02.09.2013, 00:00 310

BODRUM'DA AMAZON BALESİ -SAMSUN'DA AMAZON KÖYÜ

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Bodrum'da T.C. Kültür Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi tarafından  7-21 Ağustos tarihleri arasında  gerçekleştirilen ve Bodrum Belediyesi ile Deniz Bank tarafından desteklenen 11. Uluslararası Bale Festivalinin Hürrem Sultan Balesi(İstanbul Devlet Opera ve Balesi) dışında diğer dört icrasını da izledim.

Bunları sırasıyla aşağıda veriyorum ;

- Bach Alla Turca( Samsun Devlet Opera ve Balesi)

-Amazonlar( Ankara Devlet Opera ve Balesi)

-Black Cake,Duende, Tango( Universal Balet Güney Kore)

-Spartacus( Sibirya Devlet Balesi) 

*     *     *

Bu performansların(sunumların) hepsi muhteşem güzel ve etkileyici idi. Bunlardan Amazonlar balesini izlerken kendimi Anadolu'nun ve Samsun'un arkaik dönemlerinde hissettim. 2 perdelik bu eserin librettosu(metni) Medeia Magalashvili, müziği Vahtang Kakhidze ve koreografisi Nugzar Magalashvili tarafından üstlenilmiştir. Ankara Devlet Opera ve Balesinde görev yapan Gürcü kökenli Nugzar Magalashvili koreografisiyle sahnelere taşınan bu sunum büyüleyici dansları, muhteşem kostümleri ve antik çağların mitolojik öyküsünü seyircilerle buluşturdu.   

Bu baleyi izlemeden önce okuduğum festival kitabında, balenin konusu hakkında aşağıdaki özeti verilmiştir.

''Büyülü özellikleri olan altından altın bir kemeri bulmak üzere görevlendirilen İason ve arkadaşları, ' Argo' isimli gemi ile Karadeniz'in hırçın dalgaları ile boğuşarak Terme yakınlarındaki bir adada mola vermeyi düşünürler.

Bu ada, bir zamanlar 'Halis' adı verilen Kızılırmak'ın Anadolu topraklarında çizdiği hilalin içindeki bölgede yaşayan kadın savaşçılara aittir. Kılıç ve kalkanları ile, ok ve mızraklarıyla her sabah olduğu gibi talim yapan Amazonlar kraliçeleri Hippolyte ile birlikte, Argo gemisini fark ederler ve adaya çıkacak olan erkekleri  misafir olarak ağırlama kararı alırlar.

Aradan zaman geçmiş ve Amazonlar, istediklerini elde etmişlerdir. Onlarla şarkı söyleyip dans etmekte ve mutlu anlar paylaşmaktadırlar. Aradan aylar geçmiş ve erkek savaşçılar adadaki yaşantıya iyice alışmışlardır.

İason'u adamlarının  bu hayata alışmaları rahatsız etmektedir. Benzer biçimde savaşçı kadınların, erkeklere olan bağlılığından endişe duyan Amazon kraliçesi de Argo gemisiyle gelen bütün kahramanların adadan ayrılmaları gerektiğini düşünmektedir.

Bu amaçla kraliçe, peşinde oldukları  altın kemerin kendisinde bulunduğunu ve kemer için bir yarışma düzenleyeceğini duyurur. Gerçekte bu bir tuzaktır. Amazon kraliçesi, yarışma esnasında bütün erkekleri yakalayıp öldürmeye karar vermiştir.

Altın Kemer yarışması esnasında Argo gemicileri ile Amazonlar arasında çıkan şiddetli çarpışmada her iki tarafta büyük kayıplar verir. Amazonlar içli bir ağıt yakarlar ve arkasından intikam yemini ederek erkeklere saldırırlar. Bu arbedede kraliçe öldürülür. Kadın erkek herkes aniden bu savaşın anlamsızlığını fark ederler.

Kadın ve erkeğin birbirini tamamlamak üzere yaratıldıklarını ve kavga yerine dayanışma içinde bulunmaları gerektiğini anlamışlardır. Kadınların doğaya aykırı biçimde yalnız birbirleri ile yaşadıkları çarpık düzen yıkılmış, yerini doğal uyum ve kadınla erkeğin normal ilişkisi almıştır.''

*     *     *

Efsaneye göre, Amazonlar Milattan Önce bin 200 Yıllarında yaşamış efsanevi kadın savasçılardır. Thermedon (Terme çayı)( Samsun un Terme ilçesi Gölyazı Beldesi) kıyısında kurmuş oldukları Themiskyra kentinde yaşadıkları iddia ediliyor ve atlı savaşçı kadınlar olarak tanımlanıyor. Oklarının yaylarını iyi çekebilmeleri için kadınların çocukken sağ göğüslerini kestikleri ve bundan dolayı kendilerine

'memesiz' anlamına gelen 'Amazon' adının verildiği söyleniyor.

*     *     *

Bu sunumu izlerken Haziran ayı başında ziyaret ettiğim Samsun'da Batı Park içinde yer alan Amazon Köyü'nü hatırladım. Bu köyde Amazon Kadınlar'da gücünü simgeleyen 10 metre yüksekliğinde 200 metrekare genişliğinde 2 tane dev Anadolu Aslan'ı bulunmaktadır. Amazon Köyü'ne biri Amazon Kadın Savaşçılarının kraliçesi olmak üzere 20 Amazon savaşçı kadının heykeli yerleştirilmiştir.

Samsun'a giderseniz bu köyü ziyaret edebilirsiniz ve Amazonlar hakkında daha geniş bilgi edinebilirsiniz.

Dörttepe- Bodrum, 1 Eylül 2013

http://tr.wikipedia.org/wiki/Amazonlar

http://www.haberler.com/11-uluslararasi-bodrum-bale-festivali-4941523-haberi/

http://www.gazetecell.com/magazin/amazon-kadinlari-samsundan-mi-geldi-h7955.html

http://www.haberler.com/bodrumlular-amazonlar-balesine-hayran-kaldi-4942599-haberi

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
18°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@