09.10.2012, 00:00 73

BİR TOPLUM KENDİSİNİ NASIL YİTİRİR?

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Her toplum, başlangıçta geri kalmış ülkeler arasındadır. Birlik, beraberlik derler aşamalar yaparak gelişmekte olan ülkeler düzeyine çıkarlar. Bunu da yeterli görmezler, gelişmiş ülkeler düzeyine ulaşmak isterler. Onlardan ders alırlar. akıl-bilim-mantık yolunu izlerler. Çağdaş olurlar, üretici olmanın yollarını öğrenirler. Hakkı, hukuku, bağımsızlığı, özgürlüğü baş tacı edinirler. Gelecek kuşakları da bu doğrultuda yetiştirmek isterler.

Bu genel bakışı, kendi ülkemiz için düşünelim diyebilirsek,ülkemizin hangi aşamada olduğunu taraf tutmadan söylememiz gerekir. Tüm dünya biliyor. Türkiye gelişmekte olan ülkeler arasındadır.

Türkiye’nin gelişmiş ülkelerden sayılabilmesi için,  her vatandaşa düşen görevler vardır. Şimdi bunları sıralayalım:

Sorumlu koltuklarda oturanlar (devlet-kurum-kuruluş olabilir) bilerek ya da bilmeyerek kendisini bu makama getirenleri tercih etmeye, seçmeye, onlara öncelik tanımaya başladıkları zaman; bireylerin yararlarını öne alabilirler, adamım, yandaşım, bizden, sizden sözcüklerinin arkasından koşabilirler. O zaman bu dört sözcüğün dışında kalanlar; ötelenmiş, dışlanmış olurlar. Oysa bu sandalyelerde oturanlar için her vatandaşa hizmet etmeleri kutsal bir borçtur. Çünkü hepimiz biriz, bütünüz, ak ve kara günlerde birlikte olmayı şeref sayan bireyleriz.

Gelişmekte olan Türkiye’yi gelişmişler arasına ulaştırmak, bu ülkede yaşayan tüm bizler için bir borçtur. Niçin böyle yazdığımı açıklamak isterim. Her gün, daha çok;

Bana ne?, aman sen de! Beni ilgilendirmez, git be kardeşim havası esebiliyor. Bu havanın şiddeti artarsa, gelişmekte olan bu toplumu sıkıntılara sokabiliriz.
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
parçalı az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@