24.09.2019, 00:05 104

BODRUM BALE FESTİVELİ’NDEN İZLENİMLERİM!

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

22.7.2019 tarihli yazımda dünyadaki önemli 4 sanat festivalinden bahsetmiştim. Bunlar arasında, Bodrum Müzik Festivali’ne yer verdiğim için Bodrum’da Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’nce tertiplenen Türkiye’nin ilk ve tek bale festivali olan Bodrum Bale Festivali’nden bahsetmemiştim.

Bodrum Bale Festivallerini yıllardan beri izledim ve balelerden bazıları hakkındaki izlenimlerimi sizlerle paylaştım. Bodrum Kalesi Kuzey Hendeği Sahnesi’nde, Türkiye ve Dünya’dan bale ve modern dans yapıtlarının yer aldığı 17. Uluslararası Bodrum Bale Festivali, 3 Ağustos’ta başladı ve 21 Ağustos’ta sona erdi.

Programda yer alan bale ve modern dans yapıtları şunlardı;

Mersin Devlet Opera ve Balesinin sahnelediği modern dans repertuvarının beğenilen eserlerinden Meksikalı ressam Frida Kahlo’nun hayatı “Frida”.

Gürcü Ulusal Dansı’nın tüm Dünya’da tanınmasını sağlayan ve halklarının savaş, kahramanlık ve aşk hikâyelerini sergileyen Sukhishvili Ulusal Balesi.

İzmir Devlet ve Opera Balesi tarafından sahnelenen Romeo ve Juliet’in Ölümsüz Aşkları

Antalya Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenen Şehrazat Balesi.

Aida Gomez ve Dans Topluluğu’nun özgün yorumuyla “Carmen”.

İstanbul Modern Dans Topluluğu’nun ‘Jizel’ Dans-Drama gösterisi.

Bu sunumlardan bir kısmını geçmiş yıllarda izlediğim için programda bulunan iki gösteriyi görmeyi tercih ettik. 7 Ağustos’ta eşim ve kızımla birlikte izlediğim 90’a yakın ülkede 50 milyondan fazla seyirciyle buluşan 60 dansçı ve 10 müzisyenden oluşan Gürcistan Sukhishvili Ulusal Balesi, folklorik temaları modern koreografileriyle sentezleyen muhteşem gösterileri ile Gürcü halkının savaş, kahramanlık ve aşk hikâyelerini ihtiva eden performansıyla tüm seyircileri etkiledi ve büyüledi. Bizim Kars halk danslarıyla figürleri ve kıyafetleri ile de benzerlik gösteren bu baleyi zevkle izlememizin bir nedeni de kızımın lise döneminde, okulun folklor grubunda ve Kafkas dansları grubunda yer almasıydı.

21 Ağustos’ta ailece ‘Jizel’ Dans-Drama gösterisini izledik. Bir dünya klasiği olan Giselle Balesi’nin koreograf Aysun Aslan tarafından modern bir dans drama formunda sunumu olan “Jizel” eseri, İstanbul Devlet Opera ve Balesi Modern Dans Topluluğu tarafından sahnelendi. Giselle balesi, JİZEL ismi ile bulunduğumuz coğrafyaya has, günümüz sosyal dokusunda örülen bir form ile sahnelendi. Giselle balesinin Albrecht, Giselle, Hilarion, Myrtha gibi klasik karakterleri, Alb, Jizel, Hila, Mirta olarak tanımlandığı ve Aysun Aslan’ın özel üslubuyla anlatıldığı bu farklı JİZEL seyirciye son derece dinamik ve coşkulu anlar yaşattı.

Malta Seyahat ve diğer önemli konulardaki yazılarım nedeniyle, bu yazımı gecikerek de olsa sizlerin değerlendirmesine ve bilgisine sunmayı istedim.

İstanbul, 22 Eylül 2019

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@