17.05.2012, 00:00 468

BİR İNSANI TANIMANIN YOLLARI

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Araştırmalarıma göre, bir insanı tanımanın üç yolu vardır. Bunları sırası ile yazmak istiyorum:

1.Göz ile,

2.Kulak ile,

3.Bilimsel yol ile.

1.Göz İle Tanıma:

Göz, bir görme organıdır. Çok insanları görebiliriz. Ama bunlardan anamızı, babamızı, aile büyüklerimizi hemen tanırız. Fakat başka insanları sık sık görmüş isek tanıyabiliriz. Benzetip yanıldıklarımız da olur. Bu nedenle göz ile bir insanı tanımamız kesinlik ifade edemez.

2.Kulak İle Tanıma:

Kulak, bir işitme organıdır. Çok insanlarla karşılaşabiliriz. Onların seslerini sık sık işitmiş isek, o insanları hemen tanıyabiliriz. Yalnız yaşları ileri olanlar, kişilerin yüz hatlarını unuturlar ama sesleriyle onları tanıyabilirler. Bu demektir ki, kulak ile tanıma da bir kişiyi tanımak için yeterli değildir.

3.Bilimsel Yol İle Tanıma:

İnsanoğlu göz ve kulak ile insanları tanımada sıkıntıya düşünce bunun kesinlik yanı olanı aramak zorunda kalmıştır. Akıl ve mantığını bir de bilimi kullanmayı becerebilmiştir. Böylece bir insanı kesin olarak tanıtan verilere ulaşmıştır. Şimdi de bunları sayalım:

1)Aynı adı, soyadını taşıyanlar olunca; baba adını, ana adını söyleyerek amaca ulaşmak istemiştir. Bunların da yeter olmadığı anlaşılınca, kişinin doğum yeri, doğum tarihi imdada yetişmiştir. Fakat bunlar bile bir kişiyi net olarak tanıtmaya yeterli olamamıştır.

2)Bu kez; her vatandaşa bir vatandaşlık numarası verilmiştir. Vatandaşlık numarası ile pek çok yasal yazı işlerinde bir insanı tanıma olanağı bulunmuştur. Ama ölen kişinin tanınması zorunluluğu doğunca vatandaşlık numarası da yeterli olamamıştır.

3)Düşünen beyin, tıptan yararlanmayı düşünmüş, herkesin parmak izinden, bir de DNA’sından yararlanmanın yolunu bulmuştur. Hırsızlıklarda ve benzeri durumlarda parmak izi çok şeyi aydınlatabilmiştir. Parmak izinin alınamadığı durumlarda da DNA her şeyi aydınlatabilecek düzeydedir.

Bu yazıyı yazarken bir dost geldi. Yazıyı okuttu. O da şunları ekledi:

Bana anlatılanlara göre; önce Türklerde, sonra Araplarda bir çocuğa ad verilirken, seçilen adın önüne babanın adının getirilmesi gelenekleştirilmiş. Yani, her kişinin adının önüne babasının adının yazılması düşünülmüş. Buna bir örnek vermek istedim, kendimden verdim: Hasan Salim Savcı. Kadın olsaydı Hasan Rasime Demir (kızkardeşim) olurdu.

Bir insanı tanımak için söze başladık, buraya kadar geldik. Sizler isterseniz buna anne adını bile ekleyebilirsiniz.

Sevgi benden, düşünmek sizden olsun!

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner443
banner255
banner133
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 26 Ocak 2021
İmsak 06:21
Güneş 07:48
Öğle 12:58
İkindi 15:33
Akşam 17:57
Yatsı 19:19

Gelişmelerden Haberdar Olun

@