05.09.2012, 00:00 151

BODRUM’DA SANAT FALİYETLERİ- FAZIL SAY KONSERİ

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Yaz tatillerimi geçirdiğim Bodrum ve civarında yaz aylarında her kesimin kendisine göre gidebileceği çok sayıda sanat faaliyeti gerçekleştirilmektedir. Bunlar arasında tiyatro temsilleri, Türk sanat müziği konserleri, caz, opera ve bale festivalleri sayılabilir. Bu faaliyetler daha çok Bodrum merkezindeki Bodrum Kalesi’nde sahnelenmektedir. Ayrıca Turgut Reis, Yalı Kavak ve Gümüşlük gibi Bodrum’un tanınmış sahil beldelerinde de gerçekleştirilmektedir.

Bu gibi faaliyetler tarih ve turizm yönünden Bodrum gibi ülkemizin zengin beldelerinin tanıtımı açısından çok önemlidir.

1997 yılında Bodrum’dan İstanbul’a otomobilimle dönerken cana gelmeyen mala gelen bir kaza geçirdiğim için artık tatillerimi otomobilsiz geçiriyorum. Sitemizin minibüs ile bağlantısı yalnız Bodrum’a var. Diğer yerleşimlere sitemizden ulaşım çok zor. Bu nedenle Bodrum merkezinde yapılan faaliyetlere katılmayı tercih ediyorum.

Bu sene ilk defa, Bodrum dışında Turgutreis beldesinde gerçekleştirilen Uluslararası Klasik Müzik Festivaline sitemiz sakinlerinden, oğlu Doğuş bünyesinde yer alan Garanti Bankası Genel Müdürü olan, Adil beyin davetlisi olarak kızımla birlikte katıldım. Sitemizden 70 km kadar uzaklıkta olan Turgutreis’e bizi sitemiz sakinlerinden birisinin götürmesini de Adil bey organize etti.


*     *     *

8’inci D-Marin Turgutreis Uluslar arası Klasik Müzik Festivali’nin kapanış konserini şef Gürer Aykal yönetimindeki Borusan İstanbul Flarmoni Orkestrası(BİFO) ile birlikte sahneye çıkan ünlü piyanist Fazıl Say verdi.

Konserin ilk bölümünde Fazıl Say, Çaykovski’nin 1’nolu piyano konçertosunu seslendirken ikinci bölümde ise ‘ Başyapıtım’ diye adlandırdığı ‘Mezopotamya Senfonisi’nin Bodrum prömiyerini(ilk sunuşunu) gerçekleştirdi.


Bu Senfoni hakkında Şule Yücebıyık’ın değerlendirmelerini aşağıda veriyorum:

‘’İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı’nın(İKSV) 40.yıldönümü için Fazıl Say’a sipariş ettiği ‘Mezopotamya Senfonisi, ‘Medeniyetlerin Beşiği’ Mezopotamya’nın, bu eşsiz ve kutsal toprakların kadim öyküsünü, bu coğrafyanın, ihtişamını, kutsallığını, tekinsizliğini, ölümle kol kola gezen yaşamını tüm gerçekliği ile anlatıyordu.

Senfonide, gerçek bir masal anlatılıyordu sahnede.Güneydoğu’nun kadim efsaneleri, kavuran güneşi, tekinsiz geceleri, zifiri karanlığı delip geçen ayı, Dicle kenarında oynayan çıplak ayaklı çocukları, çilekeş kadınları, görkemli dağları, çağlayan ırmakları…üzerinde yaşadıkları toprakla aynı kaderi paylaşan insanların sesleri…türküleri, ağıtları…

Fazıl Say, klasik müzik enstrümanlarının dışına çıktığı Mezopotamya Senfonisi’nde sıra dışı enstrümanlar kullandı. Elektromanyetik bir çalgı olan Theremin’in nasıl ses çıkardığı kimse tarafından anlaşılamadı. Carolina Eyck’in çaldığı, Mezopotamya’nın kutsal meleğini temsil eden Theremin, ‘gaipten gelen bir ses’ olarak hafızamıza kazındı.

Konser bitti ve bizler Mezopotamya rüyasından biraz yorgun, biraz şaşkın, biraz hüzünlü ama umutlu bir şekilde uyandık. Bu coğrafyada yaşayan herkesi ve dünyayı ‘ölüm kültürünü’ terk edip, barışmaya çağıran Say’a alkışlarla…’’


*     *     *

Konser sonunda Sanatçıyı, dakikalarca ayakta alkışlayarak karşılayan dinleyici, Say’ın, Gürer Aykal yönetimindeki BİFO eşliğinde ‘eşsizliğini’ konuşturduğu Beethoven 3 numaralı do minör piyano konçertosunu ve Mezopotamya Senfonisi sunumları için  ayakta alkışlayarak minnetini gösterdi.

*     *     *

Takip eden yazımda sizlere Bodrum Bale Festivali’nden izlenimlerimi aktaracağım.

Antalya, 4 Eylül 2012

 

Yaşar Anter,’’ Fazıl Say ile muhteşem Final’’Hürriyet,20 Temmuz 2012

Şule Yücebıyık,’’Fazıl Say’dan gerçek bir Mezopotamya masalı’’, Milliyet.com.tr

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
21°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@