24.12.2013, 22:23 182

BERLİN, DRESDEN ve LEİPZİG ZİYARETİM (5)

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Almanya’nın eski Cumhurbaşkanı yolsuzluktan yargılanıyor!

Berlin’de bulunduğumuz günlerde şehrin merkezi konumunda bulunan Kurfürstendamm(Elektör’ün Bendi) caddesinde gezerken yorulduk bir kahvede oturduk. Kahvemizi içerken orada okumak üzere konulan Bunte dergisi ilgimi çekti. Derginin kapağında Almanya’nın eski Cumhurbaşkanı Christian Wulff’un yolsuzluk suçlaması ile 14 Kasım 2013 tarihinde yargılanacağı haberi yer alıyordu.
30 Haziran 2010 tarihinde Cumhurbaşkanı seçilen Wulff, Aşağı Saksonya Eyaleti Başbakanı iken yolsuzluk iddiaları nedeniyle 17 Şubat 2012 tarihinde bu görevinden istifa etmişti. İstifasına sebep olan husus, ev alırken bir iş adamından bankaların istediği faiz oranından düşük bir faizle borç alması idi. O zaman, Christian Wulff hakkındaki en ciddi suçlamalardan biri, bir arkadaşından 500 bin euro ucuza ev kredisi almasıyla ilgili mahkemeye yanıltıcı ifade vermesiydi.
İlk eşi Christiane Vogt ile1988–2006 yılları arasında evli kalan Wulf, iki çocuğunun annesinden boşandıktan sonra 2008 yılında Bettina Wulff ile evlenmiştir.
Almanya’nın en sevilen cumhurbaşkanlarından biri olan ve ‘İslam Almanya’ya aittir’ diyerek Türklerin de çok sevdiği bir isim olan Wulff’un Cumhurbaşkanlığı’ndan istifasından sonra, eşi Bettina kendisinden ayrıldı ve boşanma davası açtı. Halen bu dava devam etmektedir.
Dergide yer alan ve benim üzerinde durduğum, yeni yolsuzluk davasının konusu ise; 2008 yılında Münih’de katıldığı Ekim Şenliği(Oktober Festivali) esnasında kaldığı otelin ücretinin arkadaşı film şirketi sahibi David Groenewold tarfından ödenmesi hususudur. Aynı dergide boşanmak üzere olduğu eşi Bettina’nın spor branşında tanınmış iş adamı Stefan Schaffelder ile yakınlaştığı da haber olarak yer alıyordu.
Basında ve televizyonlarda yer alan haberlere göre savcılar, 719.40 Euro’luk otel parasını ödeyen arkadaşına bir film projesinde iltimas geçilmesini sağladığını öne sürüyorlardı ve kendisinin Siemens firmasının başkanı olan Peter Löscher’den arkadaşının bir film çekimine destek için aracı olduğu belirtiliyordu.
Eski Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff hakkında “menfaat sağlama” suçlamasıyla açılan dava, 14 Kasım tarihinde Hannover Eyalet Mahkemesi’nde başladı. Böylece, İkinci Dünya Savaşı sonrasında Almanya’da ilk kez cumhurbaşkanlığı yapmış biri yargı önüne çıkmış oldu. Wulff mahkemeye girerken, davanın kendisi için onur mücadelesi olduğunu belirterek, “Benim için kolay bir gün değil. Ama çok eminim en ufak bir şüpheye yer bırakmadan tüm iddiaları çürüteceğim. Çünkü görevimde hiçbir yanlışım olmadı” dedi.
Mahkemede, 45 dakika boyunca kendisiyle ilgili iddianameyi dikkatlice dinleyen Wulff, söz alarak suçsuz olduğunu söyledi. Wulff, “Ailemin ve benim aldığımız yaranın izi belki ömür boyunca kalacaktır” dedi. İddianamede, film yapımcısı David Groenewold’ın 2008’de Münih’te düzenlenen dünyanın en büyük bira şenliği olan “Ekim Şenliği”ne (Oktoberfest) katılan Wulff ve eşinin 510 euroluk otel masrafını ve 209,40 euro tutan akşam yemeğini ödediği belirtiliyor. O dönemde Aşağı Saksonya Başbakanı olan Wulff’un bunun karşılığında Groenewold’a bir film projesi için sponsor sağladığı iddia ediliyor. Groenewold da Wulff gibi yargı önünde. Savcılık Wulff ve Groenewold’a 20 bin Euro ceza ödemeleri halinde dava açmama teklifinde bulunmuştu. Ancak 3 yıla kadar hapis cezasına rağmen Wulff, “onurum söz konusu” diyerek bu teklifi reddetmişti.
Almanya’ın en etkili gazetelerinden Bild’in baş yazarı, Kai Diekmann, davayı eleştiren bir yazı kaleme aldı. Diekmann, çöpçü ve bir siyasetçinin yasalar önünde eşit olduğunu, soruşturma açılmasının doğru olduğunu, ancak bu davanın yanlış olduğunu savundu. Diekmann, “Geniş çaplı soruşturma sonrasında kala kala 719.40 euroya satın alındığına dair bir iddia ortada kaldı. Bir cumhurbaşkanı bunun için kendini satar mı?” diyerek savcıların bir şey bulamayınca bunu gündeme getirdiklerine dikkat çekti. Ayrıca, Bremen Üniversitesi’nden siyaset uzmanı Lothar Probst, “Sanırım Elysee Sarayı ya da İtalya’da politikacılar benzer suçlamalardan istifa etmezdi. Siyasi çıkarlar ve medya birlikte çalışarak hukuki açıdan çok yanlış bir şey yapmamış birini düşürdüler” dedi.
Halen devam eden ve boşanmak üzere olduğu eşi Bettina’nın da şahitlik yaptığı davanın, Nisan 2014 tarihine kadar devam etmesi beklenmektedir.
Hakikaten bir Cumhurbaşkanı’nın görevinden istifa etmek zorunda kalması ve yargı önüne çıkışı çok üzücü ve düşündürücüdür. Bu makamlara gelmiş bir kişinin attığı her adımı iyi düşünmesi gerekir. İkinci Dünya Savaşı sonrasında Almanya’da ilk kez cumhurbaşkanlığı yapmış birinin yargı önüne çıkmış olması hem kendisi hem de ülkesi için çok üzücüdür.
İstanbul,22 Aralık 2013
http://tr.wikipedia.org/wiki/Christian_Wulff
http://www.hurriyet.com.tr/dunya/25121008.asp
Heiko Handermann, ''Wulff will es wissen'',Dresdner Neueste Nachrichten, 15 Kasım 2013
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
21°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@