16.02.2013, 00:00 128

BİRİNCİ KARNE BAŞARISI ÜZERİNE

Salim SAVCI

Salim SAVCI

2012-2013 öğretim yılının birinci karne dönemi 15 Ocak 2013 Cuma günü sona erdi. Öğrencilere karneleri verildi. Bazı öğrenci çok, bazısı yeteri kadar sevindi. Karnelerinde zayıfları görenler üzüldü. Her öğrencinin aldığı karne:

-Öğrencilerin de, ana ve babaların da, hatta öğretmenlerin de karnesi sayılabilir.

Öğrenci, öğrenendir. Öğrenmenin artanı ise, evde de, okulda da sevgi ortamı olmak ister. Tüm bunları yaratmış bile olsak, her karne, biraz önce söylenildiği gibi; o öğrenciyi okutmak isteyen, okutan, bunu görev sayan öğretmenlerimizin de karnesi sayılabilir.

Şimdi yine her şeyi düşünmek, önlemini almak; analara babalara ve öğretmenlere düşüyor. Şöyle ki:

-Yavrumuzun geleceğini hazırlamak için; soğukkanlı, hoşgörülü, sevgi ile dolu olmamız gerekiyor. Sertliğe, şiddete kaçan yollardan uzak kalabilirsek, tüm zorluklar yok olur, gider.

-Yavrumuzun hangi dersten başarısız olduğunu görünce sinirlenmeyelim. Yavrumuz bir alt sınıfta bu bilgileri alamamış ise onun yardımına ana ve baba olarak koşalım. Gerekirse ders, sınf öğretmenleriyle olan ilişkimizi artıralım.

-Yavrularımız çocuktur. Çocukluk yapmaları normaldir. Onları dinleyelim, anlayalım, tedbirleri onlarla alıp onlara kabul ettirebilelim.

-Yavrularımızın bazı derslere karşı bir ilgisizliği olabilir. Çocuğunuza yeteneğini düşünüp, onun bu sıkıntısını, onunla birlikte çözmeye çalışalım.

Evet; birinci kanaat dönemi 4+4+4 uygulamasının tam yapılamadığı dönemi yaşadı. Burada da yavrumuzun yanında olabilelim. Göreceksiniz ikinci kanaat döneminde yavrularımızın başarısı artacaktır.

Tüm yavrularımıza sağlıklı bir yaşam ve okuma azmi dileyelim!

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@