20.10.2015, 00:11 566

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER ÇÖLLEŞME İLE MÜCADELE SÖZLEŞMESİ UNCCD- COP 12. TARAFLAR KONFERANSI

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

12-23 Ekim tarihleri arasında BM Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesi UNCCD- COP 12. Taraflar Konferansı Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın ev sahipliğinde 195 ülkenin katılımıyla Ankara Ticaret Odası (ATO) Kongre Merkezi Oditoryum Salonunda gerçekleşmektedir. Bu Konferans kapsamında 15 - 16 Ekim tarihlerinde düzenlenen 3. Ulusal Sulama Sistemleri Sempozyumu’na panelist olarak katıldım.. Zamanım müsait olduğunda Taraflar Konferansı GEF( Global Environment Facility- küresel Çevre Fonu ve Rio Sonrası oturumlarını da takip ettim.
Bu yazımda sizleri Birleşmiş Milletler Çölleşme ile Mücadele Konferansı ve açılışı hakkında bilgilendirmeyi istiyorum. Gelecek yazımda 3. Ulusal Sulama Sistemleri Sempozyumu konusu üzerinde duracağım.
* * *
Çölleşme olgusu kamuoyunda bilinenin aksine arazinin verimliliğini kaybetmesi anlamına geliyor. Çölleşme ve kuraklık sonucu her yıl milyonlarca insan yerini ve yurdunu terk ederek göç etmek zorunda kalıyor. Küresel sonuçlara neden olan çölleşme sorunu sadece çölleşme olan ülkeleri değil, tüm dünyayı ilgilendiriyor. Bu nedenle Birleşmiş Milletler konuyu sahiplenmiş ve Çölleşme ve Mücadele Sözleşmesini 1977 yılında hazırlamıştır. 1994 yılında Paris’te kabul edilen ve özellikle Afrika’da Ciddi Kuraklık ve/veya Çölleşmeye Maruz Ülkelerde Çölleşme ile Mücadele için Birleşmiş Milletler Sözleşmesi’nin amacı, etkilenen bölgelerde sürdürülebilir kalkınmanın sağlanmasına katkıda bulunmak üzere, çölleşme ile mücadele etmek ve kuraklığın etkilerini hafifletmektir. Sözleşme’de yer alan amaca, uluslararası işbirliği ile desteklenen ve her düzeyde yürütülecek etkin eylemlerle ulaşılması hedeflenmektedir. Söz konusu Sözleşme’ye 193 ülke ve Avrupa Birliği taraftır. Gelişmeleri gözden geçirmek için belirli zamanlarda Taraflar Konferansları yapılmaktadır.


* * *
Konferansın açılışında konuşan Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, 2050 yılında dünya nüfusunun 9 milyarı geçeceğine dikkat çekmiş ve :
"Çölleşme toplumların geçim kaynaklarını etkileyen, kimi zaman göçlere zorlayan küresel bir meseledir. Harplerden sonra göçler, çölleşme ve kuraklıktan kaynaklanmaktadır. Bu durum dünyada her yıl 500 bin kişiye evini terk ettirmektedir. Beslenme insanların en temel ihtiyacıdır. Dünyamız her yıl 10 milyon hektar tarım alanını kaybetmekte, toprak verimliliğinin azaldığı bölgelerde 1 milyar insan yeterli beslenememektedir. Toprakların yanlış kullanımı sebebiyle 2035 yılına kadar küresel gıda üretiminin yüzde 12 azalması beklenmektedir. Gerekli tedbirlerin alınmaması halinde yetersiz beslenen insanların sayısı artacaktır. Su kaynaklarının azalmasından gıda güvenliği doğrudan etkilenmektedir. On yıl içinde dünyada her üç kişiden birinin suların kıt olduğu şartlarda yaşaması ihtimali söz konusudur." dedi.
İklim değişikliği ve zirai alanların sürülemez şekilde kullanımının tatlı su kaynaklarının azalmasına neden olduğunu söyleyen Eroğlu, “Herkes için sağlıklı, yeterli su ile insanoğlunun can ve mal güvenliğinin sağlandığı bir dünya kurmak mümkündür. Bunun sağlanması için insanların davranış şekillerinin değiştirilmesi ve bugünden itibaren su ve gıda sağlayan her karış toprağın korunması şarttır. Bir taraftan toprakların verimsizleşmesini önlerken, diğer yandan verimsizleşmiş tarım alanlarını geri kazanmak için gayret edilmesi şarttır. Hayatımız ve medeniyetimiz toprağa bağlıdır” açıklaması yaptı.BM Genel Sekreter Yardımcısı ve UNCCD İcra Direktörü Monique Barbut konuşmasında;
COP12 toplantısı katılımcılarının arazi bozulumunu dengelemeye karar vermesi durumunda, ülkelerin kaybedilen her toprağı geri kazanmaya çalışacağını belirten Barbut "Her yıl 12 milyon hektar bozulmuş araziyi rehabilite edebilirsek, ortalama sıcaklıkta yaklaşık yarım derecelik bir iklim faydası sağlayacağız. Bu girişim gerçekten hayata geçirilip 200 milyon hektar kurtarılırsa, sıcaklıklarda kısa süre içinde yarım derecelik iyileşme elde ederek dünyanın en yoksul insanlarına fayda sağlayabiliriz" dedi. Ayrıca, “2020 yılına kadar iklim değişikliği yapılacak çalışmalarda Paris’te gerçekleştirilecek oylar İklim Değişikliği Taraflar Konferansı’nda ele alınacak. Önemli olan konulardan bir tanesi karbon komisyonu olduğu gibi, aynı zamanda iklim değişikliğinde toprağın önemini de giderek arttırmaktadır. Toprak yönetimi ve toprağın iyileştirilmesi ulusal açıdan inceleneceği gibi, iklim açısından da çölleşmeyle mücadele çerçevesinde ele alınacak” diye konuştu.
COP11 Dönem Başkanlığı sona eren Namimbya Çevre ve Turizm Bakanı Pohamba Shifeta açılış oturumunda görevini Orman ve Su İşleri Bakanı Prof.Dr. Veysel Eroğlu’na devretti ve böylece UNCCD- COP 12 Dönem Başkanlığını Türkiye devir aldı.
* * *
Bu toplantıda alınan kararlar 2015 sonlarında Paris'te yapılacak İklim Değişikliği Konferansın'da konferans başkanı olan Türkiye tarafından sunulacak.
* * *
Bu konferansa devlet başkanları, bakanlar, üst düzey yöneticiler, akademisyenler, iş adamları, STK'lar katılıyor. Aynı zamanda Parlamenterler Forumu İş Forumu, STK Forumu ve Sürdürebilir Arazi Yönetim Exposu gibi etkinlikler de gerçekleştiriliyor.
* * *
Yapılan bilimsel çalışmalara göre ülkemiz her geçen gün daha ısınmakta ve daha az yağış almaktadır. çölleşme ve kuraklık sorunu ülkemiz için önemli konuların başında gelmektedir. Bu nedenle bir damla suyu boşa harcamamalıyız, erozyona mani olmalıyız ve çölleşmeden ülkemizi korumalıyız.
Antalya, 18 Ekim 2015
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
21°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@