31.01.2015, 00:17 397

BİR SÖYLEŞİDEN GELECEĞE

Salim SAVCI

Salim SAVCI

2015 yılı ocak ayı ortalarında bir meslektaşımla sohbete daldık; çeşitli konular üzerinde görüşlerimiz dile getirdik. Bir ara meslektaşım bana bir soru yöneltti:
-“Mustafa Kemal Cumhuriyeti nereye kurdu?” dedi. Bunu da kendisine yaşlı köylü vatandaşın sorduğunu söyledi diye bildirdi.
Köylü dayı verilen cevapları yerinde bulamamış, eklemiş.
-Dünyaya dile bildirmiş.
Şimdi başımızı iki elimiz arasına alalım, düşünelim. Şöyle ki, Osmanlı İmparatorluğu batmak üzeredir. O dönemde adı geçen devletler ülkenin her yanını işgale başlamıştır. Fakat özelliklerini bilemedikleri Türk halkı, Kuva-i Milliye (Milli Sözleşme) ruhu ile Çanakkale kahramanı Mustafa Kemal’in liderliğind eyediden yetmişe harekete geçti. Bugünkü sınırlar içindeki topraklarda çağdaş olmanın yöntemi olan Cumhuriyet’i kurdu.
Şimdi de bu sorunun cevabını yaşlı köylümüzün bakış açısından dile getirmeye çalışalım.
Evet, milli kahraman Mustafa Kemal yeni kurulan devlete Türkiye Cumhuriyeti adını verdi ama gerçekte konu, geri kalmış toplumlar için dünyadaki tüm topluluklara örnek olmasının örneğini verdi. Yaşlı köylümüzün dediği gibi Mustafa Kemal Cumhuriyeti dünyada kurdu.
Okuyamamış köylümüzün verdiği cevap göğsümüzü kabartıyor. İşte Türk insanı bu demektir. Ne mutlu bize ki bizler de onlardan birisiyiz!
“Sivrisinek saz, anlamayana davul zurna az!..”
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
14°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 26 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@