28.01.2014, 00:11 403

BERLİN, DRESDEN ve LEİPZİG ZİYARETİM (9)

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

FRAUEN KIRCHE-Yıkıntılarından Yeniden Doğan Kilise

Almanya gezimizin ikinci durağı olan Dresden kenti İkinci Dünya savaşının son dönemlerinde yoğun bir şekilde bombalanarak harabe haline gelmiştir. Bu yıkılan tarihi yapılar savaştan önce hazırlanmış olan rölöveleri dikkate alınarak ilk önce DDR (Doğu Alman hükümeti) tarafından kısmen inşa edilmiş, büyük çoğunluğunun ise iki Almanya’nın birleşmesinden sonra, Alman devleti tarafından restorasyonu tamamlanmış ve halen yeniden yapımları devam etmektedir. Biz orada iken eski saray binasının rölövelere göre yeniden inşa edilmekte olduğunu gördük.
Almanya’nın ve dünyanın en önemli kiliselerinden birisi olan ve Meryem anaya ithaf edilen ve sevdiğimiz kadının kilisesi olarak tanımlanan Fraunkirche de, bu bombardıman esnasında tamamen yerle bir olmuştur.
Yeniden inşaası büyük bir kaynak gerektirdiğinden DDR döneminde tekrar inşa edilememiştir. Burada bize anlatılanlara göre DDR, kilisenin yıkılan parçalarını aldığı önlemlerle sıkı bir şekilde korumuştur. Korunan bu kalıntılardan yararlanarak, kilise başlatılan bir bağış kampanyası ile 1993 yılından itibaren yurt içi ve dışından toplanan bağışlarla restore ettirilmiş ve 30 ekim 2005 ‘de 250 bin kişinin katıldığı bir törenle ibadete açılmıştır.
İkinci Dünya savaşı sırasında tümüyle tahrip olmadan önce, Kilisenin bulunduğu New Market Square (Yeni Pazar meydanı )Dresden’in eski şehrinin çok güzel bir merkezi idi. Burada pek çok barok stili evler ve kilise bulunuyordu. Bu Protestan kilisesinin orijinal planları mimar George Bahr tarafından, İtalyan kiliseleri ve kubbelerinden esinlenerek hazırlanmıştı. 1727’de inşaasına başlanan kilise 1738’de mimarının ölümünden sonra,öğrencilerinden biri olan Johann Georg Smith tarafından 1743 de tamamlandı.Yüksekliği 95 metreyi bulan bu barok kilisenin kubbesi dikkati çekiyordu.Kumtaşından yapılan kilisenin kubbesi, türünün ilk örneği idi ve çok büyük bir çanı vardı bu çan da taş çan olarak biliniyor ve 13 bin ton ağırlığındaydı.
13 ve 14 Şubatta Amerikan ve İngiliz müttefik kuvvetleri Dresden’i bomba yağmuruna tuttular, ilk saldırılara direnen kilise,15 Şubattaki şehirde meydana gelen bir yangın sonucu tamamen çöktü, bu sırada iç ısının 1500 dereceye vardığı belirtiliyor.
Savaş sonrası kilisenin kalan parçalarının çalınmaması ne kaybolmaması için bu bölge tümüyle kontrol altına alındı. Prof. Nadler kalıntıları korumak amacıyla dikenli tellerin bulunduğu ve önüne gül çitlerinden oluşan bir koruyucu ayırım yaparak, buradan yaya geçişlerini engelledi ve ayrıca bir savaşın bir anısı olarak korumaya aldı. Bölge 1990’a kadar aynen muhafaza edildi.13 Şubat 1990 da bombardımanın yıldönümünde, kilisenin yeniden yaptırılacağı resmen açıklandı ve yardımlar toplanmaya başlandı. 27 Mayıs 1994’de restorasyon başladı. İngiltere 13 şubat 2000 de, kilisenin tepesine konmak üzere yeni bir altın haç gönderdi. Bu haç,1945’de Dresden’i bombalayan pilotun oğlu tarafından yaptırılmıştı. Ayrıca İngiltere, 11 tonluk yeni bir sunak taşı göndermişti. Kilisenin yeniden inşası,135 milyon euroya mal olduğu açıklanmıştır. Bağışın büyük bir kısmı İkinci Dünya savaşı sırasında bu bölgeyi bombalayan İngiltere halkı tarafından sağlanmıştır. İnşaasında 20 ülkeden gelen sanat tarihcileri, bilim adamları ,mühendis ve mimarlar birlikte çalışmışlar.
Kilisenin dış yapısı %15’i, eski kalıntılar arasından çıkarılan taşlar kullanılarak yapılmış.. Halen bu parçalar koyu renkli taşlar olarak yenilerinden ayrıt edilebilmektedir. Kubbe ise tamamen yeni malzemeden(kum taşı) yapılmış olup, eski kubbenin en büyük parçalarından biri kilisenin önünde bir anıt şeklinde sergilenmektedir. Kilise 1800 kişilik bir kapasiteye sahiptir.
Bu kiliseyi gezdikten sonra şehrin ve özellikle de kilisenin İkinci Dünya savaşı sırasında kalıntıların korunarak yeniden inşaası beni çok etkiledi. Ülkemizde biz tarihi eserlerin korunmasına benzeri yakın ilgi göstermediğimiz gibi, bırakın yıkılmış yapıları ihya etmeyi, mevcutları dahi korumakta dünyadaki gelişmelerin çok arkasında kaldığımızı üzülerek tespit ettim.
İstanbul, 26 Ocak 2014
http://de.wikipedia.org/wiki/Frauenkirche_(Dresden)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
24°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@