07.10.2017, 02:52 274

BİR GERÇEĞİ BİLDİREN SÖZCÜKLER

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Dil uzmanı asla değilim. Ama anadilim Türkçe’yi, tabandaki insanlar yaşattığı için severim de severim. Anadilim olan Türkçe’de yer alan sözcüklerin anlamlarını fırsat buldukça yazıyorum. Bu kez;

“Vahiy-Mesaj-Bildiri” sözcüklerinin anlamını aktaracağım. Niçin, diyebilirsiniz. Cevabım;

-Lütfen bir düşünün, her üç sözcüğü de kullanırken yerli yerine kullanmayı yerine lütfen getiriverin diye bir dilekte bulunacağım.

Vahiy:

Bu sözcük Arapça’dır. İnanç konusunda en son gönderilen “Tanrı” kavramlı dört dinin de din kitaplarında yer alan yani İslam dininde Kur’an’da açıklanan her “sûre”, “ayet”in evrenin tek yaratıcısı Allah tarafından seçtiği peygamberler yoluyla “vahiy” yoluyla gönderdiği öğütlerdir, düşüncelerdir, gerçeklerdir.

Vahiy sözcüğü de sözcüklerde şöyle verilmektedir.

“Bir düşüncenin, bir buyruğun (emrin) Tanrı’ca (evrende her şeyi yaratan) bir peygamberin içine doldurduğu şeylerdir.”

Burada; makam ya da kurum söz konusu değildir. Yüce Yaratan’ın peygamberler aracılığı ile insanlara duyurulmasıdır. Bu buyruklar, birer öğüttür. İnananların bunları gelecek kuşaklara da öğretilmesi istenilmiştir. Kısaca, din kitaplarında yer alan her cümle bir öğüttür. Bu öğütleri gönderen de yüce yaratandır.

Mesaj:

Bu sözcük Fransızca’dır. Sözcüklerde şöyle açıklanır.

a.tanım:

Önemli bir kişinin, bir topluluğa yolladığı bildirilerdir. Bildirileri yapan da bir kişidir, bir makamdır, bir kuruluştur.

b.tanım:

Bir kimseden, birine getirilen haberdir. Bu haber yazılı da söylem şeklinde de olabilir. Bunu da her insan yapabilir.

c.tanım:

Bir edebiyat ya da sanat eserinin anlatmak istediği şeydir. Bir yerde de anafikirdir. Burada da kişisellik vardır.

Bildiri:

Sözcük Türkçe’dir. Türkçe’yi sevenler bildiri der. Yabancı dil hayranları “mesaj” demeyi tercih ederler. Sözlüklerde de bildiri şöyle açıklanır:

Bir resmi makam ya da bir kuruluş, bir işi ya da bir durumla ilgili düşüncelerini halka duyurmak için yayınladığı yazıdır. Bu yazıyı veren de kuruluştur, yönetendir.

Sonuç:

Vahiy, Mesaj, Bildiri hakkında bilgiler verdik. Hepimiz insanız. Toplumsal varlığız. Canlılar içerisinde yalnız bizler akıla sahibiz. Herbirimizin bir anadili var. İletişimimizi onunla sağlıyoruz. Ricam şudur;

“Şu sözcüğü, şurada kullan, ama şurada kullanma” demeyeceğim.

Her sözcüğü yerli yerine kullanailirsek, çam da devirmeyiz. Hatta duvar da yıkmayız. Çünkü akıl, bize bunun için verilmiştir de!

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 28 Eylül 2020
İmsak 05:03
Güneş 06:27
Öğle 12:36
İkindi 15:56
Akşam 18:35
Yatsı 19:54

Gelişmelerden Haberdar Olun

@