09.04.2016, 00:25 263

BİR İNATÇI ÇOCUK KONUŞUYOR

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Ben; bir çocuğum. Ablamla birlikte aynı yuvada yaşıyorum. Babama ve anneme göre; uyumluyum. Ablama göre ise; inatçı bir çocuğum. İnatçı damgasını nasıl yediğimi anlatacağım.
Babam ile annem üniversite mezunudur. Ayrı alanlarda bir meslek sahibidir. Bizim ailede bir ilke var. Ben ve ablam bu ilkeye uyarız.
Babam ile annem; bize yapabileceğimiz şeyler de:
-Yavrum, sana yapamayacağım şeyi yaptırmayı yerinde bulmayız. Senin üstesinden geleceğin işi söyleriz. O işi de becerince kesinlikle “teşekkür ederiz” derler. Bu ilkeyi de ben benimserim, o işi bir sorumluluk yüklenerek yaparım. “Teşekkür”ü de alınca çok sevinirim. Bu nedenle ben, babama ve anneme göre “uyumlu” bir oğlanım.
Babam ile annem; bu ilkeyi ablam için de aynen uygularlar. O da “teşekkür”ler alır. Yalnız ablam ile benim aramda geçen durumlar olur. Ablam yaşına bakarak:
-Kardeşim şunu yap! der. İşte o zaman, beynim alt üst olur. O işi yapmam. Ablamdan da;
-Sen, inatçı bir çocuksun damgasını yerim. Dünyam yıkılır. Her zaman, ablamdan, babam ile annem gibi davranmalarını beklerim. Onu da elde edemem. İnatçılığım da yaşar gider.
*
İnatçı çocuğu dinlediniz. İnatçılıkla ilgili sözcükleri buraya aktarıverdik.
İnat ne demektir?
Bir kişinin bildiğinden şaşmamasıdır. O konuda direnmeyi tercih etmesidir. İnat etmek ise, bunun eylem durumudur.
İnatçı ne demektir?
İnat etmeyi, huy ya da alışkanlık olarak yaşatmaktır.
İnatçılığın kökeni:
İnatçılık; bir tür duygudur. Kişinin baba ile annesinin 7 göbek soyundan gelen bir soyaçekim diye kabul edilebilir. Ya da, yukarıdaki örnekde olduğu gibi ailede kültür düzeyine göre olumlu sonuçlar alınabilir.
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
-5°
açık
banner303

Gelişmelerden Haberdar Olun

@