30.05.2015, 00:03 326

BİR BAKANLIĞIMIZIN ADI ELEŞTİRİLİYOR

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Türkiye Cumhuriyeti bir devlettir. Milletler Meclisinde “gelişmekte olan ülke” diye anılır. İslam dünyasında yalnız o, bu aşamada sayılır.
Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde (buna Vatan denir) yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını kabul eden erkek-kadının tümü T.C. vatandaşıdır. Tek bayrağa sahiptir. T.C. vatandaşı olmakla övünür.
Devletimizin bir çok “Bakanlıkları” vardır. Bunlardan birisinin adı da “Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı”dır.
Osmancık’ta; Osmancık Haber gazetesine girerken yanımdaki ortaokul öğrencisi, solumuzdaki bahçe içerisindeki binada yer alan “Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü” levhasını gösterdi.
-Salim Dede, bu levhada dört sözcük var. Ortadaki Tarım ve Hayvancılık Türkçe, baştaki ve sondaki sözcükler Türkçe değil. Hele o Gıda sözcüğü yok mu, ağzımdan çıkarken beni rahatsız ediyor. Gıda yerine Türkçesi olan besin sözcüğünü asalar dünya mı yıkılırdı, dedi.
-Yavrum, bunu bu yolla anlatmak istemiyorum. Akşam eve dönüşte bana uğra, size bunları anlatayım, dedim.
Bu öğrenci sözünde durdu, akşama doğru bana geldi. Onu sevgiyle karşıladım. Anlattım da anlattım. Söylediklerim;
-Dünyada bize Türk derler. Türklerin anayurdu Orta Asyadır. Orada kuraklık olur, batıya göç ederler. Anadolu’ya yerleşenlerin çoğu Türkmendir. Onlar halk arasında konuşulan Türkçe ile konuşurlar.
-Osmanlı İmparatorluğu, Türkler tarafından kurulmuştur. Saray, halkın Türkçesinden almıştır, Farsça ve Arapçadan da alarak Osmanlıcayı ülkeye yerleştirmiştir. Sade vatandaş resmi işlerini Osmanlıca bilenler yardımıyla yürütmüştür.
-Türkiye Cumhuriyeti, halkın Türkçesine sahip çıkmıştır. Ama iletişimimizi sağlayan Arapça ve Farsçayı da öğrenmeye çalışmıştır. Arapça ve Farsça her sözcüğü de söylediğiniz o bakanlığın adında yalnız “Tarım” (ziraat) Türkçedir. Diğerler iise farklı sözcükler olup Türkçemizi zenginleştirmektedir.
-Salim dede, özene öze anlattınız ama bu farklılık kavramını anlayamadım.
-Yavrum, Türkçemize girmiş, giren, girecek olan sözcüklere sahip çık ki, Türkçemiz gelişsin, bizleri kenetleştirsin, asla bizleri ayrıştırmasın. Çünkü, geleceğimiz sizlere bağlıdır. Beni dinlediğin için çok teşekkür ederim.
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
parçalı az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@