03.02.2011, 00:00 226

BİR ZAMANLAR ÇORUM'DA KIŞ SPORLARI YAPILIRDI!

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Erzurum'da gerçekleşen 25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları'nın açılış törenlerini izlerken lise öğrencisi olduğum günleri ve Çorum'da kayak yaptığımız günleri hatırladım. Erzurumlu olan beden eğitimi öğretmenimiz Tahir Altın daha önce bir yazımda geniş bir şekilde anlattığım gibi bizlere kayak kaymayı öğretmek için büyük gayret gösterdi. Bugün Bahçelievler'in üst bölgesinde Nadık istikametindeki tepelerde kayak kayardık. Zaman zaman yarışmalar da yapılırdı. Bir defasında ben de ikinci olmuştum. Cumhuriyet gazetesinde bu yarışla ilgili yer alan haberde soyadımdan dolayı beni Samsun Lisesi yarışcısı olarak vermişlerdi.

O zamanlar Çorum içinde tam kış şartları hakimdi. Kış mevsimi uzun sürer, her tarafı kar kaplar ve saçaklardan buzlar aşağı sarkardı. Geçen hafta Çorum'da idim. O eski kışlardan hiçbir belirti yoktu. Her taraf sanki baharı yaşıyordu. Bir ara içinden geçtiğimiz Sıklık Boğazı'nda bile pek kar yoktu. Bu değişimde bölgemizde yapılan barajların etkisi olduğu kadar, dünyanın ısınmasının da etkisi olduğunu düşünüyorum.

*     *     *

Yazıma Erzurum  25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları ile ilgili değerlendirme yaparak devam etmeyi istiyorum. İzmir'de 2005 yılında yapılan Dünya Üniversiteler Yaz Oyunları'ndan sonra ikincisinin gerçekleştirilmesi büyük bir başarı olarak değerlendirilmelidir. Bu Oyunlar için yapılan tesisler ülkemizin doğu bölgesinin de kış sporlarında öne çıkmasını sağlayacaktır.

Erzurum-2011'de ülkemiz, alp disiplini, biatlon, buz hokeyi, curling, kayakla atlama, kayaklı koşu, kuzey kombine, snowboard, serbest stil, kayak, artistik paten ve sürat pateni olmak üzere bütün branşlarda mücadele edecek.

Kayakla atlama ve kuzey kombinde kadın sporcumuz bulunmuyor. Toplam 153 milli sporcunun 74'ü kadın, 79'unu erkek sporcular oluşturuyor.

Şu ana kadar sporcularımız hiç madalya alamadılar.

Organizasyonda en fazla sporcu ile yer alan Rusya, madalya sıralamasında 3 altınla ilk sırada bulunuyor.

Universiade Erzurum-2011'de ikinci gün sonunda madalya sıralaması şöyle oluştu:

Ülke                Altın     Gümüş             Bronz

Rusya              3          2                      2

Güney Kore     2          1                      2

İtalya               1          -                      2

Kazakistan       1          -         2

İsviçre              1          -          -

Japonya           -          2                      -

Almanya          -          1                      -

Ukrayna           -          1                      -

Çin                  -          1                      -

Altıncı gün sonunda en fazla madalyayı Rusya kazandı.Organizasyonda en fazla sporcu ile yer alan Rusya, madalya sıralamasında 8 altın, 5 gümüş ve 4 bronzla ilk sırada bulunuyor.

Saydığım branşların bir çoğunun ne olduğunu ben de bilmiyorum. Ne yazık ki kış sporları içinde yer alan bu branşlar ülkemizde pek revaçta değil.

Yanılmıyorsam buz hokeyi yapmaya müsait salon ilk olarak Ankara Bahçelievler semtinde, 1982 yılında açılmıştı. Açılışında ben de bakan arkadaşlarımla bulunmuştum.Aynı salonda buz hokeyi de yapılıyordu.Bugün bu tip salonların büyük şehirlerde arttığını duyuyorum.İstanbul'da bir yakınım buz hokeyi takımında yer alıyor.

*     *     *

Şu anda Çorumlu gençlerin herhangi bir kış sporu yapıp yapmadığını merak ediyorum. Acaba Çorum'da mevcut amatör ve profesyonel spor kulüpleri bünyesinde kış sporları ile ilgili bir branş var mı? Çatak'daki tesilerden faydalanılıyor mu? Beni bu konuda aydınlatan ve bilgilendiren olursa sevinirim.

Bir zamanlar Çorum'da yüzme sporu yapamayanlar kısa bir süre önce bu imkana kavuştular. Şimdiden yeni planlama çalışmaları başlatılarak Çorumlu gençlere yakın bir gelecekte kış sporları yapma imkanı sağlanması gerektiğine inanıyorum.

İstanbul, 2 Şubat 2011
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@