken " Viyana Filarmoni ile konser veren en genç keman sanatçısı" ünvanını kazanan Julian Rachlin ile festivalin ikinci gününde unutulmaz bir konsere imza attı. Macar besteci Liszt, doğumunun 200.yılında yılın en iddialı programıyla D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali'nde anıldı. Liszt Yorumcusu olarak ünlenen Piyano Profesörü ödüllü piyanist Endre Hegedüs, Macarların karizmatik ve ünü dünyaya yayılmış şefleri Ferenc Gabor yönetiminde, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde Liszt'in 1 numaralı Piyano Konçertosu'nu seslendirdi.Dünyanın en önemli opera salonlarında sahne alan Macar Devlet Operası Sanatçısı Dramatik Soprano Tünde Szaboki de festivalin üçüncü gecesinde Lied kavramının yaratıcısı Liszt'in Lied'leri ile sahnede oldu.Henüz öğrenciyken Metropolitan ve La Scala'da sahneye çıkabilen ilk Türk olan bas- bariton Burak Bilgili de bu özel gecede yer alarak, ölümünün 100.yılında Mahler'in Lied'lerini yorumladı.
D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festival konserlerinin tüm geliri, Tohum Otizm Vakfı ile yapılan işbirliği kapsamında, Vakıf'ta öğrenim gören otizmi olan çocuklara eğitim materyali desteği sağlanması ve özel eğitim öğretmenlerinin eğitimine katkı için kullanılacak. 
* 8.Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali
Muğla'nın Bodrum ilçesinde düzenlenen ''8. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali'' İzmir Devlet Senfoni Orkestrası'nın konseriyle başladı. Bodrum Kalesi'nde, Şef İbrahim Yazıcı yönetimindeki İzmir Devlet Senfoni Orkestrası'nın Viyolonselci Frank Wakelkamp ile birlikte verdiği konser beğeni topladı. Konseri dünyaca ünlü Piyanist Gülsin Onay, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Gümüşlük Belediye Başkanı Mehmet Tire'nin de aralarında olduğu sanatseverler izledi.Piyanist Gülsin Onay'ın sanat danışmanlığında ve Mesut Pekergin'in katkılarıyla düzenlenen festival, bu yıl daha geniş bir kitleye ulaşmayı amaçladı..
İngiliz piyanist Peter Katin, Bulgar piyanist Julian Gorus, Rus piyanist İlya İtin, Sırp piyanist Misha Dacic, Koreli piyanist Jackie Jaekyung Yoo, Piyanist Gülsin Onay, Piyanist Eren Levendoğlu ve Piyanist İbrahim Yazıcı da ''8. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali'' kapsamında konser verdiler.Ayrıca Alman soprano Christine Wolff, soprano Burcu Uyar, çellist Ümit İşgörür, flüt sanatçısı Gülşen Tatu, perküsyon ustası Burhan Öcal, Zeynep Tanbay Dans Grubu da festivalin konukları arasında yer aldılar.
7 Temmuz'da başlayan Festival, 14 Eylül'de Escher Quartet konseriyle sona erecek.
* Bodrum'da Karnaval
Bodrum'da ilk kez 12 Eylül 2011 tarihinde düzenlenen ''Bodrum Karnavalı'' kapsamında 7 ülkenin dans grupları gösterilerini sundu.Bodrum Kültür ve Sanat Topluluğu (BKST) ile Bodrum Belediyesinin işbirliğinde ''Bodrum Sokakta'' sloganıyla gerçekleştirilen karnaval kapsamında iki kilometrelik yürüyüşe birbirinden ilginç kıyafet,kostüm ve dekorla 20 ülkeden animasyon ekibi ve dansçı katıldı.Yürüyüşün arkasından tertiplenen İskele Meydanında düzenlenen etkinlikler ise Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon'un oynadığı ''Çökertme'' oyunuyla başladı. Dans, gösteri,şarkı ve türküleri yaklaşık 4 bin yerli ve yabancı turist izledi.Karnaval gece İskele Meydanında düzenlenen ücretsiz MFÖ konseri ile sona erdi.
Bodrum-Dörttepe 13 Eylül 2011
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@