21.05.2018, 00:10 182

BEŞ KALEMDEN ÖZETLE RECEP RAHMİ TANKAYA (II)

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Mübarek Ramazan Ayınızı ve 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramınızı kutlarım.

Önceki yazımlarımda tanınmış iki bilim adamının öğretmenleri hakkındaki açıklamalarını sizlerle paylaşmıştım. Geçtiğimiz günlerde, didinerek yükselen ve hizmet veren Çorum’un tanınmış öğretmenlerinden Recep Rahmi Tankaya’yı ve kendisi ile ilgili kısa bir müddet önce yayınlanan “ Recep Rahmi Tankaya PAMUKKULAK HOCA” kitabını sizlere tanıtmaya çalışmıştım.

Bu yazımda ise kitabın son kısmında yer alan ve Recep Rahmi Tankaya hakkında bildiklerini ve izlenimlerini yazan aşağıda isimleri verilen ve kitabın giriş kısmında yer alan beş kalemin yazılarının kitabın yazarı Muzaffer Gündoğar tarafından çıkarılan özetlerini sizlerle paylaşmayı istiyorum.

* * *

“Beş kalemden özetle Recep Rahmi Tankaya

Recep Rahmi Tankaya kulaklarındaki rahatsızlığı nedeniyle iki kulağına da pamuk tıkadığı için halk arasında adı “Pamukulak Hoca’’ya çıkmıştır.(3) Hayata sıfırdan başlamıştır. Gözü hep daha ilerde olmuştur. Her işi beğenerek yapmıştır. Kendini yetiştirmeyi de ihmal etmemiştir. Bütün fırsatları değerlendirmiş, sonunda bir öğretmen olmuştur.(2)

İlk öğretmenliğine Seydim köyünde başlamış, (1922) daha sonra Ovasaray köyüne atanmıştır. Köyde 1928 yılına kadar eski yazı ile; 1928 yılındaki Harf Devrimi’nden sonra da yeni yazı ile eğitim öğretim yapmıştır. (4)

Milli Eğitim, öğretmenlikteki başarısı nedeniyle onu, yeni Türk harflerinin kısa sürede öğretilmesi, bu öğretimin yaygınlaştırılması konusunda gezici başöğretmen olarak görevlendirmiştir.(4)

Evinden saat kulesine doğru tek düze tempoyla, sağa, sola selam vererek yürürdü. Hep pozitif bakardı her şeye. Kendisiyle hep barışıktı. Hep güler yüzlüydü ve herkesle de dosttu.(2)

Çok güzel konuştuğu gibi çok da etkileyici şiir okurdu. Tüm öğrencilik yıllarımda ona özenerek ben de onun gibi güzel şiir okumaya çalışmışımdır.(3)

Recep Rahmi Hocam sadece dünyevi konularda değil, dini konularda da kendisini yetiştirmiş oldukça birikimli, bilgili, paylaşımcı ve değerli bir hocaydı. Onun dinde dogmatizme, bağnazlığa ve dar görüşlülüğe karşı mücadele eden bir yapısı vardı. Dini konuları, hoşgörü esaslarına göre yorumlardı. Makalelerinde, şiirlerinde vatanperver, demokrat, ileri görüşlü, ufku açık, hurafelerden arındırılmış aklı esas alan bir anlayışta olduğu görülmektedir.(5)

Recep Tankaya, kendini dini konularda da oldukça iyi yetiştirmişti. Ramazanlarda Bahçelievler Camisinde vaaz verecek kadar dini birikimi, kendisine güveni ve medeni cesareti vardı. (2)

Emekli olduktan sonra yazdığı bir şiiri ya da bir kitapçığı matbaada bastırır halka parasız dağıtırdı. İnsan ve yurt sevgisiyle dolu güler yüzlü, herkes tarafından sevilip sayılan birisiydi. Onu erkek elbisesi giyip çarşıda gezen bir melek gibi hayal ederdim. (3)

Hiç durmadan arı gibi çalışırdı. Ona “atom karınca” da denebilir. Evinin ön tarafındaki bahçesinde çok güzel çiçekler yetiştirirdi. Nereden bulduysa, Hacıbektaş elması diye en çok bir metre büyüyen elmalar dikmişti bahçesine. (2)

Çorum’da ilkokulların başöğretmenleri, öğretmenleri halk tarafından çok sayılır ve sevilirdi. Çarşıdan, pazardan geçerken esnaf ayağa kalkarak onları selamlardı. Bu başöğretmenler; Cumhuriyet İlkokulundan Feyziye Arna, Albayrak’tan Osman Özkan, Gazipaşa’dan Nazım Uğur, İstiklalden Şevket Soyocak, İnkılap’tan Mahir Tümer, Tanyeri’den Mümtaz Gürkan idi. Bu isimler ve Recep Rahmi Tankaya Cumhuriyetin yetiştirdiği sevilen, sayılan ve saygıdeğer öğretmenlerin öncüleridir. (1)

(1)Ahmet SAMSUNLU (Prof. Dr.),"Didinerek Yükselen ve Hizmet Veren Recep Rahmi Tankaya"

(2)Turhan UTKU (Yazar), "Recep Amcadan Bölük Pörçük Anılar"

(3)Abdulkadir Ozulu (Eğitimci-Araştırmacı Yazar)," O, Şiir Yazmanın ve Okumanın Ustasıydı"

(4)Mustafa KAYI (Emekli Eğitimci), "Yaşamayı Çok Severdi"

(5)Fikrettin ÇIPLAK (Emekli Din Görevlisi). “O Çok Yönlü Bilge Birisiydi" “

* * *

Cumhuriyetin kuruluş yıllarında Atatürk tarafından başlatılan eğitim seferberliğine özveriyle hizmet eden idealist öğretmenlerden biri olan Recep Rahmi Tankaya’nın okuyucularım ve özellikle bugünün genç öğretmenleri tarafından bir örnek olarak tanınmasını ve kendisinin verdiği mücadelenin bilinmesinin çok önemli olduğunu düşünüyor Çorum Belediyesi ve ÇEKVA Çorum Şubesi tarafından ücretsiz dağıtılan bu kitabı okumalarını öneriyorum.

İstanbul, 19 Mayıs 2018

Recep Rahmi Tankaya

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
22°
parçalı az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@