09.02.2016, 00:28 198

BİR ŞEHİRLERARASI YOLCULUK

Sungur T. SABUNCUOĞLU

Sungur T. SABUNCUOĞLU

1943 Yılı Birincikanun (Aralık) ayının ortalarında, leyli-meccani (parasız yatılı) imtihanını kazanmış olarak, Bursa Erkek Lisesi’ne gidecektim. Henüz 13 yaşında bir ortaokul üçüncü sınıf talebesiydim. Babam götürüyordu beni...
Soğuk, çok soğuk bir gece...Saat 22 gibi Velipaşa Hanı önünde otobüse biniyoruz. Sıkış-tepiş yerleşme mücadelesi hayli uzun ve münakaşalı geçti. 3 - 4 tonluk kamyon şasisi üzerine mahalli olarak ahşap bir kapalı-camlı kasa yapılmış.
2 ila 2.5 metre olan genişliğe 5 oturak sığdırılmış. Diz mesafesi de yetersiz. Isıtma ve havalandırma yok. Yolcular, sıkışık oturarak, sigara dumadı ile ısınıyor. Sigara içmeyen yok, babam ve benden başka.... Şoförün yanına özellikli birisi oturtulmuştu; yol boyunca şoförle durmadan konuşması ve peşpeşe yakılmış sigara yetiştirmesi, bu suretle şoförün uyuklamasını önlemesi, özel göreviydi onun.
Yaklaşık 120 km.lik yolu, bu kapalı kutunun içinde, 4-5 saatte tamamladıktan sonra, bitkin ve baygın halde Çerikli istasyonuna ulaşıyoruz. Daha gün ışımamış bile..Hava dondurucu soğuk.İstasyon binası gibi bir şey yok, belki sadece bilet gişesi var. Bir gaz lambası ile aydınlatılan zifiri karanlık, toprak tabanlı, toprak damlı köy kahvesindeyiz. Oturacak bir tabure ve sıcak çay bulmak bir saadet..Ama temiz hava sadece dışarda..
Zor geçen saatlerden sonra buzlu bir sabah güneşiyle beraber kara tren uflaya-puflaya geliyor.Yüksek basamaklardan tırmanmak. kapıyı açıp koridora girebilmek ciddi bir başarı.Bir kompartımanda yer bulmak, 4-5 saat sonra Ankara'ya ulaştığımızda mümkün oluyor ancak.. Biz Bursa için Karaköy istasyonunda ineceğiz. Bozüyük ile Bilecik arasında bir köy, Karaköy…İndiğimizde gece yarısıydı.Babam ve ben kompartımanda öylesine uyuya kalmışız ki, uyanıp heyecan ve telaşla aşağı atladığımızda tren yürümeye başlamıştı nerdeyse..
Karaköy, Çerikli'den nekadar farklı, o karanlıkta farkedemedik tabii...ama çatır-çatır buz yerine kütür kütür kar farkı belliydi..Koşarak ulaştığımız Bursa otubüsünün Çorum'dakinden çok farkı yok,. Gece boyunca katettiğimiz yolun epey uzun ve zor bir yol olduğu belli..
Nihayet sabah gün ışırken Bursa'ya ulaşıyoruz. Çorum’dan buraya yolculuğumuz 35 saati bulmuştu. Otobüsten liseye kadar nasıl gittiğimizi hatırlamıyorum, faytonla gitmiş olmalıyız.
Ders yılının ortasında, bir kış günü, 13 yaşında mahcup bir Anadolu çocuğu olan beni, Bursa Erkek Lisesi Müdürü’ne teslim ederken , babamın , eski Osmanlı usulünce, 'eti sizin, kemiği benim' dediğini unutamam..
30 Ocak 2016

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
parçalı bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 05 Aralık 2020
İmsak 06:11
Güneş 07:41
Öğle 12:36
İkindi 14:59
Akşam 17:20
Yatsı 18:45

Gelişmelerden Haberdar Olun

@