01.01.2017, 00:06 229

BİLİNÇLİ BESLENME

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Her insanın bilinçli hareket edeceği iki önemli alan vardır. Bunlar ise;

-Okumaktır,

-Beslenmektir.

Okumayı bizim toplum bugün bile “Okumak bir alışkanlıktır” diye kabul eder. Sigara, içki, kağıtlı-taşlı oyunlar ve enzerlerinin gerçek alışkanlık olduğunu bilir. Sağlığı el vermediği zaman da bu alışkanlıklarından vazgeçer. Okumayı, bir bilinçli eylelm olarak kabul ettiği için, bir japon bir yılda 25 eser okurken, biz Türkler de altı kişide bir kitap okumaktadır. Bu gerçeği gören bizler şimdi, “Oktumak bir bilinçli eylemdir. (İnsanın iradesini kullanmasıdır)” diyoruz. Her gün de okuyanımız damla damla çoğalıyor. Bu gerçekten ders alarak “bilinçli beslenme”den söz edebiliriz.

İnsanın, her birimizin aileden gelme alışkanlıklarımız vardır. Bu alışkanlık bugüne dek yaşamıştır, yaşatılmıştır. Bundan sonra yaşatılmamsı, her insana düşen bir büyük sorumluluktur. Bunun da çözüm yolu beslenme konusund akazanılan bilimsel tespitlerdir. Şimdi bunlardan bazılarını buraya aktaralım;

-İçeceklerden kola, cips ile benzerlerinden lütfen uzak kalınız.

-Famrikasyon çorbalar yerine, doğal olanlarını seçiniz.

-Sofralarınızda, aç çeşit yemek bulundurunuz.

-Bir de kendi kan grubunuzda sizin için zararlı olanların listesini aile doktorunuzla çıkarınız. Belleğinize de silinmeyecek şekilde not ediniz.

-Tüm kızartmalardan uzak durunuz.

-Sebzelerden yeşil olanlara ağırlık veriniz.

-Sağlıklı bir menüde, bir günde tüketilecek besinin yüzde kırkı pişmiş ise (ekmek dahil) yüzde atmışını da çiğ yiyeceklerden seçmeyi biliniz.

-Öğün sayısı ile günlük yiyecek miktarınızı azaltınız.

-Acıkmadan da bir şeyler yemeyiniz.

Aile doktorunuzun da görüşünü alarak bu ilkeleri artırabilirsiniz. İşte o zaman beslenme bilinçli olur. Bilinçli beslenmeler de insan ömrünü uzatır da uzatır.

Kaynakça: Can Boğazdan Gelir, Mehmet Ali Bulut, İstanbul-2012 yılından esinlenerek.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
-5°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 22 Ocak 2021
İmsak 06:23
Güneş 07:51
Öğle 12:57
İkindi 15:29
Akşam 17:52
Yatsı 19:15

Gelişmelerden Haberdar Olun

@