17.11.2009, 00:00 144

BILL CLINTON VE LİDERLERİN BÜYÜK BULUŞMASI

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Değerli hemşehrimiz Avni Çelik’in sahibi olduğu Sinpaş Grubu tarafından tertiplenen “Sürdürülebilir Başarı İçin Liderlik” konferansı ile ilgili yazılarıma yoğun meşguliyetim nedeni ile sıcağı sıcağına devam edemedim. Basında ve televizyonlarda oldukça geniş yer bulan liderlerin (Bill Clinton ve Gerhard Schröder) konuşmalarından ülkemiz için önemli gördüğüm hususları değerlendireceğim.

*      *      *

Ülkesinden kaynaklanan küresel kriz için özür dileyen eski ABD Başkanı Clinton’un konuşmasının satır başları;

- “Türkiye’nin 21. yüzyılda dünyaya damga vuracağını biliyordum. Başkanlığım zamanında ilişkilerimizi bu nedenle çok önemsedim.”

- “Ben Türkiye’nin dünya için eskisinden daha önemli olduğuna ininıyorum.”

- “Dünyada oynadığınız rol daha da büyüdü. Türkiye’nin yanlış olduğunu düşündüğü şeyleri eleştirme ve işbirliği kabiliyeti arttı.”

- “Türkiye Avrupa’nın geleceği bakımından çok önemli. Orta Asya ve Ortadoğu için önemli. İslam ülkeleri ile ilişkilerimiz için önemli.”

- “Türkiye ile her konuda birlikte çalıştık. Gümrük Birliği için çalıştım. Türkiye’nin aday ülke olmasına katkıda bulundum.”

- “AB’ye üye olmanız, kör noktayı aydınlığa kavuşturacaktır. Bunu istiyorum, çünkü dünyanın ihtiyacı olan bu.”

- “Almanya ve Fransa’da anlaşılamayan şu: Siz AB’ye üye olursanız korktukları gibi bir göç olmayacak, çünkü gayrisafi milli hasılanız artacak ve insanlar ülkesinde kalacak. Yapmanız gereken kesintisiz ve yoğun dyaloğu sürdürmek.”

- “Kıbrıs meselesinin Türkiye’nin AB üyeliği önünde engel olmaması gerektiğine dikkat çeken Clinton, “Dünyanın ihtiyacı, herkesi daha iyi bir noktaya getirmek. Kıbrıs Türklerinin haklarını korumak önemli ama herkesin kazanabileceği çözümlerin destekleneceği şartlar oluşmalı. Buradaki rolünüz çok önemli” dedi.

- “10 yıl sonra Türkiye’yi görmek istediğiniz noktaya gelmek için politika, özel sektör ve Sivil Toplum Kuruluşları ile bu eşgüdümü sağlayacak kişi ve kurumların rolü ne olmalı diye düşünmelisiniz.”

*      *      *

Çok yoğun bir katılımla gerçekleşen ve başarılı geçen bu toplantıdan sonra sayın Avni Çelik’i aradım ve tebrik ettim. Aramızda geçen konuşmada kendisi Clinton hakkında aşağıdaki değerlendirmeyi yaptı;

“Sayın Clinton’la daha önce Cidde’de bir dostumun evinde akşam yemeğinde karşılaşmıştım. Bir süre sonra da bizim 35. Kuruluş yılımız etkinliklerine davet ettik. Sevgi temeli olan bir iletişimle kabul etti ve 2 gün misafirimiz oldu.

Karizması çok etkileyici. Bir çoğumuzun hemşerilik, vatandaşlık veya etnik sınırları vardır. Kimileri sadece kasabasında, kimileri kentinde, kimileri ülkesinde sınırlar kendisini... Clinton milliyetçilik duygularını da aşarak Dünya vizyonu olan bir kimlik. Ömrü ile sınırları olmayan emelleri, hedefleri var.

Beyin gücünü ve hafızasını mükemmel kullanıyor. Aradan geçen zamana rağmen unutmadan bana ismimle hitap ediyor. Sadece Amerika’yı yönetmekle kalmamış, Türkiye’yi, Türkiye’nin diğer ülkelerle ilişkilerini biliyor. Bilmekle sınırlı değil, bunları muhakeme ederek somut reçeteler öneriyor.

Kısaca düşünce dünyasında ve vizyonunda Dünya olan çok etkileyici bir lider. Genç neslin onun hayatından ve vizyonundan alacağı çok şey var.”

İstanbul, 15.Kasım.2009
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
22°
parçalı az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@