10.09.2013, 00:00 417

BODRUM TURGUTREİS'DE GENÇ HEMŞEHRİMİZ SERDAR AŞIK'I ZİYARET ETTİM

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Son yazımın konusu Bodrum-Turgutreis'de gerçekleşen D-Marin Turgutreis 9.Uluslararası Klasik Müzik Festivali idi. Konserleri izlemeye gittiğim günlerden birinde bu beldede yaşayan hemşehrimiz Serdar Aşık'ı, yerleşimin merkezinde yer alan iş yerinde ziyaret ettim. Kendisi ile ''Çorum Su Böreği & Mantı Evi'' lokantası önünde fotoğraf çektirdim.

* * *

Yazımın başında kendisinden genç olarak bahsetmemin nedeni 1975-76 ders yılında bacanağım Yaşar Battal'ın oğlu Mehmet ile birlikte İzmir'e, ortaokulu okumak üzere geldiklerinden beri tanımamdır. İki genci ailemizin bir ferdi gibi kabul ettik ve bilhassa rahmetli eşim onlara tam annelik yaptı. Esasen rahmetli annem Serdar'ın rahmetli dedesi İhsan Aşık'ın akrabamız olduğunu söylerdi. Ülkemizde soy ağacı kayıtları olmadığı için bu akrabalığın nereden geldiğini şu anda bilemiyorum.

 

Serdar İzmir'de lise tahsilini ve İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesini bitirdikten sonra bir müddet İstanbul'da çalışmış , sonra Çorum'a dönmüş ve mesleğini serbest mimar olarak icra ederken rahmetli babası Mustafa Aşık'a da işlerinde yardımcı olmuş. Beş seneye yakın bir süre de Azerbaycan'da çalışmış.

 

Serdar'ın İsviçre'de tahsil yapan ve orada yaşayan kardeşi Bülent de bir süre Çorum'da birlikte çalışmış ise de daha sonra Turgutreis'de Çorum yemekleri ve tatlıları satan bir lokanta açmış.

 

Tanınmış bir müteahhit, tuğla fabrikası ve inşaat malzemesi dükkanı sahibi olan İhsan Aşık'tan sonra oğlu Mustafa Aşık aynı işleri yürütmüş. Mustafa Aşık, son yıllarda eşi ile birlikte oğlunun yanına Turgutreis'e taşınmış.

 

Serdar, bir müddetten beri Turgutreis'deki hem lokanta işini yürütüyor, hem de mesleği ile ilgili işlerle meşgul oluyor. 

 

* * *

 

Serdar'ı ziyarete gittiğimde aynı beldede tatil yapan eski Çorum Belediye Başkanı Turhan Kılıçcıoğlu'nun eşi Meral hanım ve oğlu Hakan ile karşılaştım. Kendileri ile sohbet ettim. Bu arada aynı lokantada oturan genç bir arkadaş yanıma gelerek elimi öptü ve talebem olduğunu söyledi. 1975-76 ders yılında Çorum Makina Meslek Yüksek Okulunda okuttuğum Öner Cerit imiş.  Sohbetimiz esnasında, Karabük'de teknisyen olarak çalışan Öner'in babasının şehrimizin tanınmış insanlarından Turgut Cerit olduğunu da öğrendim. Serdar'ın bu iş yeri aynı zamanda Çorumluların buluştuğu bir yer olmuş.

 

Serdar beni ağırlamak için çırpındı... Nasıl yapılacağını annesinin öğrettiği Çorum mantısı çok lezzetli idi. Fazla tatlı yemememe rağmen Serdar'ın ısrarla tatmamı istediği Çorum baklavasını zevkle yedim. Festivalin konserine yetişebilmek üzere elimi öpen Serdar'ı kucakladım ve kendisine başarılar dileyerek oradan ayrıldım.

 

Hemşehrilerimin böyle bir iş yerini kurmaları ve başarı ile yürütmeleri beni bir Çorumlu olarak çok sevindirdi. İnşallah işleri daha da gelişir. Uzayan kol bizden olsun.

 

Sizin de yolunuz Turgutreis'e düşerse muhakkak bu lokantaya uğrayınız ve mahalli yemeklerimizi tadınız. .

 

Bodrum-Dörttepe, 8 Eylül 2013

 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
24°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@