14.02.2014, 23:17 249

BİR TOPLUMUN GELECEĞİ ULUS KAVRAMINA BAĞLIDIR

Salim SAVCI

Salim SAVCI

1.Giriş:
Dünyada pek çok toplumlar vardır. Bunlardan birincisi değilse de kesinlikle ikincisi Türk toplumudur. Tarihi bilgilerimiz böyle yazmamızı gerektiriyor. Şöyle ki:
Çin toplumu: Dünyada göç etmemiştir. Çin’de yaşamıştır. Türk toplumundan çekindikleri için bir Çin Hattı çekerek yaşamını sürdürmüştür.
Türk toplumu: Orta Asya’da yaşamıştır. İklim şartlarına dayanamayınca batıya göç etmiştir. Hazar Denizi’nin güneyinden gelerek Önasya denilen Anadolu’ya yerleşmişlerdir. Göçmenliğin taşıdığı özelliklerle yeni vatanlarında en iyi olmanın örneklerini vermişlerdir. İmparatorluklar kurmuşlardır. Bir zamanlar dünyaya örnek olmayı başarmışlardır.
Her başlangıcın bir sonu olabildiği için, koskoca Osmanlı İmparatorluğu çökmüştür. Dünya pes dememiştir. İçinden çıkan “Kuva-i Milliye” ruhunun heyecanı ile 7’den 70’e kadar tüm insanları ile bir Kurtuluş Savaşı verererk Gazi Mustafa Kemal’in rehberliğinde bir Türkiye Cumhuriyeti kurmuştur. Halk, ırk, din, mezhep ayrımına sepmadan batı gibi çağdaş olma yolunu seçmiştir. Kabul ettiği Anayasa ile sınırları belli bir devlet kurabilmiştir. İşe de eğitim ile başlamıştır. Okuma yazma oranı çok düşük olan Türk toplumunu bugün 12 yıllık bir zorunlu eğitimden geçirmeyi başarmıştır. Türkiye Cumhuriyeti’ni cemaat kavramı yerine ulus kavramında aşamalar yaparak gelişmekte olan ülkeler düzeyine çıkarmıştır. Amaç; gelişmiş ülkeler düzeyine çıkarmaktır.
2.Ulus kavramının üstünlükleri:
Bu üstünlükler çeşitli açılardan dile getirilebilir. Biz ise “Ulus” sözcüğünün anlamı ile konuya gireceğiz.
1)Ulus’un anlamı:
Çoğunlukla aynı toprak (vatan) üzerinde yaşayan insanların;
-Tarih,
-Dil,
-Din (mezhep),
-Ekonomik bağlarla birbirleriyle kenetleşerek oluşturdukları topluluğa “ulus” adı verilir. Eşanlamlısı Arapça olan “millet” sözcüğüdür.
Türk toplumunun, diğer toplumlardan farklı bir özelliği vardır. Türk toplumu göçmen insanlardan kurulduğu için “ortak -yanlara” içtenlikle bağlıdır. Bir varlık yaratmayı da bilebilmişlerdir.
2)Millet’in tanımı:
Sözcük Arapça’dır. Türçemizde bal gibi yaşar. Ulusun tanımını içerir. İslam dinindeki uluslar içersinde en önlerde gidebilenidir. Kurtuluş yolu arayanlara tarihde önder bir millettir.
3) Cemaat’in tanımı:
Dört tanım verebiliriz.
Cemaat: Sözcük Arapça’dır. İslam dininde, Allah’a gidilen yollarda bir inanç yolunda olanları içerir.
Tanım 1: Bir yere toplanmış insanların oluşturduğu toplumdur. Eşanlamlısı maşer, güruhtur.
Tanım 2: Bir dinden, bir mezhepten, bir inançtan olanların oluşturduğu topluma cemaat denir.
Tanım 3: İslam dininde namazda imama uyanlar demektir.
Tanım 4: Herkes gibi davranmayı kabul etmektir.
Bu dört tanımdan anlaşılacağı üzere, cemaatta, inanç konusu öne çıkar. İnanç konusunun yollarında olanları bir araya getirir. İnanç konusu, akıl, mantık, bilimden uzaklaşamaya başlarsa cemaat kavramı, taraflar oluşturur. Bu ise en ideal yönetim biçimi olan demokraside sıkıntılar doğurabilir. Yandaş, bizden kavramları boy verirse cemaat avramı sıkıntılar yaratabilir.
4.Çağdaşlaşma yolu:
Çağdaşlaşma yolu akıl ve mantığa dayanır. Bilime açıktır. Her bireyin haklarına saygı duyar. Kimse kimsenin inancına, dinine karışmaz. Herkesin dini, kendisine aittir ilkesi kabul edilir ve özenle yaşatılır. Ulus kavramı baş tacı edilir. Ulus kavramına sahip çıkılır. Her şey, Türk toplumunun geleceği açısından ele alınır. İncelenir, araştırılır. Ben de ben denilmez. Biz de biz görüşünde bir araya gelinir. Toplum da huzur içerisinde yaşama olanağı bulur.
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
parçalı bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@