22.09.2016, 00:21 638

BODRUM’DA SONBAHAR VE DÖRT MEVSİM

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Uzun bir süreden beri tatil yaptığım Bodrum’da bayram günlerinden sonra Sonbahar kendini hissettirdi. Yaz aylarının insanı terleten ve bunaltan sıcaklığı kayboldu. Geceleri bir pike yetmez oldu. Her gün denize inmeme rağmen, bazı günler sert esen soğuk rüzgar ve dalgalı deniz, sahilde oturup güneşlenmeyi tercih ettiriyor.
İşte böyle bir günde, eşimle beraber sitemizin sevilen bir sakini olan ve her yaz kendisinden yazılarımda bahsettiğim şair Yıldız Büget (Mertel) ile mevsimler üzerinde fotoğrafta görüldüğü gibi deniz kenarında sohbet ettik.Bu arada Yıldız hanım kendisine ait aşağıdaki mevsimlerle ilgili “Dedik Dedik Dedik” başlıklı şiirini okudu:
Yaz geldi
Sıcaktan bunaldık dedik
Kış geldi
Baharı özledik
Sonbaharda
Hüzün mevsimi dedik
Mevsimler yaranamadı bize
Hep
Dedik
Dedik
Dedik
Aslında her geçen mevsim
Ömrümüzü tükettik.
*
Ben de, mevsimler konusu açılınca Hannover’de talebeliğim sırasında Aşağı Saksonya Eyaleti Kraliyet Sarayı’nın bahçesinde bir yaz mevsimi dinlediğim ve izlediğim Vivaldi’nin “Dört Mevsim” konçertosunu ve bu konçertoya uyarlanarak sunulan baleyi anlattım.
İlginizi çekeceğini düşünerek, çok ünlü olan ve klasik müzik sevmeyenlerin dahi zevkle dinledikleri Antonio Vivaldi”nin “Dört Mevsim” konçertosu hakkında sizlere aşağıda kısaca bilgi sunmak istiyorum.
“Dört Mevsim, barok dönemi klasik müzik bestecisi olan İtalyan besteci Antonio Vivaldi tarafından keman için bestelenmiş dört konçertodan oluşan bir eserdir. 1725 yılında bestelenmiş Dört Mevsim, Vivaldi'nin en ünlü eseri olmakla beraber, aynı zamanda Barok müzik ve klasik müzik repertuarının en ünlü örneklerindendir. Özgün içeriğe sahip konçertoların her biri, adını aldığı mevsimin özelliklerini yansıtır. Eser, Bahar, Yaz, Sonbahar ve Kış başlıklı dört soneden oluşmaktadır. Örneğin "Kış", yüksek perdeden notalarla çalındığı halde, "Yaz" kendisinin "Fırtına" olarak da adlandırılan son bölümünde adeta bir fırtınayı çağırır.Dört Mevsim günümüzde büyük sanatçılar tarafından hala yorumlanan nadir eserlerin başlıcalarındandır.’’


Antonio Vivaldi

Bu mevsimler üzerindeki sohbetimiz devam ederken, ben ilkbaharı çok sevdiğimi, ilkbaharda doğanın canlandığını, ağaçların tomurcuklandığını, çiçek açtığını, insanların ve doğanın hareketlendiğini anlattım.
Yıldız Hanım da benim gibi ilkbaharı daha çok sevdiğini belirterek kendisine ait aşağıdaki dizeyi okudu:
Baharlar çiçek açtı
Aldanıp da güneşe
Yarım kalan aşk gibi
Şaşmıyorum bu işe.
*
Bu şiirde görüldüğü gibi erken gelen ilkbaharda beklenmeyen soğuklar tomurcukların ve çiçeklerin erken açmış o güzelliklerin döküldüğü anlatılmaktadır.
Son yıllarda giderek artan iklim değişikliğinin de bu olayların gerçekleşmesinde önemli etkisi olduğu bilinmektedir.
Her şeye rağmen, ben ilkbaharı seviyorum ve sararan yaprakların çoğaldığı ve rüzgarların sert estiği Bodrum’dan bir parça da üşüdüğümü hissederek ayrılıyorum.
Hepimizin, insanların mutlu olmasını sağlayan güneşli ve aydınlık günlere tekrar kavuşması arzusuyla Bodrum’a “Allahaısmarladık “ diyorum.
Bodrum- Dörttepe, 21 Eylül 2016

Açıklama:
Konçerto: birlikte çalınmak üzere, orkestra ile bir solo çalgı için bestelenmiş müzik yapıtı.
Sone: iki dörtlük ve iki üçlükten oluşan 14 dizelik bir nazım şeklidir. Batı edebiyatında kullanılan bu tür, Servet-i Fünuncular tarafından Türk edebiyatına geçirilmiştir. Edebiyatımızda ilk örneği Cenap Şahabettin'in, "Şi'r-i Na-Nüvişte" (Yazılmamış Şiir) adlı şiiridir. Vivaldi eserine açıklayıcı olarak Bahar, Yaz, Sonbahar ve Kış başlıklı dört de sone (iki dörtlük ve üç dörtlükten oluşan 14 dizelik bir nazım şekli) eklemiştir. Böylece müzik tarihinde ilk kez programlı eser yaratan da o olmuştur.
Kaynaklar:
- https://tr.wikipedia.org/wiki/Dört_Mevsim_(Vivaldi)
- www.radyoklasikmuzik.com/vivaldi-dinle
- http://www.edebiyathaber.net/en-cok-bilinen-klasik-muzik-parcasi-dort-mevsim-ugur-ersoz/
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
24°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@